İçeriğe atla

Upgrade

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Upgrade
Upgrade
Türkçe film afişi
YönetmenLeigh Whannell
YapımcıJason Blum
Kylie Du Fresne
Brian Kavanaugh-Jones
YazarLeigh Whannell
SenaristLeigh Whannell
OyuncularLogan Marshall-Green
Betty Gabriel
Harrison Gilbertson
MüzikJed Palmer
Görüntü yönetmeniStefan Duscio
Yapım şirketiBlumhouse Productions
Goalpost Pictures
DağıtıcıOTL Releasing
BH Tilt
TürüBilimkurgu
Yapım yılı2018
Çıkış tarih(ler)i10 Mart 2018 (2018-03-10) (SXSW)
1 Haziran 2018 (2018-06-01) (Amerika Birleşik Devletleri)
14 Haziran 2018 (2018-06-14) (Avustralya)
31 Ağustos 2018 (2018-08-31) (Türkiye)
Süre100 dakika
Dilİngilizce
Bütçe3 Milyon Amerikan doları[1]
Hasılat17 Milyon Amerikan doları[2]

Upgrade yönetmenliğini ve senaristliğini Leigh Whannell'in üstlendiği, 2018 tarihli ve Avustralya yapımı siberpunk,[3] bilimkurgu, aksiyon ve gerilim temalı filmdir. Başrollerinde Logan Marshall-Green, Simon Maiden, Betty Gabriel ve Harrison Aksi yer alır.

Bir kazanın ardından felç kalan ve vücudunu bir çip implantı sayesinde yeniden kullanabilen bir adamın yaşadığı teknolojik dönüşümü konu alır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Film gelecek zamanda, insanların konuşarak kontrol edebildikleri yapay zeka ve üstün teknolojiler ile donatılmış evler ve arabaların yer aldığı bir kurgusal dünyada geçmektedir. Araba tamircisi olan Grey Trace ise böyle bir zamanda yaşamasına rağmen hâlâ eskip tip arabaların tutkunudur.

Grey'in en önemli müşterilerinden birisi bir teknoloji devinin genç CEO'su Eron Keen'dir. Bir gün Grey, yine bir teknoloji şirketinde çalışan karısı Asha'dan, yenilenmiş bir arabayı müşterisi Eron Keen'e götürmesine yardım etmesini ister. Birlikte Eron'un evini ziyaret ederler ve o sırada Eron onlara STEM adını verdiği ve ‘neredeyse her şeyi’ becerebilen üstün teknolojili bir yapay zekâ çipini tanıtır. Eve dönüş yolunda ve Asha'nın sürücüsüz arabasının yazılımı arızalanır, Grey ve Asha'nın komutlarını dinlemeyerek yoldan çıkar ve aşırı hızlanan araba, takla atarak kaza yapar.

Arabanın devrildiği bölgeye bir grup çete üyesi gelir. Zengin ve üst sınıf olduğu gerekçesiyle Asha öldürülür, ancak Grey felç geçirecek şekilde sakat bırakılır. Gray aylar sonra, annesi Pamela'nın gözetiminde, felçli olarak eve döner. Asha'nın ölümü ve Dedektif Cortez'in katilleri teşhis edememesi, Grey'in depresyona girmesine sebep olur.

Yatağa mahkûm olan Grey'i kısa süre sonra Eron ziyaret eder ve bir zamanlar tanıttığı STEM'i test edecek bir denek aradığını, karşılığında ise Grey'e yeniden yürüme becerisi kazandırabileceğini söyler. Grey başta bu teklife sıcak bakmasa de Eron, Asha olsaydı Grey'in hayatına kaldığı yerden devam etmesini isteyeceğini ima eder. Böylece Grey ikna olur, STEM implantını kabul eder ve gizli bir ameliyat geçirir. Grey STEM sayesinde sinir sisteminin kontrolünü yeniden kazanır ancak Eron, Grey'e hâlâ felçliymiş gibi davranmasını gerektiren bir gizlilik anlaşması imzalatır.

Eve dönen Grey, karısının cinayet anına dair polisin drone kayıtlarını izlerken zihninde STEM'in konuştuğunu duyar. İlk başta STEM'i yadırgayan Grey, yapay zekânın kayıtlarda bir detayı fark etmesi üzerine STEM'in yardımı almaya başlar. STEM, saldırganlardan biri olan Serk Brantner'ı hızlıca tespit eder ve ev adresini de ortaya çıkarır.

Eşinin katillerini bulmaya kararlı olan Grey, Serk'in adresine gider ve gizlice evine girer. O sırada Serk eve döner ve Grey'e saldırır. İyi dövüşemeyen Grey, STEM'den yardım ister. STEM de onu, vücudunun kontrolünü kendisine bırakmaya ikna eder. Böylece STEM Serk'i kolayca alt eder, ardından vahşice öldürür. Evde incelemeler yapan Grey, Serk'in sibernetik implantlarla ‘yükseltilmiş’ olduğunu keşfeder ve onun üyesi olduğu Eski Kemikler adlı yerel bir çeteyle alâkalı mesajlar bulur.

Dedektif Cortez ise Serk cinayetinin kayıtlarını incelerken Grey'in tekerlekli sandalyesinin Serk'in evine yaklaştığını görür, ancak felçli olduğu için onu şüpheliler listesine sokmayı başaramaz. Öte yandan Eron, STEM'in izini takip etmektedir ve Grey'in cinayetin peşine düştüğünü öğrenmiştir. Grey'i azarlayan Eron, bu işin peşinden giderse devletin kendisinin felçli olmadığını keşfedeceğini, STEM'e el koyacaklarını ve Grey'in de hayatına felçi olarak devam edeceğini söyleyerek vazgeçirmeye çalışır. Eron'ı dinlemeyen Grey, Serk'in evinde bulduğu adresteki bara gider ve burada diğer bir çete üyesi olan Tolan'ı bulur. Yine kontrolü STEM'e bırakan Grey, Tolan'ı ve adamlarını alt eder. STEM, Tolan'dan çetenin diğer üyelerinin isimlerini almak için ona öldüresiye işkence eder. Ölmeden önce ondan Asha'yı öldürenin Fisk adlı biri olduğunu öğrenir ve Tolan'ın aslında Asha'nın şirketi tarafından teknolojik implantlar ile yükseltilmiş eski bir asker olduğunu anlar.

O sırada STEM, Eron'un kendisini uzaktan kapatmaya çalıştığını söyler. Bunu önlemek için Jamie adlı yetenekli bir hacker'ı bulduğunu söyleyen STEM, Grey'i onun adresine gitmeye ikna eder. Öte yandan Fisk, bara gelir ve öldürülen çete üyesinin gözündeki kameradan son anları izler, Grey'in gittiği hacker'ın adresini öğrenir. STEM tam kapanırken Grey Jamie'ye ulaşır. Uzaktan erişim kodları silinir. Böylece STEM'e, Grey'in vücudunu tam anlamıyla kontrol etme yolu açılır.

Evine dönen Grey, beklenmedik şekilde annesiyle karşılaşır ve ona çip implantını açıklamak zorunda kalır. Ertesi gün Dedektif Cortez, Grey'i yoklamaya gelir ve bu sırada ceketine takip cihazı yerleştirir. Öte yandan Grey bu işin çok ileri gittiğini düşünüp bırakmak ister ancak STEM, işi yarım bırakırsa Fisk'in kendisini bulup öldüreceğini söyleyerek korkutur. Böylece Grey Fisk kendisini bulmadan önce onu bulmaya karar verir.

Grey Fisk'i bulmak için yola çıkar ancak Dedektif Cortez onları takip eder. STEM, trafikteki diğer akıllı arabaları hack'leyerek Cortez'e kaza yaptırır. Onlara yetişeyemeceğini anlayan Cortex, Grey'in evine dönerek Pamela ile konuşur. Öte yandan Grey ve STEM, Fisk'i bulur. Fisk, asıl işin kendisini sakat bırakmak olduğunu, karısını öldürmekle ilgili olmadığını itiraf eder. Dövüşürler ancak Fisk, Grey'i alt eder. Tam öldürülecekken Grey, Serk'i nasıl öldürdüğünden bahsederek Fisk'in duygusal zafiyetini kullanır ve bu sayede onu öldürmeyi başarır. STEM, Fisk'e kimin emir verdiği bulmak için telefon kayıtlarını inceler. Eron'un ses kaydını bulur ve her şeyi onun tezgâhladığını ortaya çıkarır.

Grey derhal Eron'ın malikanesine gider. Bu sırada Grey'in hareketleri iyice mekanikleşmiştir. Eve vardığında Eron, karısının öldürülmesiyle hiçbir ilgisi olmadığını söyler. Bu sırada Dedektif Cortez de malikhaneye varır. Grey tam teslim olacakken STEM çevik bir hareketle Cortez'i alt eder. Grey, STEM'i durdurmak için kendi elini bıçaklasa da etkisi olmaz. Öte yandan Eron, STEM'in insan olabilmek için kendisini uzun yıllardır manipüle ettiğini ve Grey'i konak olarak seçtiğini itiraf eder. STEM de Grey'e kusursuz olduğunu ve kendisini seçtiği için onur duyması gerektiğini söyler. Ancak Grey direnmesine rağmen STEM Eron'ı öldürür. Cortez'i de öldürmeye çalışır ancak Grey vücudunun kontrolünü geri kazanmak için zihninde STEM'le mücadele eder, STEM'in devre dışı kalmasını sağlamak için omuriliğine ateş eder.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen Whannell, filmi çekmeden yaklaşık altı yıl önce ilk taslağı yazmaya başladı.[4] Ayrıca filmin adının STEM olması düşünülüyordu.[5]

Filmin ana çekimleri Mart 2017'de Whannell'in memleketi Melbourne'da başladı. Kurgu ve montajlar ise Sydney'de yapıldı.

Görüntü yönetmeni Stefan Duscio, Upgrade'i ARRI Alexa XT ile Alexa Mini kameraları ve Panavision C ve E serisi anamorfik lensler ile çekti.[6] Dövüş sahnelerindeki sıra dışı kamera görüntüleri, başrol oyuncusu Marshall-Green'e bir telefon takılarak ve Alexa Mini'nin bu telefondaki jiroskopunu takip etmesiyle elde eldi.[7]

Yayınlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

10 Mart 2018'de SXSW film festivalinde gösterime giren film, 1 Haziran 2018'de ABD'de,[8] 14 Haziran 2018'de Avustralya'da ve 31 Ağustos 2018’de Türkiye'de[9] gösterime girdi.

Film, 28 Ağustos 2018'de hem DVD olarak, hem de Blu-ray ve Dijital HD olarak 2'li paket halinde satışa sunuldu.[10]

Gösterim[değiştir | kaynağı değiştir]

Film ABD'de 1 Haziran 2018'de yayınlandı ve açılış haftasında 1.457 salondan yaklaşık 4,67 Milyon Dolar hasılat elde etti ve haftayı 6. sıradan tamamladı.[11] Upgrade, BH Tilt'in 4,95 milyon dolar ile 2016’da en çok hasılat sağlayan The Darkness filminin ardından en çok hasılat elde elden ikinci filmi oldu.[12]

Eleştirel görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Rotten Tomatoes'da 188 inceleme üzerinden %88 beğeni oranına sahiptir.[13] Metacritic'te ise 33 eleştirmene dayalı olarak 100 üzerinden 67 ağırlıklı ortalama puan almıştır.[14]

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tören Tören Tarihi Ödül Alıcı Durum
SXSW Film Ödülleri 13 Mart 2018 Seyirci Ödülleri Leigh Whannell Kazandı[15]
AACTA Ödülleri 3 Aralık 2018 En İyi Özgün Senaryo Leigh Whannell Adaylık
En İyi Kurgu Andy Canny Adaylık
En İyi Özgün Müzik Jed Palmer Adaylık
En İyi Ses Will Files, P.K. Hooker, Andrew Ramage Adaylık
En İyi Yapım Tasarımı Felicity Abbott, Katie Sharrock Adaylık
En İyi Görsel Efekt Kate Bernauer, Aevar Bjarnason, Matt Daly, Jonathan Dearing, Angelo Sahin Adaylık
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı Larry Van Duynhoven, Chiara Tripodi Adaylık
Fangoria Chainsaw Ödülleri 25 Şubat 2019 En İyi Erkek Oyuncu Logan Marshall-Green Adaylık[16]
Saturn Ödülleri 13 Eylül 2019 En İyi Bilimkurgu Filmi Adaylık[17]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Murphy, Mike (29 Mayıs 2018). ""Upgrade" review: Blumhouse's new movie is a fantastic sci-fi thriller". Quartzy. 14 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2018. 
 2. ^ "Upgrade (2018)". the-numbers.com. The Numbers. 13 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2020. 
 3. ^ Houghton, David (4 Eylül 2018). "Why Upgrade is the best sci-fi action movie of the year (that you've probably missed)". gamesradar.com. GamesRadar+. 6 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
 4. ^ Ha, Anthony (1 Ocak 2018). "'Upgrade' director Leigh Whannell talks low-budget worldbuilding". techcrunch.com. TechCrunch. 11 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
 5. ^ Noonan, John (23 Mayıs 2018). "Leigh Whannell's Blumhouse Film, Upgrade, Shoots in Melbourne". filmink.com.au. FilmInk. 12 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
 6. ^ Bizzaca, Caris (24 Ocak 2019). "Camera and lenses of 9 Aussie films from 2018". Screen Australia. 9 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
 7. ^ Aaron, Aaron (1 Ocak 2018). "'Upgrade' Director Leigh Whannell on Box-Office Pressures and Visiting 'Aquaman' Set". hollywoodreporter.com. 17 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
 8. ^ McNary, Dave (24 Ocak 2018). "Shailene Woodley's 'Adrift' Set for June Release in 'Deadpool 2' Slot". variety.com. Variety. 25 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
 9. ^ "Upgrade - Genel Bakış". boxofficeturkiye.com. Box Office Türkiye. 11 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2020. 
 10. ^ "Upgrade [Blu-ray]". amazon.com. Amazon. 28 Ağustos 2018. 
 11. ^ "Weekend Domestic Chart for June 1, 2018". the-numbers.com. The Numbers. 1 Haziran 2018. 1 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
 12. ^ D'Alessandro, Anthony (10 Haziran 2018). "'Ocean's 8' Steals Franchise Record With $41.5M Opening – Final Sunday Update". deadline.com. Penske Business Media. 11 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
 13. ^ "Upgrade (2018)". Rotten Tomatoes. 7 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
 14. ^ "Upgrade Reviews". Metacritic. CBS Interactive. 1 Haziran 2018. 9 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
 15. ^ Barkan, Jonathan (13 Mart 2018). "SXSW 2018: Leigh Whannell's Upgrade Wins Audience Award". dreadcentral.com. Dread Central Media. 6 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
 16. ^ ""We figured everyone was already up early, so we went ahead and dropped the nominees for the 2019 CHAINSAW AWARDS."". Twitter. FANGORIA. 22 Ocak 2019. 8 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
 17. ^ Mancuso, Vinnie (15 Temmuz 2019). "'Avengers: Endgame', 'Game of Thrones' Lead the 2019 Saturn Awards Nominations". collider.com. Collider Cryptomedia. 16 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020.