Tsundere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tsundere (okunuşu Tsındere), ilk başta gergin, somurtkan ve hatta öfkeli tutumları olan bir kişinin, bir olay neticesinde aniden içten, samimi ve hatta mütevazı bir kişiliğe bürünmesi durumunu açıklayan terimdir. Ayrıca dışarıya karşı sert bir tutum sergilemesine rağmen içinde iyi niyetli ve samimi duygular besleyen bir karakteri temsilen de kullanılır.

Kelime; ilgisiz, soğuk, somurtkan veya iğneci gibi anlamları karşılayan "tsuntsun" (つんつん) ve bezgin/bitap, aşk ile tutuşmuş/vurulmuş anlamlarını karşılayan "deredere" (でれでれ) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Tsunderekko kelimesi ise, tsundere bir kişiliğe sahip kızlar için söylenir. Tipik olarak; ilk başta romantik bir ilişki kabul etmediği ve soğuk davrandığı başrol erkek karakterin diğer kadınlara karşı ilgi duyması ile saldırgan bir tutum içine girerek içindeki gerçek duyguları bastırmaya çalışması ile karşımıza çıkar. Bu karakterler genellikle sevgilerini gösteremezler, çekinirler ve dış dünyaya karşı sert bir kabuk oluşturarak kendilerini korumaya almış olurlar.

Fate Stay Night animesi karakterlerinden Rin Tohsaka tipik bir tsundere özeliklerine sahiptir. [1]

Bazı Tsundere Anime karakterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Rin Tohsaka tsundere profili". 2008-01. 2010-09-30 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2019-02-21.  Tarih değerini gözden geçirin: |date= (yardım)