Ulvi Arı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Ulvi Arı
Ulvi Ari.JPG
Doğum 21 Nisan 1961 (1961-04-21) (57 yaşında)
Aksaray, Türkiye
Meslek Pantomim (sanatı)sanatçısı, oyuncu, yazar

Ulvi Arı (d. 21 Nisan 1961, Aksaray), Türk pantomim (mim) sanatçısı, oyuncu, yazar.

1969 yılında ailesi ile Ankara'ya gelen Arı, 1977 yılında, TİP'in sanat kurumu, İşçi Kültür Derneği'nde Yılmaz Onay'ın yürüttüğü tiyatro çalışmalarına katılarak, daha orta okul yıllarında, tiyatroya başladı. Tamer Levent, Cüneyt Çalışkur, Yeşim Dorman, Ömer Polat, Teoman Gülen ve Erkan Yücel gibi isimlerle çalıştı ve onların yanında kendisini geliştirdi. 1984 yılında, ünlü Fransız pandomim ustası Marcel Marceau'nun yanında yetişen Erdinç Dinçer'in Devlet Tiyatroları için açtığı sınavı kazandı ve mime başladı.

Ulvi Arı, ustası Erdinç Dinçer ile. Kuşadası 2010

Daha sonra Devlet Tiyatroları'nda pandomim çalışmalarına son verilince, Erdinç Dinçer'e denemelerinde, asistanlık yaptı.

1986 yılında kendi sahnesi olan AGS, Ankara Gösteri Sahnesi'ni kurdu. Kızılırmak sinemasını sahne olarak kullandı. Anadolu Sanat Merkezi'nde gösteriler sundu.[1][2]

Ulvi Arı bir gösteri esnasında

Ulvi Arı, Yazsanat'daki söyleşiden. 20 Mayıs 2009

Özellikle Van, Hakkari, Siirt, Şırnak, Diyarbakır, Elâzığ ve Tunceli'ye turneler düzenledi, pantomim gösterileri yaptı. Diğer çeşitli derneklerin yanı sıra, Çağdaş Drama Derneği'nde de yöneticilik yapan sanatçı ODTÜ, Çukurova Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi'nde konferanslar verdi ve gösteriler yaptı.Gösteri sahnesini yaşatmakla birlikte TRT'de sunuculuk, yazarlık ve kendi programını yaptı.

Sözsüz Tiyatro tarihi üzerine çalışmalar yapan Ulvi Arı, Pantomime Drama: Sözsüz Tiyatro isimli Türkiye'de bir ilk olan kitabını yazmıştır.[3]

Prof. Dr. Özdemir Nutku

Taner Barlas

Prof. Dr. Hülya Nutku

Yrd. Doç. Dr. Uğur Akıncı

Dipnot kaynakları[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ulvi Arı'nın bir pantomim gösterisi
  2. ^ Ulvi Arı'nın Ve İnsan gösterisi
  3. ^ Pantomime Drama: Sözsüz Tiyatro Maya Akademi Yayın Dağıtım, İstanbul 2008, ISBN 605-5985-19-5