İçeriğe atla

Uzay Yolu: Picard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Star Trek: Picard
Tür
UyarlamaStar Trek: The Next Generation
Gene Roddenberry
Geliştiren
Başrol
BesteciJeff Russo
ÜlkeABD
Diliİngilizce
Sezon sayısı3
Bölüm sayısı30
Yapım
Yönetici yapımcı
MekânSanta Clarita, Kaliforniya
Gösterim süresi45–60 dakika
Yapım şirketi
Dağıtımcı firmaCBS Television Distribution
Yayın bilgileri
KanalCBS All Access
Görüntü formatıHDTV 1080p (2.39:1)
Dolby Vision
Ses formatıDolby Digital 5.1
Yayın tarihi23 Ocak 2020 (2020-01-23) - Devam ediyor (Devam ediyor)
Kronoloji
Önce gelenStar Trek: Discovery
İlişkili programlar

Star Trek: Picard, Kirsten Beyer, Akiva Goldsman, Michael Chabon ve Alex Kurtzman tarafından CBS All Access için yaratılan ABD internet dizisi. Uzay Yolu evreni içerisinde yayınlanan sekizinci dizi olmakla beraber Jean-Luc Picard adlı karakteri merkeze almaktadır. Program 24. yüzyıl sonlarını konu almakla beraber, 2002'de yayınlanan Star Trek: Nemesis filminden 20 yıl sonra gerçekleşen konuları ele almaktadır. 2002'deki filmde android bir karakter olan Komutan Data'nın tahribatı sonrasında etkilerini hikâye merkezine almakta ve 2009'da yayınlanan ve alternatif evren çizgisini konu alsa da Star Trek filminden de ana hikâye evrenindeki Romulus gezegeninin yıkımı olayını hikâye örgüsüne dahil etmektedir.

Star Trek: The Next Generation ve diğer Uzay Yolu evrenindeki görsel şovlarda Picard karakterini canlandıran Patrick Stewart hem dizinin sorumlu yapımcısı hem de başrolüdür. Aynı zamanda Santiago Cabrera, Michelle Hurd, Evan Evagora, Alison Pill, Harry Treadaway ve Isa Briones dizinin ana karakterlerini canlandırmaktadır. Brent Spiner, Jeri Ryan, Marina Sirtis ve Jonathan Frakes gibi bir önceki Uzay Yolu dizilerinde başrol oynayan birkaç oyuncu da sezon içerisinde rol almaktadır.[1] Kurtzman'ın Uzay Yolu evreninde geçen dizi sayılarının artması söylemi sonrasında Haziran 2018'de böyle bir projenin olduğuna dair söylentiler dolaşmaya başladı. Ağustos ayı içerisinde resmî onay açıklaması gelerek Stewart ile pazarlıkların başlandığı söylendi. Steward, Nemesis filmi sonrasında ilk başta kendisi seriye geri dönüş yapmayacağını söylüyordu. Nisan 2019'da Kaliforniya'da dizinin çekimleri başladı ve bir sonraki ay ise dizinin resmî adı açıklandı.

Star Trek: Picard, ilk sezonu on bölüm olarak düşünüldü ve 23 Ocak 2020 tarihinde yayınlanmaya başladı. Dizi olumlu yorumlar aldı. Senaryosu, yönetimi, görsel efektleri ve özellikle Stewart, Cabrera ve Hurd olmak üzere oyuncu performansları için övgülerde bulunuldu. İlerleme hızı ve karamsar atmosferi nedeniyle ise eleştirildi. CBS All Access tarafından yayınlanmadan önce Star Trek: Picard dizisinin ikinci sezonu on bölüm olarak sipariş edildi.

  1. ^ Otterson, Joe (20 Temmuz 2019). "'Star Trek: Picard' to Feature Jonathan Frakes, Marina Sirtis, Brent Spiner, Jeri Ryan". Variety. 20 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2019. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]