Yılmaz Onay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yılmaz Onay
Yılmaz.onay.portrait.jpg
Doğum 20 Nisan 1937(1937-04-20)
Gaziantep
Ölüm 9 Ocak 2018 (80 yaşında)
Meslek Yazar, Oyun yönetmeni, Çevirmen
Milliyet Türkiye
Tür Tiyatro, Edebiyat

Yılmaz Onay (d. 20 Nisan 1937, Gaziantep, ö. 9 Ocak 2018, Bodrum)[1], Türk yazar, yönetmen, çevirmen.

Oyuncu olarak tiyatroya başlayan Yılmaz Onay, ilk deneyimlerini öğrencilik yıllarında İTÜ Tiyatrosu, Genç Oyuncular gibi oluşumlarda kazandı. Bir dönem Ankara Deneme Sahnesi'nde çalışıp, ilgi alanını oyunculuktan yönetmenliğe çevirdi. Ankara Sanat Tiyatrosu'nda yönetmenlik yaptı. Çağdaş Sahne'nin kurulmasında yer alarak, sahneleme çalışmalarını yurt dışında da Hollanda ve Almanya'da sürdürdü. 12 Eylül'de sıkıyönetim mahkemeleri tarafından yargılandı, gözaltına alındı. Bu dönemden sonra bir süre serbest çalışmayı tercih eden Onay, yönetmen ve yazar olarak sanat hayatına devam etti. Toplumcu gerçekçi bir tiyatro adamı olan Yılmaz Onay, Türkiye'de epik tiyatronun[2] öncülerindendir. Oyun kitapları yazmanın yanında, Bertolt Brecht, işçi tiyatrosu ve diğer çeşitli konular üstüne kuramsal kitaplar da yazdı, çevirdi ve tiyatroya uyarlamalar yaptı. Oyunları Devlet Tiyatrolarında da sergilendi. Romanı "Yazılar FİLMATİK" ve tiyatro oyunu "Sanatçının Ölümü" filme çekildi.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yılmaz Onay,severek evlendiği eşi Yurdanur'la birlikte Sanat Tarihçisi Uğur Bilge ve eşi Figen'in Ayvalık'taki evlerinde.2000

1937 yılında güneydoğu kenti Gaziantep'in sınır mahallesi Üçkubbe'de ilkokul öğretmeninin oğlu olarak dünyaya geldi. Memleketi, aynı bölgede Elâzığ'ın Ağın ilçesidir. Liseyi 1955'te Ankara Gazi Lisesi'nde bitirdi. 1955-60 arası İstanbul Teknik Üniversitesi'nde okurken İTÜ tiyatrosunda ve Genç Oyuncular'da sahne yaşamına girdi. 1959’da IASTE bursu ile dört ay Berlin’de (west) bulundu. 1960’ta İTÜ’yü bitirdikten sonra bir yandan inşaat mühendisi olarak Bayındırlık Bakanlığı'nda çalışırken öbür yandan da tiyatro çalışmasını sürdürdü. 1961 yılında DAAD bursuyla bir yıl için Karlsruhe Teknik Yüksekokulu'nda (Karlsruhe Technische Hochschule) araştırma çalışmalarına katıldı ve bu arada Duisberger Gesellschaft bünyesinde, Alman, Türk, Mısırlı gençler ve bir de Amerikalı bir askerden oluşturduğu toplulukla İonesco’nun “Der Herrscher” oyununu sahneledi. Ankara’ya dönüşünde “Sinema Tiyatro Derneği”nde ve ardından 1972'ye dek “Ankara Deneme Sahnesi”nde çalıştı. Sermet Çağan'ın "Öyle Bir Oyun" adlı radyo oyunundan "Savaş Oyunu" adlı sahne uyarlamasını yaptı ve sahneye koydu. (İstanbul Uluslararası Barış Şenliği ikincilik ödülü 1965) Yaşar Kemal'in "Yer Demir Gök Bakır" romanından Nihat Asyalı'nın oyunlaştırdığı "Uzun Dere"yi sahneye koydu. (Nancy Uluslararası Tiyatro Festivali büyük ödülü -Brezilya topluluğu ile birlikte 1966)[3]

"Etüd ve tecrübelerimiz Türk seyircisinin aslında burjuva tiyatrosundan çok anlatımcı halk tiyatrosuna daha fazla ilgi duyduğu kanısını uyandırmıştır. Bu bakımdan kişisel oyun Türkiye’de millî bir stil olarak yaşayacak nitelikte değildir. Ya kendimize özgü ensamble oyun tekniği ya da modern ve toplum teknikleri kullanarak ortaya çıkartacağımız oyunlar etkili olacaktır.

Mühim olan tiyatronun toplumu eğitici fonksiyonudur. (…) Türk sanatçısı sosyal ve politik sorunlardan kendini ister istemez kurtaramaz. Esasen kurtarmaya çalışması düşünülemez. Ancak, bugün için önemli tehlikelerden biri sanatçının günlük düzeyden kurtulamıyarak sanatı ve bilhassa tiyatroyu spekülatif amaçlar için kötüye kullandığı etkisini uyandırmasıdır. Bu tehlikenin göz önünde tutulması gereklidir. Toplum sanatı yapıyorum diye banal meseleleri bir araya getirmek olmaz. Sorunlara tam bir enformatif tiyatro ile yönelmek mümkün olabilir"

-Nancy Uluslararası Tiyatro Festivali büyük ödülünün kazanılmasının ardından Yılmaz Onay'la yapılan röportajdan.

Ankara Alman Kültür Merkezi ile yakın işbirliği çerçevesinde, Max Meinecke’nin yönettiği okuma tiyatrosunda rol aldı. 1971 yılında Tübitak Yapı Araştırma Enstitüsü'nde araştırma asistanı olarak işe başladı.

Yilmaz Onay Rıfat Ilgaz Sempozyumu'nda Kastamonu 2006

İlk profesyonel reji çalışması, 1972’de Ankara Sanat Tiyatrosu’nda (AST) Bertolt Brecht'ten sahnelediği "Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti" oyunudur. (“Furcht und Elend des Dritten Reiches”)

"Geliyorlar çinko tabutlarla.
İnsanı ne hale koymuşlarsa,
Çinkonun içinde gizli.
Daha iyi bir yaşam uğruna
O büyük sınıf kavgasında
Teslim olmamış direnmişti.
"

- Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti Sahne 13

Ankara'da dört kez oynanan oyun, beşinci kez Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencilerine oynanırken, Ankara Sıkıyönetim Kumandanlığı'nın 4 Nisan 1972 tarihli bildirimi ile yasaklandı. Bildirimde şöyle denilmekteydi:

"AST'ın oynadığı oyunlar bugüne kadar tetkik edilmiş, özellikle Nafile Dünya ve Hitler Rejimi sebebiyle kasıtlı ve maksatlı olduğu açıkça belirmiş olduğundan topluluğun faaliyeti sakıncalı mütalaa edilerek süresiz olarak kapatılmıştır."

-Ankara Sıkıyönetim Kumandanlığı 6134/14267 sayılı ve 4 Nisan 1972 tarihli bildirimi.

Bu arada ITI Batı Almanya Merkezi’nin daveti ile Staedtische Bühnen der Stadt Essen’de ve Berlin’de Hospitant olarak bulundu (1972-73). Sonra Ankara’da kuruluşuna katıldığı Çağdaş Sahne'de "Yusuf ile Menofis" (Nazım Hikmet), "Grev" (Nihat Asyalı), "Çimento" (Gladkov-Asyalı) oyunlarını sahneledi (1975-78). İşçi Kültür Derneği'nde işçi oyunları yazıp yönetti (1978-80).

"İşçi sınıfı mücadelesi adına sanat alanında gösterilen çabalar, sadece küçük burjuva sınıfsal çerçevesi içinde hapis bırakıldığı sürece asıl işlevine bir türlü kavuşamamakta, gerçek soluğu ile o büyük gücüne asla ulaşamamaktadır."

-İşçi Tiyatroları Ajitprop Topluluklar - İşçi Kültür Derneği Yayınları 1978 Sayfa 11

12 Eylül 1980 askerî cunta sonrası AST'da Hans Fallada'dan (“Kleiner Mann was nun?”) oyunlaştırdığı "Küçük Adam Ne Oldu Sana?" oyununu (1981-82) ve kendi yazdığı “Bu Zamlar Bana Karşı” kabaresini sahneye koydu (1984).

"Halk böyle istiyor ile, elit böyle istiyor arasında büyük bir fark yoktur"

-Yılmaz Onay bir gazete röportajından 1998

Yılmaz Onay Erol Keskin'le Messerschmitt Kabinenroller üzerinde. 1968

"Arafta Kalanlar" ve "Karagöz'ün Muamması" adlı oyunlarını Amsterdam'da ve “Sanatçının Ölümü” oyununu Paris’te sahneledi (1985-1989). Bu sırada “Şarkılarımız Ölmesin!” adlı, çocuklar için yazdığı barış oyunu, Berlin’deki Theater Manufaktur am halleschen Ufer tiyatrosunca Almanca’ya çevrilip “Sechs Verrückte und ein Lied” adıyla sahnelendi (1988). Sonra Berlin-Dialog topluluğu ile “Gewalt” temalı bir workshop yaptı, çıkan oyunu Ballhaus’ta sahneledi (1990). Ardından aynı toplulukla Berlin Ballhaus’ta, Dario Fo’dan (“Bezahlt wird nicht!”) “Borcumuz Yok!” adıyla Berlin’e uyarlanan oyunu sahneledi (1991).

Yılmaz Onay, Oğuz Gemalmaz, Avukat Ali Yaşar ve Ressam Birim Bozok Bursa'da bir meyhanede. 1993
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde bir konuşma yaparken. 1990


1990’da İstanbul’a yerleşti ve 1993'ten itibaren Devlet Tiyatrolarında rejisör olarak çalıştı, İstanbul ve bölgelerde çeşitli oyunlar sahneledi.Ankara'da Devlet Tiyatroları Vakfı için Nihat Asyalı'nın, Nâzım Hikmet üstüne yazdığı "Yanar Elleri" oyununu sahneye koydu. 2002’de Devlet Tiyatrosu’ndan (yaş haddi) emekli oldu. Bu arada, Berlin -Tiyatrom'da Nazım Hikmet'in "Tartüf 59" oyununu ("Tartüf 2000" adıyla) yönetti. İstanbul Devlet Tiyatrosunda “Küçük Adam Ne Oldu Sana?” oyununu yeniden sahneledi (2001-2002). Düşün Sahnesi'nde kendi oyunu "Sanatçının Ölümü"nü ve AST'ta, Brecht'in "Küçük Burjuva Düğünü"nü (“Die Kleinbürgerhochzeit”) sahneye koydu. Kendi oyunu “Prometheia”, Hollanda’da özel bir proje olarak bir Türk grubu tarafından Türkçe ve bir Hollanda grubu tarafından da Hollandaca oynandı (2005). Yazdığı öteki oyunlar da yurt içinde ve dışında çeşitli topluluklarca oynandı. Ayrıca, 1998’de “Yazılar Filmatik” romanı, 2006’da da “Sanatçının Ölümü” oyunu, TRT tarafından filme alındı. 2008 yılında Kocaeli Üniversitesi tarafından Önder Önsal yönetmenliğinde Bir Tiyatro Direnişçisi Yılmaz Onay adlı yaşam öyküsü ve tiyatro adamlığını ele alan bir belgesel çekildi.[4]

PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği (OYÇED), Edebiyatçılar Derneği ve BESAM meslek birliği üyesidir.

Yılmaz Onay 50.Sanat Yılı Afişi.14.Nisan.2008 Grafik Ali Nesin tarafından bir peçeteye çizilmiştir.
"“İşçi bundan anlamaz” deyip yüksek sanat yapma çabasındakiler ile “Emekçiler bundan anlar” denilerek ortaya sürülen ucuz televizyon dizileri aynı kaynaktan besleniyor. Doğru olan bu tutumun tam tersidir: Emekçiler kendi sanatçılarına sahip çıktıklarında, daha yüksek bir sanat ortaya çıkacaktır. [...] Gerçekçilik bir tutumdur. Emekçiler hayatlarında olduğu gibi, sanatta da gerçekçidirler. Gerçekçilik bir akım değil, bir tutumdur. Ve bunun asıl sahibi emekçilerdir."

[5]

14. Nisan 2008 tarihinde "Yılmaz Onay'ın 50.Sanat Yılı - Anlamak,gideni ve gelmekte olanı!" (Türkiye Yazarlar Sendikası ve Evrensel Basım Yayın) tarafından düzenlenen bir törenle kutlandı. Aynı tarihlerde yani 2008 yılında Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde de bir anma toplantısı yapılmış ve burada ilk olarak Onay'la ilgili hazırlanan "Bir Tiyatro Direnişçisi Yılmaz Onay" adlı belgeselin gösterimi yapılmıştır.

"Gerçekçi olmayan sosyalist olamaz, sosyalist olmayan da gerçekten gerçekçi olamaz"

-14.Nisan.2008 50.Sanat Yılı kutlamalarındaki konuşmasından

2007-2008 sezonunda Devlet Tiyatroları sahnelerinde oynanan oyunları:

Yılmaz Onay, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nin 2004 yılından bu yana gerçekleştirdiği geleneksel Nazım Günleri / Okuma Tiyatrosu etkinliklerinde Nazım'ın oyunlarını sahneye koymaktadır.

"Nazım'ın okuma tiyatrosu yoluyla sunulan istisnasız her oyununun ardından izlenen seyirci etkilenimi: 'Nazım Hikmet'in bu oyunu ne kadar güzelmiş, niye haberimiz olmadı ki?' tarzındadır. Böylece Nazım Hikmet'in tiyatro yazarlığının ve kazandırdığı eserlerin değer ve önemini gören tiyatrocular tarafından yapılan bu uygulama, her defasında asal hedefine erişmiş olmaktadır."

-Yılmaz Onay, 15 Ocak 2010 İnsanlık Ölmedi Ya oyunun ardından söylediği sözler.

Su Gösteri Sanatları Sahnesi Mask-Kara Tiyatrosu, 2010 Dünya Tiyatro Günü'nü ve bu günü kapsayan haftayı, Yılmaz Onay'a armağan etmiştir. Yılmaz Onay'ın Velev Ki Tartüf, Prometheia ve Karadul Efsanesi adlı oyunları ve Yazılar Filmatik ve Sanatçının Ölümü filmleri Yılmaz Onay Haftası içerisinde gösterilmiş ve kristal sektöründe çalışan işçiler de hazırladıkları kristal bir plaketi, Yılmaz Onay'a sunarak bu haftaya destek vermişlerdir.[6][7]

18 Ekim 2010 tarihinde Mannheim Almanya'da, Mannheim Demokratik İşçi ve Gençlik Derneği e.V. / DIDF-Mannheim'in düzenlediği "Yazar Yılmaz Onay ile Tiyatro ve Edebiyat" konulu söyleşiye[8] katılan Onay, 20 Ekim'de Brüksel Belçika'da Troya Estetik Merkezi'nin düzenlediği "Yılmaz Onay'la Yazılar Filmatik Film Gösterisi ve Seminer" etkinliğine katıldı.[9] 24 Ekim tarihinde de Amsterdam Hollanda'da Opinie Vakfı'nın düzenlediği "Yılmaz Onay ile Yazılar Filmatik Film gösterimi, Söyleşi ve İmza Gününe katıldı.[10]

"Lütfen göğüsleyebileceğiniz kadarını üstlenin. Çünkü bence en değerli komünist, yaşam boyu her koşula dayanabilmiş ve son nefesine dek komünist olarak direnmiş, komünist olarak yaşayabilmiş kişidir."

-Yılmaz Onay, 25 Kasım 2010 TKP'nin 90. yıl kutlaması öncesinde gönderdiği destek mesajından.[11]

"Muhafazakar Sanat diye bir kategori ancak bizde keşfedilebilirdi."

-Mürekkephaber röportajından 1 Ekim 2014[12] 9 Ocak 2018'de yaşamını sürdürdüğü Bodrum'da 80 yaşında ölen Yılmaz Onay'ın cenazesi buaradki Gündoğan Mezarlığı'na defnedilmiştir.[13]

Nazım Hikmet oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 yılı Nazım Hikmet Okuma Tiyatrosu, İnsanlık Ölmedi Ya. Fotoğraf:Volkan Doğar
 • Fatma, Ali ve Başkaları 2004 "Nâzım Hikmet 102 Yaşında" Yönetmen: Yılmaz Onay. Oyuncular: Gülsen Tuncer, Orhan Aydın, Metin Coşkun, Cezmi Baskın, Ali Gül, Bora Sivri, Ferhat Büküş, Yekta Kopan, Hakkı Ergök.
 • Tartüf 59 2005 "Nazım Hikmet 103 Yaşında" Yönetmen Yılmaz Onay. Yönetici asistanı: Serpil Özcan. Müzik: Nurettin Özsuca. Efekt: Ersin Aşar. Oyuncular: Mahmut Gökgöz, Metin Coşkun, Orhan Aydın, Özlem Turhal, Gonca Konuklar, Rasim Öztekin, Ezgi Coşkun, Murat İlgar, Eser Ali, Ali Poyrazoğlu, Yüksel Aymaz, Enginay Gültekin, Ferhan Şensoy.
 • Yalancı Tanık 2007 "Nazım Hikmet 105 Yaşında" Yönetmen: Yılmaz Onay. Yönetici asistanı: Serpil Özcan. Müzik: Ömer Özgeç. Işık: Yüksel Aymaz. Oyuncular: Gülsen Tuncer, Köksal Engür, Cezmi Baskın, Levent Ülgen, Mine Tugay, Doğa Rutkay, Enginay Gültekin, Eser Ali, Özlem Saraç, Nevzat Süs, Renan Bilek, Mehmet Esatoğlu, Metin Coşkun, Orhan Aydın.
 • İvan İvanoviç Var mıydı? Yok muydu? 2008 "Nazım Hikmet 106 Yaşında" Yönetmen: Yılmaz Onay. Oyuncular: Yüksel Aymaz, Gülsen Tuncer, Cezmi Baskın, Levent Ülgen, Metin Coşkun, Recep Yener, Eser Ali Yıldırım, Nazif Uslu, Serkan Durak, Nevzat Süs, Serpil Özcan, Müge Saut Süs, Orhan Aydın.
 • Yusuf ile Menofis 2009 "Nazım Hikmet 107 Yaşında" Yönetmen:Yılmaz Onay. Yönetmen yardımcıları: Orhan Aydın, Metin Coşkun. Asistan: Serpil Özcan. Işık: Yüksel Aymaz. Oyuncular: Gülsen Tuncer, Levent Ülgen, Mine Tugay, Mehmet Ulay, Metin Coşkun, Orhan Aydın, Orhan Kurtuldu, Recep Yener, Bengi Heval Öz, Deniz Atam, Mustafa Kıramtepe, Cansu Fırıncı, Şenol Şahin, Eser Ali Yıldırım, Beran Soysal, Serkan Durak, Serpil Özcan, Özlem Toptaş Menligil.
 • İnsanlık Ölmedi Ya 2010 "Nazım Hikmet 108 Yaşında" Yönetmen : Yılmaz Onay. Yönetmen yardımcıları: Metin Coşkun, Orhan Aydın, Serpil Özcan. Işık: Yüksel Aymaz. Oyuncular: Gülsen Tuncer, Levent Ülgen, Mine Tugay, Nuri Gökaşan, Ender Yiğit, Metin Coşkun, Serpil Özcan, Serkan Durak, Nevzat Süs, Cansu Fırıncı, Mustafa Kıramtepe, Orhan Aydın.
 • Demokles'in Kılıcı 2011 "Nazım Hikmet 109 Yaşında" Yönetmen ve Dramaturji: Yılmaz Onay. Yönetmen yardımcıları: Metin Coşkun, Orhan Aydın. Asistanlar: Serpil Özcan, Cansu Fırıncı. Işık tasarımı: Yüksel Aymaz. Işık uygulama: Alev Topal. Oyuncular: Cezmi Baskın, Levent Ülgen, Orhan Aydın, Metin Coşkun, Mert Fırat, Enginay Gültekin, Ender Yiğit, Müge Saut Süs, Ayşegül Alpak, Mustafa Kırantepe, Serpil Özcan, Nevzat Süs, Cansu Fırıncı, Nedim Serkan Durak.
 • Kafatası 2012 "Nazım Hikmet 110 Yaşında" Yönetmen ve Dramaturji: Yılmaz Onay. Yönetmen Yardımcıları: Metin Coşkun, Orhan Aydın. Asistan: Serpil Koçgiri. Işık tasarımı: Yüksel Aymaz. Oyuncular: Gülsen Tuncer, Metin Coşkun, Orhan Aydın, Levent Ülgen, Cezmi Baskın, Ender Yiğit, Recep Yener, Ayşegül Alpak, Mustafa Kırantepe, Müge Saut Süs, Merve Dağlı, Cansu Fırıncı, Nevzat Süs, Halil Ersan, Serkan Durak, Mehmet Esatoğlu, Bilgesu Ataman, Beran Soysal.
 • Kör Padişah 2013 "Nazım Hikmet 111 Yaşında" Yazan: Nazım Hikmet - Vera Tulyakova. Çeviren: Ahmet Zekeriya. Yönetmen ve Dramaturji: Yılmaz Onay. Yönetmen Yardımcıları: Metin Coşkun, Orhan Aydın. Asistan: Serpil Özcan. Işık tasarımı: Yüksel Aymaz. Oyuncular: Gülsen Tuncer, Metin Coşkun, Orhan Aydın, Levent Ülgen, Cezmi Baskın, Ender Yiğit, Ayşegül Alpak, Mustafa Kırantepe, Müge Saut Süs, Merve Dağlı, Cansu Fırıncı, Beyti Engin, Şirvan Akan.
 • Enayi 2014 "Nazım Hikmet 112 Yaşında" Yönetmen ve Dramaturji: Yılmaz Onay. Yönetmen yardımcıları: Metin Coşkun, Orhan Aydın. Asistan: Cansu Fırıncı. Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz. Oyuncular: Gülsen Tuncer, Hakan Vanlı, Nuri Gökaşan, Metin Coşkun, Recep Yener, Ali Gül, Beyti Engin, Ender Yiğit, Ayşegül Alpak, Cansu Fırıncı, Müge Suat Süs, Nevzat Süs, Serkan Durak, Mustafa Kıramtepe, Orhan Aydın.
 • İnek 2015 "Nazım Hikmet 113 Yaşında" Yönetmen ve Dramaturji: Yılmaz Onay. Yönetmen yardımcıları: Metin Coşkun, Orhan Aydın. Asistan: Cansu Fırıncı. Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz. Oyuncular: Gülsen Tuncer, Şebnem Gürsoy, Ali Gül, Ayşegül Alpak, Erkan Akbulut, Cansu Fırıncı, Nevzat Süs.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Savaş Oyunu (Sermet Çağan'ın "Öyle Bir Oyun" adlı radyo oyunundan uyarlama) 1965 İstanbul Uluslararası Gençlik Tiyatro Festivali Ödülü
 • Uzun Dere (Yaşar Kemal'in "Yer Demir Gök Bakır" romanından Nihat Asyalı uyarlaması) 1966 Festival Mondial du Theatre du Nancy Grand Prix ödülü (Brezilya'lı bir grupla paylaştı)
 • Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti 1971 Brecht ödülü
 • Çimento (Gladkov’dan Nihat Asyalı uyarlaması) 1975 Ankara Sanat Severler Derneği Reji Ödülü
 • Küçük Adam N'oldu Sana? (Hans Fallada'dan Yılmaz Onay uyarlaması) 1981 Sanat Kurumu Reji Ödülü
 • Dev Masalı 1983 Tobav Oyun Yarışması Üçüncülük Ödülü
 • Sanatçının Ölümü 1986 Tobav Oyun Yarışması Üçüncülük Ödülü
 • Barış Plaketi, 5.Barışa Rock Festivali 2007.[14]
 • 17. Troya Kültür - Sanat Ödülleri / 2009 Tiyatro dalında 10.Ocak.2010[15]

Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Uyarlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tren Gidiyor, Hacan Yayınları, Ankara 1984
 • Dört Oyun, Hacan Yayınları, Ankara 1985
  • Bu Zamlar Bana Karşı
  • Dev Masalı
  • Sevdalı Bulut
  • Şarkılarımız Ölmesin
 • Dev Masalı, T.C. Ziraat Bankası Kültür Yayınları, Ankara 1985
 • Romandan Tiyatroya, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 1992
  • Küçük Adam N'oldu Sana?
 • Toplu Oyunlar 1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul
  • Sanatçının Ölümü
  • Arafta Kalanlar
  • Karagöz'ün Muamması
 • Toplu Oyunlar 2, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul
  • Karadul Efsanesi
  • Hücre İnsanı
  • Prometheia
  • Karakedi Geçti
  • Tren Gidiyor
 • Şarkılarımız Ölmesin, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 2005
 • Toplu Oyunlar 3, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 2015 ISBN 9786055127107[19]
  • Bu Zamlar Bana Karşı
  • Bir Yiğit Masal Kuranda (Dev Masalı)
  • Sonsuz Operet

Romanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yazılar FİLMATİK (Roman), Mitos Yayınları, İstanbul 1994; Çınar Yayınları, İstanbul 1996; Evrensel Basım Yayın, İstanbul 2002
 • Oyun Değil (Roman) Evrensel Basım Yayın, İstanbul 2002

Yazılar Filmatik, Yılmaz Onay'ın 1994 yılında yazdığı ilk romanıdır. Roman 1994 yılında Mitos Yayınları'ndan çıkmıştır. Daha sonra 1996 yılında Çınar Yayınları, 2006 yılında da Evrensel Basım Yayın[20] tarafından yayınlanmıştır. Altuğ Savaşal tarafından senaryosu yazılan roman, Altuğ Savaşal rejisi ile, 1998 yılında TRT tarafından filme çekilmiştir.[21]

Romanda Hollanda'ya çalışmaya giden bir ailenin öyküsü anlatılıyor. Sanat tarihçisi olan anne, yurtdışına gittikten hemen sonra Türkiye'ye geri döner. Baba ve oğlu yurtdışında kalırlar. Büyüyen Çocuk artık tam bir Hollandalıdır. Ancak delikanlı bir gün, yabancılığını suratına çarpan bir olay yaşar. Bir Hollandalı gibi yetişmiş olan genç, derinden sarsılır ve kendi özünü aramaya koyulur. Türkiye'ye, Hollandalı kız arkadaşıyla birlikte annesinin yanına gelir. Bu kez de Türkiye'de kendisini yabancı gibi hisseder. Kimlik bunalımı yaşayan genç , müziğini Nurettin Özsuca'nın yaptığı filmin şarkısında duygularını şöyle dile getirir:

"Dilimi bilmiyor kimse
Bilen bilmek istemiyor
Dilim benim gözlerimde
Gören görmek istemiyor."

Kuramsal kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Binalarda Taşıyıcı Sisteme Ait Giderlerin Analiz Ve Tahmin Hesapları İçin Bir Yöntem, Tübitak Yayınları, Yayın No: A10, Ankara 1973[22]
 • Yığma Binalarla Karkas Binaların Taşıyıcı Sistem Giderleri Yönünden Karşılaştırılması, Tübitak Yayınları, Yayın No: A21, Ankara 1975[23]
 • Yapı Araştırma Enstitüsü Çalışma Performası Değerlendirme Yöntemi Ön Çalışması, Tübitak Yayınları, Yayın No: H84, Ankara 1977[24]
 • Gerçekçilik Yeniden, Yordam Kitap 168, 2012 ISBN 978 - 605 - 5541 - 75 - 0

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yazılar Filmatik, Yılmaz Onay'ın aynı adlı romanından 1998 yılında TRT tarafından filme çekildi.
 • Sanatçının Ölümü, Yılmaz Onay'ın aynı adlı oyunundan TRT tarafından 2006 yılında televizyon filmi olarak çekildi.

Çevirileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bir Halk Düşmanı, H.Ibsen İki Oyun, Hacan Yayınları, İstanbul 1985
 • Mariena Pineda, F.G.Lorca İki Oyun, Hacan Yayınları, İstanbul 1985
 • Richard Waverly Davası, R.Schneider, İki Oyun, Yarın Yayınları, İstanbul 1986
 • Sonuncular, M.Gorki, İki Oyun, Yarın Yayınları, İstanbul 1986
 • Brecht Dosyası, G.Tabori, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 2000
 • Troyalı Kadınlar, Euripides, Eski Yunan Tragedyaları 5, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul
 • Elektra, Euripides, Eski Yunan Tragedyaları 6, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul
 • Barış, Aristofanes, Eski Yunan Komedyaları 2, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul
 • İncil, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul; Bertolt Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Agora Kitaplığı, İstanbul, Ocak 2013[25]
 • Baal, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul
 • Baal (1919 yazımı), Bertolt Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Agora Kitaplığı, İstanbul, Ocak 2013
 • Baal (1922 yazımı), Bertolt Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Agora Kitaplığı, İstanbul, Ocak 2013
 • Erkek Baal'in Yaşam Öyküsü, Bertolt Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Agora Kitaplığı, İstanbul, Ocak 2013
 • Gecede Trampet Sesleri, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul; Bertolt Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Agora Kitaplığı, İstanbul, Ocak 2013
 • Düğün, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul; Bertolt Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Agora Kitaplığı, İstanbul, Ocak 2013
 • Dilenci veya Ölü Köpek, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul; Bertolt Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Agora Kitaplığı, İstanbul, Ocak 2013
 • Şeytan Kovma, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul; Bertolt Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Agora Kitaplığı, İstanbul, Ocak 2013
 • Karanlıkta Işık, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul; Bertolt Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Agora Kitaplığı, İstanbul, Ocak 2013
 • Balık Avı, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul; Bertolt Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Agora Kitaplığı, İstanbul, Ocak 2013
 • Ova, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul; Bertolt Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Agora Kitaplığı, İstanbul, Ocak 2013
 • Vahşi Ormanda, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:2, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul; Bertolt Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Agora Kitaplığı, İstanbul, Ocak 2013
 • Kentlerin Vahşi Ormanında, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:2, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul; Bertolt Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Agora Kitaplığı, İstanbul, Ocak 2013
 • Adam Adamdır, 1926, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:2, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul, Bütün Oyunları Cilt:2, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2013
 • Adam Adamdır, 1938, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:2, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul, Bütün Oyunları Cilt:2, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2013
 • Mahagonny, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:2, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2013
 • Mahagonny Kentinin Yükselişi ve Düşüşü, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:2, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2013
 • Mezbahaların Kutsal Johanna'sı, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:4, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul, Bütün Oyunları Cilt:3, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2013
 • Sivri Kafalılar ve Yuvarlak Kafalılar / Yuvarlak Kafalılar ve Sivri Kafalılar, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:5, Mitos-Boyut Kitaplığı, İstanbul
 • Sivri Kafalılar ve Yuvarlak Kafalılar ya da Devlet ile Servet birleşmeyi Sever, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:4, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2013
 • Yuvarlak Kafalılar ve Sivri Kafalılar ya da Devlet ile Servet birleşmeyi Sever, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:4, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2013
 • Küçük Burjuvanın Yedi Ölümcül Günahı, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:6, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul, Bütün Oyunları Cilt:4, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2013
 • Horasyalılar Kuriasyalılar, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:6, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul, Bütün Oyunları Cilt:4, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2013
 • Carrar Ananın Silahları, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:6, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul, Bütün Oyunları Cilt:4, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2013
 • III.Reich’in Korku ve Sefaleti, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:6, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul, Bütün Oyunları Cilt:4, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2013
 • Puntila Ağa ile Uşağı Matti, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:9, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul, Bütün Oyunları Cilt:6, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2013
 • Kafkas Tebeşir Dairesi 1949, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:11, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul, Bütün Oyunları Cilt:8, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2014
 • Kafkas Tebeşir Dairesi 1954, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:8, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2014
 • Komün Günleri, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:8, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2014
 • Coriolanus, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:9, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2014
 • 1431 Rhouen’da Jeanne d’Arc Davası, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:9, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2014
 • Turandot ya da Aklayıcılar Kongresi, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:9, Agora Kitaplığı, İstanbul, 2014
 • Henrik Ibsen Toplu Oyunları 1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 2011
  • Catilina
  • Bir Halk Düşmanı
 • Largo Desolato, Ağır Yalnızlık, Vaclav Havel, Toplu oyunları 1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 2015
 • Helena, Euripides, Eski Yunan Tragedyaları 15, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul
 • Hippolütos, Euripides, Eski Yunan Tragedyaları 16, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul
 • Lisistrata, Aristofanes, Eski Yunan Komedyaları 5, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 2015

Öyküler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Öyküler, Anna Seghers, Yarın yayınları, Ankara 1983
 • İlk Adımlar, Anna Seghers, Evrensel Basım Yayın, İstanbul 1998

Romanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Evlerde Uyur Uyanık Yalanlar, Botho Strauß, Kırmızı Yayınları, İstanbul 2008

Şiirler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Svendborg Şiirleri, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002
 • Steffin Derlemesi, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002
 • Hollywood Elejileri, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002
 • Sürgün Şiirleri, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002
 • Savaş El Kitabı, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002
 • Alman Taşlamaları (İkinci Bölüm), B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002
 • Çocuk Şarkıları, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002
 • Yeni Çocuk Şarkıları, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002
 • Buckow Elejileri, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002
 • Bakır Alımı, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002
 • İşçi B'nin Hikayeleri, Peter Maiwald, Evrensel Basım Yayın, İstanbul 2004

Kuramsal kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İşçi Tiyatroları Ajitprop Topluluklar, A.Kammrad-F.R.Scheck, İşçi Kültür Yayınları, Ankara 1978
 • Edebiyat Bilimi, Gennadiy Nikolayeviç Pospelov, Bilim Sanat Yayınları, Ankara 1984; Evrensel Basım Yayın, İstanbul 1995
 • Brecht'le Yaşamak - Çalışma Günlüğü, Bertolt Brecht, Broy Yayınları, İstanbul 1985
 • Epik Tiyatro, M.Kesting, Adam Yayınları, 1985; Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2005
 • Tiyatro Çalışması, Berliner Ensemble, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 1994
 • Yönetmen Peter Stein, Hazırlayan: Aziz Çalışlar, Çeviriler: Yılmaz Onay, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 1996
 • Komünist Parti Manifestosu, Friedrich Engels, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 1998
 • Ütopyadan Bilime Sosyalizm, Friedrich Engels, Evrensel Basım Yayın, İstanbul 2005
 • Antik Yunan Tragedyaları, Joachim Latacz, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2006
 • Müzik Üzerine Tartışmalar, Derleme, Hazırlayanlar: Yılmaz Onay, Tonguç Ok, Aynur Toraman, Zübeyde Aydemir, Mehmet Erdal, Olcay Geridönmez, Taylan Şahbaz, Evrensel Basım Yayın, İstanbul 2006
 • Batı Diye Diye, Daniela Dahn, Yordam Kitap, İstanbul 2007
 • Poetika, Aristoteles, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 2008

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Sözcü Gaz.
 2. ^ Marianne Kesting: Das Epische Theater Türkçesi: Yılmaz Onay: Epik Tiyatro
 3. ^ Tiyatro Araştırmaları Dergisi, 24:2007 Nurhan Tekerek yazısı Sayfa: 97 • ISSN: 1300-1523
 4. ^ Bir Tiyatro Direnişçisi Yılmaz Onay.
 5. ^ İstanbul'da örnek bir buluşma: Emekçiler ve Edebiyat.
 6. ^ Yılmaz Onay Haftası 23 - 28 Mart 2010
 7. ^ Yılmaz Onay Haftası Tiyatro Dünyası Web Sitesi
 8. ^ Yazar Yılmaz Onay ile Tiyatro ve Edebiyat 18 Ekim 2010
 9. ^ Yılmaz Onay'la Yazılar Filmatik Film Gösterisi ve Seminer 20 Ekim 2010
 10. ^ Yılmaz Onay ile Yazılar Filmatik Film Gösterimi, Söyleşi ve İmza Günü 24 Ekim 2010
 11. ^ TKP'nin 90. yıl kutlamasına Yılmaz Onay'ın gönderdiği destek mesajı, 25 Kasım 2010
 12. ^ Yılmaz Onay röportajı: "Sanat postmodernizmin baskısı altında", Mürekkephaber
 13. ^ http://www.hurriyet.com.tr/yazar-yilmaz-onay-marslarla-son-yolculuguna-ug-40709084
 14. ^ Yazar Yılmaz Onay’a Barışarock’ta Barış Plaketi 25 Ağustos 2007
 15. ^ Troya Folklor Araştırmaları Derneği Web Sayfası
 16. ^ Kara Dul Efsanesi Dünya Prömiyeri 25 Mart 2010 Mask Kara Tiyatrosu, Reji: Yılmaz Onay, Oyuncu: Toygun Ateş.
 17. ^ 12 Şubat 2010 Su Gösteri Sanatları Sahnesi, Reji: Şener Sonuşen, Oyuncu: Gülşah Özdemir
 18. ^ Tiyatro Maan
 19. ^ Toplu Oyunlar 3
 20. ^ Yazılar Filmatik Evrensel Basım Yayın
 21. ^ "Yazılar Filmatik Hollanda'da ilk kez izlendi". soL. sol.org.tr. 25 Ekim 2010. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2018. 
 22. ^ Tübitak Yayınları Kataloğu Yer: 69 Demirbaş: 78
 23. ^ Tübitak Yayınları Kataloğu Yer: 69 Demirbaş: 77
 24. ^ Tübitak Yayınları Kataloğu Yer: 65 Demirbaş: 79
 25. ^ Yılmaz Onay’la Brecht’in Bütün Oyunları’nın Yeniden Yayınlanması Üzerine