Testere II

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Testere II
Saw II
YönetmenDarren Lynn Bousman
YapımcıGregg Hoffman
Oren Koules
Mark Burg
SenaristLeigh Whannell
Darren Lynn Bousman
Hikâye (eser)Leigh Whannell
Darren Lynn Bousman
OyuncularDonnie Wahlberg
Tobin Bell
Shawnee Smith
Erik Knudsen
Franky G
Glenn Plummer
Emmanuelle Vaugier
Beverley Mitchell
Timothy Burd
Dina Meyer
Lyriq Bent
Noam Jenkins
Tony Nappo
MüzikCharlie Clouser
DağıtıcıLion Gates Film
TürüGerilim, Polisiye, Korku, Psikolojik
Yapım yılı2005, ABD
Süre93 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe4.000.000 $
Hasılat147.739.965 $
Önceki filmTestere
Devam filmiTestere 3

2004 yapımı Testere'nin devam filmi. Testere serisinin bu filminde ilk filmine göre daha farklı tuzaklar ve oyunlar vardır. Bir önceki filminden elde edilen yüksek gişe hasılatı ve bu filmin gişe hasılatı arasında yüksek derecede fark vardır.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Polis muhbiri Michael Marks, boynunda çivili bir maskeyle bir odada uyanır. Michael'ın anahtarı almak için gözünü kesmesi için bir dakikası vardır, ancak bunu yapmaya cesaret edemez ve maske kapandığında öldürülür. Michael'ın oyun mahallinde, Dedektif Allison Kerry eski ortağı Dedektif Eric Matthews için bir mesaj bulur ve onu arar. Matthews, Michael'ın tuzağından kilidi üreten fabrikaya bir SWAT ekibine liderlik etmek için Kerry ve Memur Daniel Rigg'e katılır . Orada, hayatta kalan tek kişi olan Amanda Young da dahil olmak üzere, bir evde mahsur kalan sekiz kişiyi gösteren bilgisayar monitörlerini gösteren Jigsaw Katili John Kramer'ı yakalarlar., Matthews'un oğlu Daniel ve diğer altı kurban: Xavier, Jonas, Laura, Addison, Obi ve Gus . Evi dolduran bir sinir gazı iki saat içinde hepsini öldürecek, ancak John Matthews'a kendi oyununun kurallarına uyarsa Daniel'i tekrar göreceğini garanti ediyor. Kerry'nin ısrarı üzerine Matthews, teknik ekibin gelip video sinyalini izlemesi için zaman kazanmayı kabul eder. Konuşmaları sırasında John, Matthews'a Jigsaw olmak için ana motivasyonlarından birinin kanser teşhisi konduktan sonra intihar girişimi olduğunu ve bunun yaşam için yeni bir takdire yol açtığını açıklar; oyunlarının amacı, kurbanlarının da aynı takdiri geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Grup bir mikrokaset tarafından bilgilendirilir.panzehirlerin evin her yerine gizlendiği kaydedici; biri odanın kasasında ve kaset şifreli bir ipucu veriyor. Gus bir uyarı notunu görmezden gelir ve kapıdaki kasetle birlikte verilen anahtarı kullanır, bu da gözetleme deliğinden bir silahı tetikleyerek onu öldürür. Kapı açıldığında, evi ararlar ve kaçırılmalara yardım eden Obi'nin iki panzehir almaya çalışırken bir fırın kapanında öldürüldüğü bir bodrum bulurlar. Başka bir odada, Xavier'in testi, iki dakika içinde çelik bir kapının anahtarını almak için şırıngalarla dolu bir çukuru kazmayı içerir, ancak bunun yerine Amanda'yı çukura atar. Anahtarı alır, ancak Xavier kapının kilidini zamanında açamaz. Oyun boyunca, grup aralarındaki bağlantıları tartışır ve Daniel dışında her birinin daha önce hapsedildiğini belirler. Babasının testi sırasında,rüşvetçi polis memuru son zamanlarda şüphelilerini çeşitli suçlarla çerçeveliyor.

Xavier güvenli odaya döner ve Gus'ın ensesinde bir numara bulur. Sayıların kasanın şifresi olduğunu anlayınca Jonas'ı öldürür ve diğerlerini avlamaya başlar. Laura sinir gazına yenik düşer ve Daniel'in kimliğini ortaya çıkaran ipucunu bulduktan sonra ölür. Vahiy tarafından öfkelenen Addison, kendi başına ayrılır ve bir panzehir içeren bir cam kutu bulur, ancak kolları gizli bıçaklarla kaplı açıklıklarda sıkışıp kalır. Xavier odaya girer ve numarasını okuduktan sonra onu ölüme terk eder. Amanda ve Daniel ilk odadan harap banyoya giden bir tünel bulurlar . Xavier onları bulur ve Amanda'nın alay hareketleriyle tedirgin olur, kendi numarasını okumak için ensesinden bir deri parçası keser. Xavier onları bitiremeden Daniel demir testeresiyle boğazını keser .

Xavier'in oğlunu kovaladığını gören Matthews, John'a saldırır ve onu eve götürmeye zorlar. Teknik ekip videonun kaynağını izliyor ve Rigg'in ekibi evi ararken, Kerry oyunun John'u yakalamalarından günler önce gerçekleştiğini fark ediyor, ta ki Matthews'un oyununun zamanlayıcısı Daniel'i güvenli, bağlı ve nefes alan bir oksijen maskesi içinde ortaya çıkarmak için sona erene kadar. Bu olaylardan habersiz, Matthews eve tek başına girer ve banyoya gider ve burada domuz maskeli bir figür tarafından bastırılır. Ayak bileğinde bir boruya zincirlenmiş olarak uyanır ve Amanda tarafından bırakılan bir teyp bulur; bu, ilk tuzağından kurtulduktan sonra John'un suç ortağı olduğunu ortaya çıkarır ve John'un çalışmasına devam etmek niyetiyle evdeki oyun sırasında Matthews'un testini kurmasına yardım eder. öldükten sonra. Amanda sonra ortaya çıkar ve kapıyı mühürler.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Tobin Bell  ... Testere / John Kramer (Aydoğan Temel)

Glenn Plummer  ... Jonas Singer (Oğuz Toydemir)

Franky G  ... Xavier Chavez (Mesud Uz)

Timothy Burd  ... Obi Tate (Kadir Özübek)

Donnie Wahlberg ... Eric Matthews (Müfit Coşkun)

Erik Knudsen ... Daniel Matthews (Mustafa Oral)

Emmanuelle Vaugier ... Addison Corday (Selen Öztürk)

Lyriq Bent ... Daniel Rigg (Tarkan Koç)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]