Cüneyt Çalışkur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Cüneyt Çalışkur, (d. 1954, Ankara - ö. 28 Mart 2011, İstanbul), Türk oyun yazarı, yönetmen ve İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1978 yılında, Ankara Devlet Konservatuarı yüksek bölümünden mezun oldu. O dönem, konservatuvar sınıf arkadaşları arasında Nihat İleri, Civan Canova, Ege Aydan, Levent Öktem, İpek Bilgin, Levent Özdilek, Melek Baykal, Zuhal Olcay, Zeki Utkan ve kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan ablası Rüçhan Çalışkur vardır.

Mezun olduğu yıldan itibaren Devlet Tiyatroları'nda görev almaya başladı. Tiyatro oyuncusu olarak başladığı sanat hayatına, tiyatro yönetmeni olarak devam etti. Yönettiği oyunlar (Ben Ruhi Bey Nasılım, 8 yıl), (Leenane'in Güzellik Kraliçesi, 9 yıl) yıllarca İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi ve "kapalı gişe" oynadı. Yönettiği oyunlar birçok ödül aldı. Dönem dönem, sinema ve televizyon çalışmaları da yapmaktadır.

Tiyatro oyuncusu, Rüçhan Çalışkur ile kardeşlerdir. Kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan İpek Bilgin ile evlendi ve bu evlilikten Çağ Çalışkur adında bir çocukları oldu. Türkiye'nin önde gelen tiyatro yönetmenlerinden olan, Cüneyt Çalışkur, İstanbul Devlet Tiyatrosu "sanatçı" kadrosunda çalıştı. 28 Mart 2011'de öldü ve Teşvikiye Camii'nde kılınan öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Yazdığı oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönettiği oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol aldığı tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahip olduğu ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]