İçeriğe atla

The Godfather The Game

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Godfather:The Game
GeliştiriciVisceral Games Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıElectronic Arts
YapımcıElectronic Arts
BesteciBill Conti Bunu Vikiveri'de düzenleyin
PlatformlarPlayStation 2, Windows,xbox,xbox 360,Playstation 3,Wii
ÇıkışPlayStation 2
NA EU Mart 21, 2006
Windows
NA EU Mart 21, 2006
Playstation 3
NA EU Mart 20, 2007
Xbox
NA EU Mart 21, 2006
Xbox 360
NA EU Mart 20, 2007
Wii
NA EU Mart 20, 2007
TürAksiyon
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

The Godfather: The Game, Electronic Arts tarafından 2006 yılında PC, PSP, Playstation 2 ve Xbox platformları için piyasaya sürülmüş aksiyon-macera türündeki video oyunudur. Oyun, The Godfather filminin evreninde geçmektedir.

Oyun 1940'lı yıllarda New York'ta geçmektedir. Oyunda hikâyesi ele alınan karakter Aldo Trapani, Corleone Ailesi adına çalışan bir mafya elemanıdır. Trapani'nin öz babası da Corleone Ailesi'nin bir elemanı olarak tanınır ama çocukken oğlunun gözü önünde Emilio Barzini tarafından öldürülür. Trapani o gün babasının intikamını almaya yemin eder. 1940'lı yıllara gelindiğinde Trapani, Luca Brasi tarafından Corleone Ailesi'ne alınır. Brasi ona bir mafyanın ihtiyacı olan her şeyi öğretir. Olaylar bundan sonra Corleone ailesinin "Soldier"'ı Luca Brasi'nin Trapani'nin gözünün önünde Bruno Tattaglia tarafından öldürülmesiyle başlar.

Şehir, mafya aileleri arasında 5'e bölünmüştür. Her bir bölgeyi farklı bir mafya ailesi yönetir.

Bölge, Corleone Ailesi'nin kontrolü altındadır. Ancak oyuna ilk başlandığında bölge Corleone Ailesi'nin değil, baş düşmanı Tattaglia ailesinin kontrolü altındadır. Karakter oyuna bu bölgede başlar. Bölge New York halkının orta sınıf kesiminin oturduğu bölgedir. Daha çok İtalyan asıllılar ve küçük esnaflar yaşamaktadır. Don'u Vito Corleone'dir. Bu aile New York'un ve Amerika'nın en güçlü ailesidir. Corleone Ailesi'nin adamları siyah takım elbise giyer. Arması siyah bir aslandır.

Bu bölge New York'un şehir merkezidir. Bu bölge Barzini Ailesi tarafından kontrol edilmektedir. Barzini Ailesi, Corleone Ailesi'nden sonra en güçlü ailedir. Don'u Emilio Barzini'dir. Adamları yeşil takım elbise giyer. Arması bir kaledir.

Bu bölge New York'un arka sokaklarıdır. Cuneo Ailesi tarafından kontrol edilmektedir. Don'u Carmine Cuneo'dur. Cuneo Ailesi'nin elemanları kırmızı renkte takım elbiseler giyerler. Arması bir akbabadır.

Bu bölge Tattaglia Ailesi tarafından kontrol edilir. Don'u Philip Tattaglia'dır. Bu ailenin adamları sarı renkte takım elbiseler giyerler. Arması sarı bir boğadır. Bu bölge New York'un sosyetik bölgesidir. Arabaları ve Köprüsüyle göz kamaştırıcıdır.

Bu bölge Stracci Ailesi tarafından kontrol edilmektedir. Don'u Victor Stracci'dir. Bu ailenin adamları mavi takım elbise giyerler. Bu bölge işçi sınıfı halkın olduğu bir bölgedir. Sanayi tesisleri genellikle buradadır. Arması bir attır.

Oyun, görevler ve mekanlar olmak üzere iki dalda incelenebilir. Görevler, filmdeki senaryoya bağlı olarak ilerler ve oyuncuya para ve saygınlık kazandırır. Mekanlar; bir ailenin haraç aldığı oteller, esnaf dükkanları (manav, kasap, çiçekçi vb.), bilardo salonu, bar, matbaa, kumarhane, genelev, restoran ve aileye ait kaçakçılık mekanlarıdır. Mekanların zorluk düzeyi $ işaretiyle gösterilir. 5$ işaretli mekanlar aile evleridir. 4 $ işaretli mekanlar hublardır, örneğin Barzini Hub. 3$ işaretli mekanlar kaçakçılık mekanlarıdır. 2$ işaretli mekanlar otel ve benzeri yerlerdir. 1$ işaretli mekanlar esnaf dükkanlarıdır. Bir mekanı ele geçirmek yani haraç almak istendiğinde oyuncunun iki seçeneği vardır: ya mekanı koruyan aile adamları öldürülür ya da mekan sahibi dövülerek ikna edilir. Bir ailenin adamları çok öldürülür veya onlara çok zarar verilirse "Vendetta" yani o aile ile Trapani'nin ailesi arasındaki nefret artar, o aile Corleonelere "Mafya Savaşı" ilan eder. Savaşı bitirmek için ya o ailenin bir mekanının içine bomba atılır ya da "FBI-G Men" bulunur, rüşvet verilir (haritadaki köşeli rozet).

Oyundaki silahlar seviyelere ayrılır her silahın üst seviyesi vardır, seviye arttıkça silahın mermi haznesi vuruş gücü artar, görünüşü değişir.3. seviye en son seviyedir ve oldukça pahalıdır. Oyunda en pahalı silah "Dillinger" olup 500.000$'a satılmaktadır. Tüm silahlar kara borsacıdan (black markets) satın alınabilir.

 • Tommy Gun (Thomson M16): Oyundaki tek makineli tüfektir.
 • Long Barrel Shotgun: Pompalı tüfektir, 2 mermilik haznesi vardır.
 • 38. Snub Nose: Oyundaki en basit tabancadır
 • Pistol: 14'lük Baretta benzeri bir tür silahtır.
 • Magnum: Bir tür toplu tabancadır.
 • Dinamit: İşyeri ve banka kasaları patlatmak ve el bombası şeklinde kullanılır. 5 metre civarında bütün düşmanlar ölür.
 • Bomba: En güçlü patlayıcıdır, mekanları patlatmakta kullanılır.
 • Molotofkokteyli: Atıldığı yerin etrafındaki düşmanları yakarak öldürür.
 • Beyzbol Sopası, Demir Sopa, Polis Copu: Hepsinin vuruş gücü aynıdır ve yakın dövüşlerde kullanılırlar.

Aşağıda rütbeler düşükten yükseğe doğru sıralanmıştır.

 • Outsider: Aileden olmayanlar için kullanılır.
 • Associated: Ailenin tetikçilerini temsil eder.
 • Soldier: Ailenin tüm işlerinin yapan asıl elemanlarını tanımlar.
 • Capo: Bu rütbedekiler Don veya Underboss'tan aldığı emirleri soldier ve associated rütbelerindekilere iletir. Bir Soldier ve Associated mangasına hükmeder. Görevleri ailelerinde kendilerine ait olan bölgeyi korumak ve Don'dan aldığı emirleri uygulamaktır.
 • Underboss: Don'un sağ kolluğuna benzetilebilecek bir rütbe. Genellikle Don'un oğulları bu görevi yapar.
 • Don: Bu rütbe ise ailenin liderini temsil eder. Tüm ailenin kontrolü elindedir. Bu rütbeye gelindiğinde görevler bitmiş olur.
 • Don of New York City: Tüm New York'un yeraltı liderliğini temsil eden rütbe. En yüksek rütbedir. Bu rütbeye ulaşmak için bütün mekanları ele geçirmek gerekir.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]