Hetalia: Axis Powers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hetalia: Axis Powers (Axis Powers ヘタリア Akushisu Pawāzu Hetaria) Hidekazu Himaruya tarafından çizilmiş bir web çizgi öyküsüdür. Daha sonra mangası ve animesi de yapılmıştır. Bu seride ülkeler insan olarak alınmıştır. Bölümler genel olarak I. Dünya Savaşı ile II. Dünya Savaşı arasında geçse de bazı bölümleri günümüzde veya dünya savaşlarından öncesinde de geçebilir. Hetalia (ヘタリア Hetaria) terimi Japonca değersiz, zavallı anlamına gelen Hetare (ヘタレ) ile başkahraman İtalya (イタリア Itaria)'nın kanji birleşiminden oluşur ki bu aslında İtalya'nın kişiliğini yansıtan bir şakadır. Serinin birçok kolu vardır. Ana seri Hetalia'nın dışında İtalya'nın çocukluğunun anlatıldığı Chibitalia (Minik İtalya), İtalya'nın büyükbabası Roma İmparatorluğu ve Almanya'nın babası Cermanya'nın konuşmalarının anlatıldığı üç kısa bölüm, Kuzey İtalya'nın ağabeyi Güney İtalya/Romano ve İspanya'nın geçmişini anlatan Boss Spain's control over Chibiromano (Amir İspanya'nın küçük Romano üzerindeki kontrolü) ve ülkelerin kedi hallerinin maceralarını anlatan Nekotalia (Keditalia) adlı ayrı bölümü de vardır. Serinin Hetalia: Paint It White! (Hetalia: Beyaza Boya!) adlı bir filmi de vardır. Seri toplamda 6 sezondur, sezon 1 ve 2 Axis Powers, sezon 3 ve 4 World Series, sezon 5 The Beautiful World ve sezon 6 The World Twinkle adı altında toplanmıştır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Anime[değiştir | kaynağı değiştir]

Hetalia'nın animesi dört sezonluk bir seri olarak yayınlandı. İlk iki sezon Axis Powers Hetalia, son iki sezon ise World Series Hetalia olarak adlandırıldı. İkinci sezonda ana karakterler dışındaki diğer ülkelere de yer verildi ve yeni ülkeler tanıtıldı. Her bir bölüm toplam 5 dakika sürdü.

5. sezonun ilk bölümü 25 Ocak 2013 tarihinde çıktı ve sezon "Beautiful World" adını aldı.

Manga[değiştir | kaynağı değiştir]

2008-2011 yılları arasında Himaruya, Hetalia'nın 4 ciltlik manga serisini yaptı.

Drama CD'leri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu animenin olduğu gibi Hetalia'nın da drama cd'leri yapıldı. Drama CD'leri yapılan karakterler İtalya (Kuzey ve Güney), Almanya, Japonya, İngiltere, Amerika, Rusya, Çin, Prusya ve İspanya idi. Bu drama cd'lerinin her birinde iki karakter şarkısı (karakterin söylediği ve karakterin kişiliğini belirten şarkı), bir görselsiz bölüm (sesi olan ama görseli olmayan özel bölüm) ve hayranların karaoke yapabilmesi için karakter şarkılarının vokalsiz hali konuldu.

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Hetalia'nın 5 Haziran 2010'da Hetalia: Paint It White! (Hetalia: Beyaza Boya!) adlı anime filmi yayınlandı. Bu filmde Hetalia'da rolleri olan tüm ülkeler yer aldı. Ayrıca bu filmle birlikte, İzlanda ilk kez anime serisine dahil oldu.

Video oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hetalia'nın tek oyuncu ile oynanan Gakuen Hetalia Portable (学園ヘタリア Portable, Taşınabilir Hetalia Akademisi) adlı PlayStation Portable oyunu 24 Mart 2011'de piyasaya sürüldü. Ayrıca bu oyunda Seyşeller ilk kez elektronik sanayinin Hetalia dünyasında tanıtıldı.