Ruhlar Bölgesi: Bölüm 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ruhlar Bölgesi: Bölüm 2
Insidious: Chapter 2
Ruhlar Bölgesi: Bölüm 2 film Posteri
YönetmenJames Wan
Yapımcı
SenaristLeigh Whannell
Hikâye (eser)
  • James Wan
  • Leigh Whannell
Oyuncular
MüzikJoseph Bishara
Görüntü yönetmeniJohn R. Leonetti
KurguKirk Morri
Stüdyo
DağıtıcıFilmDistrict[1]
Çıkış tarih(ler)i13 Eylül 2013 (2013-09-13)
Süre106 dakika[3]
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri[1]
Dilİngilizce
Bütçe$5 milyon
Hasılat$161.9 milyon
Önceki filmRuhlar Bölgesi
Devam filmiRuhlar Bölgesi: Bölüm 3

Ruhlar Bölgesi: Bölüm 2 (İngilizce özgün adıyla: Insidious: Chapter 2) James Wan tarafından yönetilen 2013 Amerikan doğaüstü korku filmi. Film, 2010 yapımı Ruhlar Bölgesi'nin devamı, Ruhlar Bölgesi serisinin ikinci bölümü ve serinin hikâye içi kronolojisi açısından dördüncüsüdür. Filmde Patrick Wilson ve Rose Byrne, kendilerini ruhlar dünyasına tehlikeli bir şekilde bağlayan sırrı ortaya çıkarmaya çalışan bir karı koca olan Josh ve Renai Lambert rollerini yeniden canlandırıyorlar. Film 13 Eylül 2013'te gösterime girdi. Bir devam film olan Ruhlar Bölgesi: Bölüm 3, 5 Haziran 2015'te gösterime girdi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1986'da Lorraine Lambert, yaşlı bir kadının ruhu tarafından takip edilen oğlu Josh'a yardım etmesi için demonolog Elise Rainier'i çağırır. Evdeki paranormal olaylarla yüzleşmeye çalışırken, Elise'in kolu anlaşılmaz bir şekilde görünmeyen bir güç tarafından kesilir. Kendi güvenliği için Josh'un astral seyahat yeteneklerini bastırmaları ve bu becerilerle ilgili hafızasını silmeleri gerektiğinde ısrar eder.

Yirmi beş yıl sonra, Josh'un karısı Renai Lambert, Elise'in ölümüyle ilgili sorgulanır. Josh'un parmak izleri olay yerinde bulunursa, Elise'i öldürmekten yargılanacağı konusunda uyarılır. Josh, Renai ve çocukları Dalton, Foster ve Cali, tekrar garip paranormal olaylarla karşılaşmaya başladıkları Lorraine'in evine taşınırlar.

Elise'in ortakları Specs ve Tucker, Elise'in evini ziyaret eder ve 1986 soruşturmasının bir video kasetini bulurlar. Kaseti inceledikten sonra, videoda Josh'un arkasında duran birini bulurlar. Dalton, Josh'un görünmeyen bir figürle konuşmasını duymanın yanı sıra, annesine beyaz elbiseli bir kadın hakkında kötü rüyalar gördüğünü söyler. Renai, polisten parmak izlerinin Josh'unkiyle eşleşmediğini belirten bir telefon alır. Beyaz elbiseli bir kadın Renai'ye saldırır ve Josh, onu ailesini öldüreceğini söyleyen bir ses duyar.

Specs ve Tucker, Lorraine'e kaseti gösterir. Elise'in ruhuyla bağlantı kurmaya çalışan eski meslektaşı Carl ile iletişime geçerler. Lorraine'in eskiden doktor olarak çalıştığı terk edilmiş bir hastanede cevapları bulmaları söylenir. Lorraine, kendini hadım etmeye çalıştığı için kabul edilen Parker Crane adlı bir hastanın hikâyesini anlatır. Yirmi beş yıl önce Parker'ı görmüş ve bir hemşireye neden yataktan kalktığını sorduğunda hemşire, önceki gün ölümüne atladığını açıklamıştır.

Grup, gizli bir oda buldukları Crane ailesinin evine gider. İçeride, çok sayıda ceset, siyah bir gelinlik ve Parker'ın kendisi bir kadın kılığında genç kadınları kaçırıp öldüren "Siyahlı Gelin" olarak anılan bir katil olduğunu ortaya çıkaran gazete kupürleri keşfederler.

Josh'un vücudu yavaş yavaş bozulmaya başlar ve Renai ele geçirildiğini anlar. Lorraine, hepsinin Josh'tan uzaklaşması konusunda ısrar eder. Carl, Specs ve Tucker onu uyuşturmak için gelir ama onları boyun eğdirir. Carl, gerçek Josh ve Elise'in ruhlarıyla tanıştığı Öte'nin ruhlar aleminde uyanır. Öte'de zamanın kronolojik olmayan bir şekilde ilerlediği ve Josh'un, Öte'de Parker'ın evinin yerini bulmak için bir çocuk olarak kendisiyle iletişim kurabildiği ortaya çıkar.

Gerçek dünyada, ele geçirilen Josh, Lorraine ve Renai'yi pusuya düşürür. Renai ve çocuklar bodruma kaçarlar. Dalton, babasına yardım etmek için gönüllü olarak Öte'ye girer. Ötede, Josh ve diğerleri Parker'ın evini bulur. Parker'ın annesi Michelle'in)beyaz elbiseli kadın) onu taciz ettiğine ve bir kız gibi davranmaya zorladığına tanık olurlar. Parker kurbanlarını annesinin isteğiyle öldürmüştür. Elise, Josh'u kurtarır ve Michelle'in ruhunu yok eder gibi görünür, bu da ele geçirilmiş olan Josh'un gerçek dünyada ailesini öldürmesini engeller. Parker'ın hayaleti kaybolur. Carl ve Josh kaçar ve Dalton onları yaşayan dünyaya geri götürür ve Josh'un nihayet vücudunun kontrolünü yeniden kazanmasına izin verir. Lambert ailesi nihayet yeniden bir araya gelir. Josh ve Dalton bir kez daha anılarını Carl bastırır.

Bir süre sonra, Specs ve Tucker, kızı Allison'ın açıklanamayan bir komada olan bir ailenin evine varırlar. Onlardan habersiz, Elise'in ruhu aralarından geçer ve Allison'ın odasına gider. Odanın köşesinde bir şey görünce nefesi kesilir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Insidious: Chapter 2". American Film Institute. 23 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2016. 
  2. ^ a b c d e "Insidious Chapter 2 (2013) - Financial Information". The Numbers. 1 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2021. 
  3. ^ "INSIDIOUS - CHAPTER 2 (15)". E1 Films. British Board of Film Classification. 19 Ağustos 2013. 2 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]