Testere (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Testere
Saw
Yönetmen James Wan
Yapımcı Gregg Hoffman
Oren Koules
Mark Burg
Senarist Leigh Whannell
Hikâye (eser) James Wan
Leigh Whannell
Oyuncular Leigh Whannell
Cary Elwes
Danny Glover
Ken Leung
Shawnee Smith
Tobin Bell
Dina Meyer
Michael Emerson
Müzik Charlie Clouser
Dağıtıcı Lion Gates Film
Türü Gerilim Korku Polisiye Aksiyon
Yapım yılı 2004, ABD
Süre 102 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 1,2 million $
Hasılat 103.096.345 $ milyon
Devam filmi Testere 2

Testere (Özgün adı: Saw), 2004 yılı yapımı bir psikolojik gerilim filmidir. James Wan tarafından yönetilmiş, James Wan ve Leigh Whannell tarafından yazılmıştır.

İlk olarak, Sundance Film Festivali'nde, Ocak 2004'te gösterildi, 29 Ekim 2004'te vizyona girdi. Devam filmi Testere II 28 Ekim 2005 ve diğer devam filmi Testere III 27 Ekim 2006'da vizyona girdi. Testere serisinin bir sonraki devam filmi Testere IV'ün çekimleri 30 Mayıs 2007 itibarıyla sona erdi. Film 26 Ekim 2007 tarihinde vizyona girdi. Yönetmen koltuğunda yine Darren Lynn Bousman oturdu. Tobin Bell tekrar Jigsaw rolüyle kamera karşısına geçti. Testere hayranları serinin 4. filminden de kafalarında birçok soru işareti ile ayrıldı. Bu sorulara cevap bulabilmek umuduyla serinin devamının çıkmasını beklediler. Testere V 24 Ekim 2008'de gösterime girdi. Büyük ilgi gören bu serinin 6. filmin Testere VI'da da insanlar ölümle burun buruna geliyor ve oyunun taşları yerine oturuyor. Bu film 23 Ekim 2009'da vizyona girdi.Yapımcılar Testere XII'ye kadar isim hakkını almış durumdadır. Testere VII, 3D teknolojisi kullanılarak çekildi. 22 Ekimde sinemalarda vizyona girdi.

Ayrıca filmin yeni nesil konsol ve bilgisayar oyunu mevcuttur.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğrafçı Adam Stanheight, ayak bileği bir boruya zincirlenmiş halde harap bir küvette uyanır. Odanın karşısında onkolog Dr. Lawrence Gordon ve aralarında bir tabanca ve bir mikrokaset kaydedici tutan bir intihar kurbanı cesedi var . Her iki adam da ceplerinde bir bant bulur ve Adam kayıt cihazını alır. Adam'ın kaseti onu kaçmaya çağırırken, Gordon ona Adam'ı saat altıda öldürmesini, yoksa karısı Alison ve kızı Diana'nın öldürüleceğini söyler. Adam iki demir testeresi içeren bir çanta bulurtuvaletin içinde zincirlerini kesmeye çalışırlar ama Adem'in testeresi kırılır. Gordon, testerelerin ayakları için tasarlandığını fark eder ve onları tutsak edenlerin Jigsaw Killer olduğunu tanımlar - kurbanlarının bir zamanlar şüpheli olduğu için bildiği "oyunlar" olarak öldürücü mekanizmalar yoluyla kurbanlarının hayatta kalma iradesini test eden bir seri katil .

Beş ay önce, Gordon, hasta John Kramer'in ölümcül beyin kanserini tartışırken, Jigsaw'un oyunlarından birinin sahnesinde kalem ışığını bulan Dedektif David Tapp ve Steven Sing tarafından sorguya çekildi . Gordon'un mazereti onu temize çıkardı, ancak Jigsaw'un tuzaklarından birinin hayatta kalan tek bilinen eroin bağımlısı Amanda Young'ın ifadesini görmeyi kabul etti . Gordon'un serbest bırakılmasından sonra, Tapp ve Sing, Amanda'nın oyunundaki video kasetini kullanarak Jigsaw'ın deposunu buldular. Orada, Jigsaw'u yakaladılar ve bir adamı tuzaktan kurtardılar, ancak Jigsaw, Sing'in koridorda onu öldüren bir av tüfeği tuzağını tetikledikten sonra kaçtı.

Şu anda, Alison ve Diana evde tutsak tutuluyorlar çünkü onları kaçıranlar Adam ve Dr. Gordon'u gizli bir kameradan izliyor. Ev aynı anda Tapp tarafından izleniyor, Sing'in ölümünden sonra polisten taburcu edildi ve Jigsaw davasına takıntılı hale geldi, Gordon'un katil olduğuna ikna oldu. Bu arada, Gordon iki sigara, bir çakmak ve tek yönlü bir cep telefonu içeren bir kutu bulur; Adam'ı da yakalayan domuz maskeli bir figür tarafından bir otoparkta kaçırılmasını anlatırken, Adam'ın fotoğraf geliştirme odasında bir kukla bulduğunda kendi kaçırılışını hatırlıyor .

Silah zoruyla tutulan Alison, kocasını arar ve Gordon'a, kendisine casusluk yapması için Tapp tarafından ödendiğini itiraf eden ve Gordon'un gece ziyaret ettiği tıp öğrencilerinden biriyle olan ilişkisi hakkındaki bilgisini açıklayan Adam'a güvenmemesi konusunda uyarır. test edilme nedeni olarak kaçırıldı. Adam, Alison ve Diana'yı kaçıran kişinin, Gordon'un hastanesinde bir emir olan Zep Hindle olarak tanımladığı bir fotoğrafını bulur .

Saat altıyı vurduğunda Zep, Gordon'un hala Adam'ı öldürmeyi başaramadığını görünce Alison ve Diana'yı öldürmeye gider, ancak eski kendini kurtarır ve onunla savaşır. Mücadele Tapp'ın dikkatini çeker ve Zep'i kanalizasyona kadar kovalamadan önce Alison ve Diana'yı kurtarır, kısa bir kavgadan sonra göğsünden vurulur. Sadece silah seslerinden ve çığlıklardan haberdar olan Gordon şok olur ve cep telefonunun erişimini kaybeder. Çaresizlik içinde ayağını keser ve Adem'i cesedin tabancasıyla vurur. Zep, Gordon'u öldürmek için banyoya girer, ancak ateşli silahtan kurtulan Adam, klozet kapağıyla Zep'i döverek öldürür. Gordon yardım bulmak için banyodan dışarı çıkar. Adam, Zep'in cesedini bir anahtar için arar ve başka bir kaset bulur.

Bant, ceset yükselirken sona erer ve Adam'a ayak bileği zincirinin anahtarının, ilk uyandığında kanalizasyona akan küvette olduğunu açıklayan gerçek Jigsaw Katili Kramer olduğu ortaya çıkar. Dehşete kapılmış Adam, Kramer'i Zep'in silahıyla vurmaya çalışır, ancak Kramer, zincirinden elektrik şoku verir ve ışıkları kapatmadan önce banyodan çıkar ve kapıyı kapatır, çığlık atan ve çaresiz bir Adam'ı ölüme terk eder.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Tobin Bell  ... John Kramer Testere Aydoğan Temel

Leigh Whannell  ... Adam Faulkner-Stanheight Kerem Kobanbay

Cary Elwes  ... Dr. Lawrence Gordon Tolga Tibet

Danny Glover  ... David Tapp Fatih Özacun

Ken Leung  ... Steven Sing Gökhan Akçakara

Makenzie Vega  ... Diana Gordon Didem Atlıhan

Dina Meyer  ... Kerry Figen Sumeli

Michael Emerson ... Zep Hindle Burak Karaman

Monica Potter ... Alison Gordon Zeyno Eracar

Shawnee Smith ... Amanda Devrim Zeynep Ateşer

Alexandra Bokyun Chun ... Carla Devrim Zeynep Ateşer

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]