İçeriğe atla

Jeri Ryan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jeri Ryan
DoğumJeri Lynn Ryan
22 Şubat 1968 (56 yaşında)
Münih
VatandaşlıkAmerikalı
MeslekOyuncu
Boy1,73 m (5 ft 8 in)
EvlilikChristophe Émé (e. 2007), Jack Ryan (e. 1991–1999)
Çocuk(lar)Giséle Lynn Émé, Alex Ryan
Akraba(lar)Mark Zimmerman

Jeri Lynn Ryan (d. 22 Şubat 1968, Münih), Amerikalı oyuncuin en iyi bilinen rolü Star Trek: Voyager filmindeki Borg Seven of Nine karakteridir.

Çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ryan Jeri Lynn Zimmerman 1968 yılında Almanya' nın Münih şehrinde Amerikalı bir ailede doğdu; Mark adında bir erkek kardeşi vardır. Babası Amerikan Ordusunda olduğu için çocukluğu Kansas, Maryland, Hawaii, Georgia ve Teksas askeri üslerinde geçti. Ryan 11 yaşında iken ailesiyle birlikte Paducah, Kentucky' ye yerleşti. Liseyi 1986 yılında başarıyla bitirdikten sonra Ryan Northwestern Universitesine kayıt oldu. 1989 yılında İllinois Eyaletinde yapılan güzellik yarışmasında birinci gelerek Miss Illinois seçildi. 1990 Miss America güzellik yarışmasında da en iyi 3. güzel seçildi. Ryan, 1990 yılında Northwestern Üniversitesinin Tiyatro bölümünden mezun oldu. Boyu 1.73 metredir.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeri Ryan; Seven of Nine

Ryan Northwestern Üniversitesi'ndeki ilk senesinde Planes, Trains & Automobiles adlı filmde oynamak üzere seçildi. Fakat film tamamlandıktan sonra oynadığı bütün sahneler filmden çıkarıldı. Ryan filmden çıkarılışının sebeplerini açıklarken filmin yönetmenini anladığını çünkü oynadığı bütün sahneleri başından sonuna gülerek mahvettiğini söyledi. Üniversiteden mezun olduktan sonra Los Angelesa giderek kendini oyunculuğa verdi. İlk rolünü Who's the Boss? adlı televizyon dizisinde aldı. Daha sonra bu diziyi Matlock, Melrose Place ve The Sentinel gibi TV dizileri izledi. Co-Ed Call Girl gibi TV filmlerinde de oynadı. Asıl tanınması Dark Skies adlı dizide Juliet Stuart adlı karakteri oynamasıyla oldu. 1997, Ryan Star Trek: Voyager da Seven of Nine Borg rolünü oynamak için seçildi. Bu rol sayesinde büyük üne kavuştu. Bu TV dizisinde giydiği kıyafetleri onu bir sex sembolü haline getirdi. Voyager ın 2001'de bitmesinden sonra Ryan Boston Public adlı TV dizisinde oynamaya başladı. Bunu Down With Love gibi film, The OC ve Boston Legal gibi TV dizileri izledi.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1990 yılında bir hayır kuruluşunun toplantısında Jeri Lynn Jack Ryan ile tanışıp 1991 yılında evlendi. Bu evliliğinden Alex adında bir oğlu oldu. Fakat bu evliliği gerek işi dolayısıyla evinden sık sık ayrı kalması, gerekse de kocası ile aralarında meydana gelen anlaşmazlıklar yüzünden 1999 yılında son buldu. Şubat 2005'te Jeri Ryan, erkek arkadaşı olan Şef Christophe Emé ile birlikte Los Angeles, Kaliforniya' da bir restaurant açtı ve daha sonra Ryan erkek arkadaşı olan Christophe Emé ile nişanlandığını açıkladı.

Film ve TV çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Film çalışmaları

TV çalışmaları

Kazandığı önemli ödül ve adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1998 yılın Star Trek: Voyager'daki rolü için Saturn En İyi Bayan Oyuncu ödülüne aday gösterildi
  • 1999 yılın Star Trek: Voyager'daki rolü için Saturn En İyi Bayan Oyuncu ödülüne aday gösterildi
  • 1999 yılın Star Trek: Voyager'daki rolü için Golden Satellite En İyi Bayan Oyuncu ödülünü kazandı
  • 2000 yılın Star Trek: Voyager'daki rolü için Saturn En İyi Yardımcı Bayan Oyuncu ödülüne aday gösterildi
  • 2001 yılın Star Trek: Voyager'daki rolü için Saturn En İyi Yardımcı Bayan Oyuncu ödülünü kazandı

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]