Testere VI

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Testere VI
Saw VI
Yönetmen Kevin Greutert
Yapımcı Oren Koules
Mark Burg
Senarist Patrick Melton
Marcus Dunstan
Oyuncular Tobin Bell
Costas Mandylor
Betsy Russell
Mark Rolston
Peter Outerbridge
Shawnee Smith
Müzik Charlie Clouser
Görüntü yönetmeni David A. Armstrong
Kurgu Andrew Coutts
Stüdyo Twisted Pictures
Dağıtıcı Liongate
Türü Gerilim
Polisiye
Korku filmi
Yapım yılı 2009, ABD
Süre 90 dakika
Ülke ABD
Kanada
Dil İngilizce
Bütçe 11 milyon $
Hasılat 68.2 milyon $
Önceki film Testere 5
Devam filmi Testere 3D

Yönetmenliğini Kevin Greutert'in yaptığı 2009 ABD yapımı Testere'nin 6. devam filmi. Filmin senaristliğini Patrick Melton ve Marcus Dunstan ikilisi üstlenmiştir.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Şakaklarına yönelik vidalarla kafa koşumlarına kilitlenmiş yırtıcı borç verenler Eddie ve Simone, sağladıkları kesici aletlerle vücutlarından et oymak ve hayatta kalmak için teraziyi ayrı ayrı tartmak için bir dakikaya sahipler. Fazla kilolu Eddie midesinden yağ parçalarını kestiğinde, Simone onun kolunu kesip zamanlayıcı sona erene kadar teraziyi devirdikten sonra mekanizma onu öldürür. Oyunlarını, FBI Ajanı Peter Strahm'ı öldüren tuzaktan yeni kaçan Mark Hoffman izliyor. Daha sonra olay yerine parmak izlerini yerleştirmek için Strahm'ın kesik elini kullanır. Polis ve FBI Ajanı Dan Erickson, hayatta kalması Erickson tarafından korunması için gizlenen FBI Ajanı Lindsey Perez ile birlikte araştırıyor. Eddie'nin otopsisi sırasında Dr. Adam Heffner, vücudundan et parçalarını kesmek için kullanılan neşterin yıllar önce Seth Baxter'da kullanılan bıçakla aynı olduğunu ortaya çıkarır. Perez ve Erickson, suç mahallinde bulunan video kasetini analiz etmek ve konuşmacının sesini bozmak için soruşturmayı yeniden açar.

Hoffman, Jill Tuck'ın kliniğine gelir ve John Kramer'in son isteğinde kendisine bırakılan kutudan, aşağıdaki oyunun test deneklerinin fotoğraflarını içeren beş zarfı kendisine vermesini ister. Oyun, sağlık sigortası yöneticisi William Easton ve şirketinin şüpheli iş politikası müşterilerinin tıbbi tedavi kapsamını geri çeviren ortaklarını içeriyor. Hoffman onları terk edilmiş bir hayvanat bahçesine kaçırdıktan sonra, William ve hademe Hank, oksijen maskelerini her soluduklarında vücutlarını ezecek büyük metal mengenelerle zincirlere asılır. William, kalan bomba zincirlerini uzuvlarından çıkarmak için diğer üç testine devam ederken mengene Hank'i öldürür. Bir akvaryumdaki ikinci test, William'ı yaşlı sekreteri Addy'yi dikenli tel ilminden ölümüne asılan dosya memuru Allen için kurtarmaya zorlar. Kazan dairesinde William farkında olmadan avukatı Debbie'yi serbest bırakır. William'ın son testi, altı astının dönen bir döner kavşağa zincirlenmiş olup, burada yalnızca ikisini monte edilmiş bir av tüfeğinden kurtarabiliyor. Oyun, anne Tara tarafından genç oğlu Brent ve haber muhabiri Pamela Jenkins ile gözlem odasının altındaki iki zıt hayvan muhafazasından izleniyor.

Oyun sırasında, Hoffman video kasetini aldıktan sonra Erickson tarafından ses laboratuvarına çağrılır. Artık Strahm'ın ölümünün farkında olan Erickson, ölümü sırasında Strahm'ın parmak izlerinde bulunan anormallikleri keşfettikten sonra Hoffman ile yüzleşir. Hoffman'ın sesi kasetten çözüldüğünde, Jigsaw'ın suç ortağı kimliğini keşfedemeden Erickson, Perez ve bir teknisyeni öldürür. Hoffman gözlem odasına geri döner ve Cecil Adams'ın Jill'in kliniğinde düşükle sonuçlanan soygununu dolaylı olarak kışkırtan Amanda Young'a yazdığı mektubu bulur; Hoffman bu bilgiyi Amanda'ya Dr. Lynn Denlon'ı öldürmesi için şantaj yapmak için kullandı. Mektup Pamela tarafından bulundu ve daha sonra Hoffman'ı pusuya düşürmek için kullanan Jill'e verildi. Hoffman'ın fotoğrafını içeren altıncı bir zarf da dahil olmak üzere kutusundan kalan içeriği taşıyan Jill, onu tutar ve değiştirilmiş bir Ters Ayı Tuzağı'nı kafasına kilitler; ölümünden sonra John'un Hoffman'ı test etme isteğini yerine getirdi.

William yolunun sonuna gelir ve kız kardeşi olan Pamela ile yeniden bir araya geldiği kafeslere girer. William'ın kısa süre önce tıbbi talebini reddetmesinden sonra kalp hastalığına yenik düşen eski bir müşterisi olan Harold Abbott'un ailesi olan Tara ve Brent ile karşı karşıya. John'un video kaseti Tara'ya, hücresindeki her kafesten hidroflorik asit tanklarına bağlanan kolu kullanarak William'ın kaderine karar vermesi için bilgi verir. William ve Pamela aileyi ikna etmeye çalışırken, öfkeli bir Brent, William'ı vücuduna asit enjekte ederek öldüren bir iğne platformunu serbest bırakan kolu çeker. Hoffman bileklerinden kurtulurken Jill odadan çıkar. Etkinleşirken tuzağından kaçmayı başarır ve bu sırada sağ yanağını yırtar.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Tobin Bell  ... Testere / John Kramer (Sezai Aydın)

Costas Mandylor  ... Lt. Mark Hoffman (Murat Şen)

Betsy Russell  ... Jill Tuck (Berna Başer)

Mark Rolston  ... Dan Erickson (Payidar Tüfekçioğlu)

Peter Outerbridge  ... William (Aydoğan Temel)

Shawn Ahmed  ... Allen (Özgür Özdural)

Devon Bostick  ... Brent (Fatih Özkul)

Shauna MacDonald  ... Tara (Elif Erdal)

Darius McCrary  ... Dave (Fatih Özacun)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]