Ruhlar Bölgesi: Son Anahtar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ruhlar Bölgesi: Son Anahtar
Insidious: The Last Key
Ruhlar Bölgesi: Son Anahtar film posteri
Yönetmen Adam Robitel
Yapımcı
Yazar Leigh Whannell
Oyuncular
Müzik Joseph Bishara
Görüntü yönetmeni Toby Oliver
Kurgu Timothy Alverson
Stüdyo
Dağıtıcı
Çıkış tarih(ler)i 5 Ocak 2018 (2018-01-05) (Amerika Birleşik Devletleri)
Süre 103 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe $10 milyon[1]
Hasılat $167.9 milyon[1]
Önceki film Ruhlar Bölgesi: Bölüm 3

Ruhlar Bölgesi: Son Anahtar (İngilizce özgün adıyla: Insidious: The Last Key), Adam Robitel tarafından yönetilen ve Leigh Whannell tarafından yazılan 2018 Amerikan doğaüstü korku filmidir. Jason Blum, Oren Peli ve James Wan tarafından yapımcılığı üstenildi. Film, Ruhlar Bölgesi serisinin dördüncü ve seri boyunca devam eden hikayenin kronolojisindeki ikinci bölümüdür. Başrollerini Lin Shaye, Angus Sampson, Leigh Whannell, Spencer Locke, Caitlin Gerard ve Bruce Davison'ın paylaştığı film, parapsikolog Elise Rainier'in çocukluğundaki evine bir iblisin musallat olmasını konu ediyor.

Serinin dördüncü filmi için görüşmeler Haziran 2015'te başladı ve Whannell bir sonraki filmin ilk filmden kısa bir süre önce geçeceğini söyledi. Mayıs 2016'da, Bölüm 4'ün Ekim 2017'de Whannell'in senaristliğini, Blum, Peli ve Wan'ın yapımcılığını, Robitel'in yönetmenliğini ve Shaye'in Elise Rainier rolünü tekrar canlandırmak üzere geri döneceği açıklandı. Ana çekimler Ağustos 2016'da başladı ve bir sonraki ay sona erdi.

Film, Universal Pictures tarafından 5 Ocak 2018'de Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi. Dünya çapında 167 milyon $ hasılat elde ederek, serinin en yüksek hasılatını elde etti ve Shaye'nin performansını övüldü ancak film, bazı eleştirmenler serinin kendi yolunda ilerlediğini belirterek karışık eleştiriler aldı.[2]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1953'te Elise Rainier, ailesi Audrey ve Gerald ve küçük erkek kardeşi Christian ile New Mexico'da, Five Keys'de yaşamaktadırlar. Elise ve Christian yatak odalarında bir hayaletle karşılaşırlar. Korkan Christian, annesinin yardım çağırması için verdiği düdüğü arar ama bulamaz. Gerald öfkelenir, Elise'ye vurur ve bodruma kilitler. Elise gizemli bir kırmızı kapı açar ve kısa bir süreliğine şeytani bir ruh tarafından ele geçirilir. Audrey şeytan tarafından öldürülür.

Onlarca yıl sonra, 2010'da Kalifornyia'da Elise, meslektaşları Specs ve Tucker ile paranormal bir araştırmacı olarak çalışmaktadır. Ted Garza adında bir adam arar ve evinde paranormal olaylar yaşadığını söyler. Burasının çocuk iken yaşadığı ev olduğunu anlayan Elise, ona yardım etmek için yola çıkar. Araştırırken Christian'ın kayıp düdüğünü bulur, ancak bir kadın ruhuyla karşılaştıktan sonra tekrar kaybolur. Elise, Specs ve Tucker'a ruhu daha önce genç bir kızken gördüğünü söyler. Christian'ı terk ederek, babasından başka bir dayak yeme korkusuyla evden kaçmıştı.

Elise, Tucker ve Specs, Christian'ın kızları Melissa ve Imogen ile tanışır. Christian onu terk ettiği için Elise'e hâlâ kızgındır. İlişkilerini düzeltmeyi uman Elise, Melissa'ya düdüğün bir fotoğrafını vererek Christian'a göstermesini söyler. Elise ve Tucker bodrumda gizli bir oda keşfederler. Kadın ruhunun rehberliğinde genç bir kadının içeride esir tutulduğunu keşfederler. Ted'in bundan sorumlu olduğunu ortaya çıkar. Grubu içeri kilitler ve Specs'i öldürmeye çalışır. Specs, Ted'i kendini savunmada öldürür.

Polis evi boşalttıktan sonra, Christian ve kızları düdüğü bulmak için içeri girerler. Melissa, Elise'in geçmişinden gelen ve "Anahtar Yüz" olarak bilinen iblis tarafından saldırıya uğrar. Anahtar Yüz onu komaya sokar ve bilinci artık "Ötesi"nin ruh aleminde sıkışıp kalır.

Melissa'yı kurtarmaya çalışan Elise, evi arar ve kızken gördüğü genç kadın da dahil olmak üzere tutsak edilmiş çok sayıda başka kadının eşyalarını içeren gizli bavulları keşfeder. Elise, Ted gibi babası Gerald'ın da kadınları kaçırdığını ve onları gizli odada tuttuğunu fark eder. Kızken gördüğü kadın, Anna, o zamanlar aslında yaşıyordu, bir hayalet değildi; daha sonra Gerald tarafından öldürülmüştür. O anda Elise, Anahtar Yüz tarafından pusuya düşürülür ve ruhu, Öte'ye alınır.

Elise'inki gibi yeteneklere sahip olan Imogen, Öte'ye girer ve Anna'nın hayaleti tarafından Anahtar Yüz'ün Melissa ve Elise de dahil olmak üzere aldığı tüm ruhları elinde tuttuğu bir hapishane alemine götürür.

Elise, Anahtar Yüz'ün hem Gerald'ı hem de Ted'i kontrol ettiğini fark eder ve kaçırdıkları kadınların yarattığı korku ve nefretten beslenir. Anahtar Yüz, yaptıklarının intikamını almak için Elise'i babasının ruhunu incitmeye zorlamaya çalışır. Elise Gerald'ı dövmeye başlar, ancak Imogen tarafından durdurulur ve Anahtar Yüz'e daha fazla nefret beslemeyi reddeder. Anahtar Yüz Elise'e saldırır, ancak Gerald onu Anahtar Yüz tarafından bıçaklanmadan önce kurtarır, ruhu kaybolur.

Anahtar Yüz, Meliissa'yı bıçaklar ve fiziksel bedeninin ölmeye başlamasına neden olur. Elise'i ele geçirmeye çalışır. Elise, Christian'ın düdüğünü çalar ve Audrey'in ruhu, Anahtar Yüz'ü yenerek gelir. Bir kapıyı açarlar ve genç bir çocuk olan Dalton Lambert'i görürler. Yanlış kapıyı açtıklarını anlayınca kapıyı açık bırakırlar ve Melissa'yı bulurlar. Melissa'nın ruhu, gerçek dünyada vücuduna dönerek hayatını kurtarır. Elise annesinin ruhuyla arasını düzeltir ve o ve Imogen gerçek dünyaya döner ve Christian ile yeniden bir araya gelir. Christian, Elise'i affeder.

Elise uykusunda Dalton ve kırmızı yüzlü bir iblis hakkında bir rüya görür. Uyanır ve Lorraine'den bir telefon alır. Elise, oğluna yıllar önce yardım etmişti ve şimdi torunu Dalton'un Elise'in sağlamayı kabul ettiği aynı yardıma ihtiyacı vardır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Lin Shaye - Elise Rainier
 • Angus Sampson - Tucker
 • Leigh Whannell - Specs
 • Spencer Locke - Melissa Rainier, Elise'in yeğeni ve Christian'ın en küçük kızı.
 • Caitlin Gerard - Imogen Rainier, Elise'in yeğeni ve Christian'ın en büyük kızı. Ayrıca Elise'in sahip olduğu hediyeyi de miras almıştır.
 • Bruce Davison - Christian Rainier, Elise'in ayrı yaşadığı küçük erkek kardeşi.
  • Pierce Pope - Küçük Christian Rainier
  • Thomas Robie - Genç Christian Rainier
 • Kirk Acevedo - Ted Garza, Elise'in eski evinde ikamet eden ve ondan yardım isteyen bir adam.
 • Josh Stewart - Gerald Rainier, Elise ve Christian'ın tacizci babası ve Audrey'nin duygusal olarak tacizci kocası.
 • Tessa Ferrer - Audrey Rainier, Elise ve Christian'ın sevgi dolu annesi ve Gerald'ın karısı.
 • Aleque Reid - Anna
 • Marcus Henderson - Dedektif Whitfield
 • Amanda Jaros - Mara Jennings
 • Javier Botet - Önemli Yüz
 • Joseph Bishara - Ruj-Yüz İblisi
 • Ayub Veno - Tutsak Ruh

Ek olarak, arşiv görüntülerinde Ty Simpkins, Rose Byrne, Barbara Hershey ve Patrick Wilson, ilk iki filmden sırasıyla Dalton Lambert, Renai Lambert, Lorraine Lambert ve Josh Lambert rollerini yeniden canlandırıyorlar.

Devam filmi[değiştir | kaynağı değiştir]

29 Ekim 2020'de, Leigh Whannell'in ve dizinin yıldızı Patrick Wilson'ın yönettiği bir hikayeye dayanan senaryoyu Scott Teems'in yazdığı bir devam filminin üzerinde çalışıldığı açıklandı. Film, serinin yıldızı Ty Simpkins'in üniversiteye giderken yeniden canlandırdığı yetişkin Dalton rolüne odaklanacaktır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Insidious: The Last Key (2018)". Box Office Mojo. 20 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2019. 
 2. ^ "Insidious: The Last Key Unlocks Few Scares". Rotten Tomatoes. 4 Ocak 2018. 16 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2018. 
 3. ^ "Insidious 5 Announced by Blumhouse, Patrick Wilson to Direct". 29 Ekim 2020. 1 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.