Tsundere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tsundere (okunuşu Sundere), animelerde sıkça, özellikle hayattan kesitler türü serilerde karşılaştığımız soğuk, itici, agresif, çok bilmiş, burnu havada karakterlerdir. Bu karakterler sonradan ana karakterimize karşı yumuşayıp açılabilir, hatta karakterimizin müstakbel eşi bile olabilirler. Çoğunlukla kız karakterlerdir ve iyi işlendiği zaman animeye renk katabilse de, bazı zamanlarda bizi bunaltıp ana karakterimize acımamıza sebebiyet verdikleri için tsundere içeren animelerden uzak durmak bile isteyebiliriz. [1]

Kelime; ilgisiz, soğuk, somurtkan veya iğneci gibi anlamları karşılayan "tsuntsun" (つんつん) ve bezgin/bitap, aşk ile tutuşmuş/vurulmuş anlamlarını karşılayan "deredere" (でれでれ) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Tsunderekko kelimesi ise, tsundere bir kişiliğe sahip kızlar için söylenir. Tipik olarak; ilk başta romantik bir ilişki kabul etmediği ve soğuk davrandığı başrol erkek karakterin diğer kadınlara karşı ilgi duyması ile saldırgan bir tutum içine girerek içindeki gerçek duyguları bastırmaya çalışması ile karşımıza çıkar. Bu karakterler genellikle sevgilerini gösteremezler, çekinirler ve dış dünyaya karşı sert bir kabuk oluşturarak kendilerini korumaya almış olurlar.

Fate Stay Night animesi karakterlerinden Rin Tohsaka tipik bir tsundere özeliklerine sahiptir. [2]

Bazı Tsundere Anime karakterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tsundere Nedir?". 1 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Rin Tohsaka tsundere profili". Ocak 2008. 30 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2019.