Bugs Bunny

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bugs Bunny
Bugs Bunny.svg.png
Yayım bilgileri
Yayımcı Warner Bros
İlk görünüm

Mutlu Tavşan Adıyla: Porky Tavşan Avında (1938)

Bugs Bunny Adıyla:Vahşi Bir Tavşan (1940)
Yaratan Bugs Hardaway
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Tavşan Bugs
Yardımcıları Havuç
Önemli takma adları Bugs Bunny
Güçleri Havuçla Beslenmesi

Bugs Bunny, Warner Bros'ta bir çizgi film karakteri.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 1938 yılında Ben (Bugs) Hardaway tarafından yaratılmıştır. İlk Filmi Porky Tavşan Avında'dır. O zamanlar adı Bugs Bunny değil, Happy Rabbit (Mutlu Tavşan)'dı.

Bugs Bunny ismi Hollywood Kaldırımında

Ad değiştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

1940 yılına gelindiğinde isim Bugs Bunny olarak değiştirildi ve ilk resmi filmi olan A Wild Hare (Vahşi Bir Tavşan) filmi yayınlandı. O zamandan sonra Bugs Bunny'nin popülerliği artmaya başladı.

II. Dünya Savaşı yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugs Bunny popülerliği 1940'li yıllarda artmıştı. II. Dünya Savaşı'nın başlarında ABD gibi tarafsız olan çizgi filmler 1944'e kadar bu özelliği korudu.Ülkenin savaşa girmesiyle Hitler, Nazi Almanyası, ve Mihver Devletleri eleştiren Çizgi Filmlerin en bilinen örneği Herr Meets Hare'dır.

Savaştan sonra gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşın ardından Bugs Bunny popülerliği devam etti. 1950'lerin sonunda çeşitli ödüller almaya başladı. 1958 yılında "Knighty Knight Bugs" ile Oscar ödülü bile almıştır. Hollywood kaldırımına yazdırmıştır. Ancak kuran ve yönetmen kişiler 1960'lı yılların başında televizyon popülerliğin başladığı yıllarda ayrılmasıyla veya ölmesiyle Çizgi filmler 1964-1979 arasında yapılamadı. Bugs Bunny popülerliği ise hâlâ devam ediyordu.

Geri dönüş[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugs Bunny 1979 yılında vizyona tekrar girdi. Artık filmler tekrar yapılabiliyordu. Ancak 1980'lerde fazla çizgi film yapılmamıştı. Efekt ve teknolojinin etkisi ile 1990'larda ardı ardına uzun süren filmler yapıldı. En iyi örneği Michael Jordan ile 1996'da gerçek hayatta yapılan Space Jam'dı.

Bugünlerde[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde sıklığı azalan filmler olmasına karşılık film süreleri 7 değil 90 dakikaya kadar çıktı. En son sürümü 2005 Yılında yapılmıştır. Bu filmin adı Tavşan Plajda'dır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugs Bunny tüm çocukların izleyeceği eğlenceli bir çizgi filmdir. Havuç yiyişi ve sivri zekası ve n'ası gidiyor canım demesi ile ünlüdür. Orijinali ise İngilizce What's up, doc?dır. Bir tavşanı temsil eder. Sevimli şirin bir tavşandır. Sevdikleri Spooky'i tuzağa düşürmek:setup the trap for spooky eat the carrot vb.Türkiye'de Serkan Altunorak seslendirmektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizgi filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]