Durarara!!

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Durarara
[[Dosya:{{{image}}}|280px|{{{caption}}}]]
デュラララ!!
({{{isim_çevirisi}}})
DemografikShounen
TürDram, Komedi, Gizem, Macera, Suç
TV anime
Yönetmen Takahiro Omori
Müzik Makoto Yoshimori
Stüdyo Brain's Base
Kanal MBS, TBS, CBC
Gösterim 8 Ocak 2010-25 Haziran 2010
Bölüm sayısı 26
Hafif roman
Yazar Ryohgo Narita
Yayıncı Square Enix
Yayın tarihi 18 Nisan 2009
Cilt sayısı 13

Durarara!! (デュラララ!!), kısaltılmış haliyle DRRR!!, Ryohgo Narita'nın yazdığı suç, gizem ve doğaüstü güçleri konu alan bir hafif roman serisidir. Ayrıca Brain's Base tarafından Ocak 2010'da anime adaptasyonu da almıştır. Durarara!!, kafasını kaybetmiş ve yeraltı organizasyonları için teslimatçılık yapan bir dullahan'ın etrafında şekillenen olayları konu alır. Çete savaşları, bir doğrayıcı, bir ilaç şirketi, birçok bilgi bilen ve insanlarla oynamayı seven bir bilgi satıcısı ve en önemlisi gizemli bir çete olan Dollars bu olaylarda ana etmenlerdir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ryugamine Mikado, çocukluk arkadaşı olan Kida Masaomi'nin isteğiyle Ikebukuro adlı semte gelen bir liselidir. Kida onu tren garında karşılar. Konuşmaları sırasında Kida ona bulaşmaması gereken kişileri anlatır. Barmen kılıklı Heiwajima Shizuo, gizemli ve tehlikeli bilgi satıcısı Orihara Izaya ve Dollars adlı gizemli örgüte bulaşmamasını ister. Ayrıca şehrin efsanesi olan Kara Sürücü'den de basheder. Efsaneye göre kara sürücü at sesleri çıkaran bir motosiklet sürer, kedi kaskı takar ve ayrıca kafası da yoktur. Bu öğütleri dinletikten sonraki gün Mikado okulda Anri Sonohara adındaki gözlüklü bir kızla tanışır. Kida ile beraber üçü çok iyi arkadaş olurlar. Ancak ilerde üçünün de sırrı ortaya çıkacak ve gizemli birçok olay yaşanacaktır

İlk 10 bölüm belirli karakterlerin hikâyeleri bir anlatıcı yardımıyla anlatılır. Daha sonraki bölümlerde anlatıcı yaşanan birçok karışık olayları anlatmaya yardımcı olurken her bölüm sonunda karakterlerin içinde bulunduğu durum hakkında kendi düşüncesini verir.