Safety Second

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Safety Second
Safety Second film afişi.jpg
Yönetmen William Hanna
Joseph Barbera
Yapımcı Fred Quimby
Müzik Scott Bradley
Canlandırma Ray Patterson
Ed Barge
Kenneth Muse
Irven Spence
Al Grandmain
Dağıtımcı Metro-Goldwyn-Mayer
Yayın tarihi 1 Temmuz 1950
Renklendirme şirketi Technicolor
Gösterim süresi 7:07
Ülke ABD
Dil İngilizce
Önceki film Jerry and the Lion
Devam filmi Tom and Jerry in the Hollywood Bowl


Safety Second, 1950 yapımı, Tom ve Jerry serisinin kısa konulu 51. çizgi animasyon filmidir. William Hanan ve Joseph Barbera tarafından yönetildi, Fred Quimby yapımcısıdır. Technicolor tarafından renklendirilmiştir. Çizgi filmin ilk adının F'r Safety Sake olması öngörülüyordu ancak Hanna ve Barbera, filmin nihai adının Safety Second olmasına karar vermişlerdir. Film, Ray Patterson, Ed Barge, Kenneth Muse, Irven Spence ve Al Grandmain tarafından çizildi. Filmin müziği Scott Bradley'e aittir ve 1 Temmuz 1950 tarihinde Amerika'nın Bağımsızlık Günü Kutlama Yılı'ndan üç gün önce yayınlandı.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizgi film, Jerry ve Nibbles'ın yatakta uyumasıyla başlar. Jerry uyanıp takvimine bakar ve Temmuz'un 4'ü olduğunu görür, hemen Nibbles'ı uyandırır. O da gidip hemen havai fişekleri çıkarır, fakat Jerry onları geri koyar. Ona takvimi gösterir, takvimde şu yazar: "Make it safe and sane" (Güvenli ve aklı başında yap). Jerry ve Nibbles dışarı çıkarlar, ses çıkaran aletlerle (noisemaker) özel günün keyfini çıkarırlar. Nibbles bu durumdan hoşlanmamıştır ve bezinden bir havai fişek çıkarır, Jerry bunu görüp telaşlanır ve hemen onu alır. Onu tam uzağa fırlatacakken elinde patlar. Jerry, Nibbles'tan tüm havai fişekleri vermesini ister. Nibbles, bezinden minicik bir fişek çıkarıp ona verir ve ona sırıtır. Daha sonra kaçmaya çalışırken onu yakalar ve onu baş aşağı sallamaya başlar, Nibbles'ın bezinden oldukça çok miktarda irili ufaklı fişekler düşer. Jerry, Nibbles'ı cezalandırmak için onu evin köşesine götürür, fakat Jerry gitmeden Nibbles kuralı çiğneyerek battaniyesinin altından bir tane daha çıkarır. Jerry tekrar onu atmaya çalışırken kapısının önünde patlar. Nibbles battaniyesinin altına saklanır.

Jerry daha sonra dinlenmek için hamağına uzanır, bu arada Tom, Jerry'nin altına bir havai fişek koyar. Fişek patlar ve Jerry uyanır, bunu yine Nibbles'ın yaptığını zanneder. Ağacın arkasına gider, fakat Tom'u ona bakarken bulur. Tom, Jerry'e göz kapağıyla vurur ve onu yakalar. Ona baktığında, Tom'un aynısını yaptığını görür: diz üstünde oturmuş parmaklarını sıkı tutarak bir şeye bakar. Tom merakla onu inceler. Jerry ona gösterirken diğer eliyle onun gözüne bir tane yumruk indirir. Tom onu kovalamaya başlar, Nibbles merakla kapıyı açıp onlara bakar. Jerry topraktaki bir deliğe girer, Tom bulduğu bir kazmayla orayı kazar. Nibbles getirdiği roketi yağmur borusuna sokar. Roket, Tom'un ayaklarını yerden keser, onu uçurur ve bir çamaşır teline takılır.

Tom deliye döner, Jerry bir fıçının içine saklanır, Tom çöp kutusu kapağını kullanarak onu tuzağa düşürür. Nibbles bunu görür, başka bir fişeğe tutkal sürer ve "nezaketle" Tom'a verir. Tom fişeği yakar, fıçının içine atar. Koşmaya başlar, fakat fişek eline yapışmıştır, atmaya çalışır defalarca, ama düşmez. Tom havai fişeğin üstüne oturur zarar vermesin diye fakat kötü bir seçim yapmıştır: Saksıların altında duruyordur. Fişek patlar, kafası saksıya çarpar ve saksı kafasına girer.

Şimdi intikam zamanıdır, Tom Nibbles'ı kovalamaya başlar. Nibbles fişeğin barutunu boşaltır, fişeği yakar ve içine girer. Tom'u köşeye sıkıştırır, fakat fişek söner ve hile ortaya çıkmış olur. Nibbles alttan bakar, tekrar kapatır. Tom fişeği atar. Nibbles, bezinden küçücük bir havai fişek çıkarır, Tom bunun zararsız olduğuna inanır, güler ve onu burnuna koyar. Küçük fişek güçlü bir şekilde yüzünde patlar.

Tom, Jerry'nin kapısının önünü havai fişeklerle doldurur ve barut serpmeye başlar. Ama Jerry kapısının önünü temizler, barutu yakar. Tom barutu serpmeyi bitirir, yakmaya hazırlanırken, Jerry'nin alevi gelir. Tom, bu alevin yaratacağı büyük patlama öncesinde kaçmaya çalışır fakat zamanında kaçamaz. Tom ikisini de kovalamaya başlar, Tom'a karşı renkli ateş toplarını kullanırlar. Tom fıçının içine saklanır, gizlice oradan çıkarak bodrum penceresine girer. Gizlice onları izler, Jerry ve Nibbles bir roket yakar, Tom'un içinde olduğu zannettikleri fıçıya koyarlar. Tom roketi alır, onunla havaya uçar, ölümü havai fişek gösteriyle sonuçlanır.

Jerry onunla dalga geçer ve gelip Nibbles'ın başını okşar. Nibbles, havai fişek yakmıştır, jerry'nin geldiğini görünce ses çıkaran aletin içine koyar. Jerry, aletini alır üflemek ister. Sonuçlarını bildiğinden Nibbles, Jerry'i durdurmaya çalışır, fakat Jerry sadece Nibbles'ın kafasını okşar tekrar. Jerry üfürdüğü anda patlar, karayüz/ayçiçeği olur. Jerry Nibbles'a bakar, sinirlenir, Nibbles masumca gülümser ve ses çıkaran aletleriyle oynar.

Sansür[değiştir | kaynağı değiştir]

TNT'de, final sahnede gösterilen Jerry'nin karayüzü kaldırılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]