Tartışma:Kürt devletleri ve hanedanlıkları listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.

Kürt tarihi[kaynağı değiştir]

Gor devleti niye eklenmiyor Welat1234 (mesaj) 20.20, 18 Haziran 2019 (UTC)

Gör devleti bir Afgan devletidir Kürt değil Frat070699 (mesaj) 21.03, 8 Mayıs 2020 (UTC)

Kaynaklara dair[kaynağı değiştir]

  • @Thothr iyi çalışmalar. Gün içinde kaynak ekleme/iyileştirme diyerek birtakım kaynakları maddeye eklediğinizi gördüm biraz önce. Bunlar arasında ilk olarak Kayusilere dair eklediğiniz kaynaklar gözüme çarptı ve onlara bir bakındım. Sunmuş olduğunuz kaynaklardan J. Limbert, G. Asatrian, B. James'ta Kayusilerden bahsediyor mu gerçekten? Daha yeni bakmaya başladım. Muhtemelen uykusuzluktan yarın devam ederim. Yalnız tabii insan haklarında doğru düzgün bir şey bilinmeyen Kayusiler için vermiş olduğunuz kaynaklarda gerçekten onlara dair bir şey var mı yok mu diye bilmek istiyor. Vitruvian (mesaj) 20.38, 20 Mayıs 2020 (UTC)
  • Merhabalar @Vitruvian, siz de tanırsınız ismini tam hatırlamıyorum ama Frat070690 bir kullanıcı vardı olmayan devletleri ekliyordu.Benden de kontrol edilmesi istendi. Eğer yanlış bulduğunuz varsa çıkarabilirsiniz. Bu tür propagandaların üstesinden gelmek için kaynaklandırdık.Tabi her zaman dediğim gibi akıl akıldan üstündür.Eğer daha iyi bir yol biliyorsanız ve böyle olmadığına dair kesin kaynaklar varsa çıkarılabilir.Bir de benim ilgi alanım değil rica edilmese bu tür maddeler de çalışma yapmayı reddediyorum çünkü çok ihtilaflı görüşler mevcut arada kalmak istemiyorum.Dolayısıyla da istenmediği sürece pek ilgilenmiyorum açıkçası --Thothr(mesaj) 20.46, 20 Mayıs 2020 (UTC)
  • Anladım Thothr, Kayusiler hakkında bir şeyler yazılıp çizilmiş olsaydı, en azından Yılmaz Öztuna'nın hanedanlıklara dair hazırladığı listelerde onlardan az biraz söz edilirdi ama orada da yok şimdi gördüğüm kadarıyla. Burada görünce Izady hariç (ona bakmaya gerek yok) bir bakmak istedim. Bahsi edilen kaynaklarda ise onlara dair bir anlatı mevcut değil... Eğil Beyliği ile ilgili zannedersem yazarların aktarımındaki problemlerden kaynaklanan bir karmaşıklık söz konusu. Sadakiyan hakkında bir ansiklopedide oldukça az bir değinme gördüğümü hatırlıyorum. Onun dışında bir şey yok. Arşivden bulamadım onu, fazla aramadım da. Zendler tartışmalı. Kayusiler hakkında da ne bir çalışma ne de bir ciddi alıntı söz konusu oluyor görünüşe göre. Bu tip birkaç detayı saymazsak eklemeleriniz maddeyi kuvvetlendiriyor. Biraz daha düzenlemeye gidilirse madde oturur. İyi geceler, teşekkürler ilginiz için. Vitruvian (mesaj) 21.05, 20 Mayıs 2020 (UTC)
@Vitruvian Rica ederim ne demek, isterseniz sizler de üzerinde çalışabilirsiniz maddenin oturması için çünkü dediğim gibi tarafsız bakış açısının çoğu kez ihlal edildiği bir madde ve çoğu zaman propagandalara alet ediliyor. Ben şahsen bilginin propagandalara alet edilmsine karşıyım. Tarafsız yaklaşılır ve düzgün bir hal alırsa bu Vikipedi için de yararlı olacaktır.Hem benim görmediğim hataları da görürsünüz belki, çok iyi olur.--Thothr(mesaj) 21.53, 20 Mayıs 2020 (UTC)

Sayfa siyaset dolu ve Kürt tarihi ile alakasi yoktur VP:SAS[kaynağı değiştir]

Bu sayfa bazi kimselerin siyaset malzemesi oldugu gibi icerikler Telif hakki iceriyor ve oldugundan carpitilmis "devletler" ile doludur. Örnegin sayfada "Rojava Federasyonu", "Bitlis Hanedan" vs gibi bircok alakasizca ve Kürt olmayan antik dönemde Türk, Makedonya, Arap, Fars, Agfan vs gibi devletlerle ilgili maddeler potansiyel Vandalizm yoluyla zamanla yozlastirildi ve Üniversitelerden verilen kaynaklarda bile mevcut olmadigi halde carpitilan maddelerle dolu sayfa. Bu siyaset unsuru Kürt devletleri ve hanedanlıkları listesi adli sayfa silinmelidir. Vito GenoveseVP:SAS 191.987.874.513 19.58, 27 Ocak 2021 (UTC)

Tam olarak türk arap ve afgan olan devletler nerede? Bitlis hanedanlığı kürttür bizzat osmanlının devlet arşivleri bunu belgeliyor, Corduene7221 (mesaj) 16.06, 31 Ocak 2021 (UTC)

Sayfada hata var[kaynağı değiştir]

Sayfada yanlış, kesinliği belli olmayan ve kaynağı olmayan bilgiler var.

Karduyanın kökeni bilinmiyor, İskitler veya Medler olduğu tahmin ediliyor ama bunun da herhangi bir kanıtı yok. Çevre devletlerin kaynaklarında Kürtlerin varlığından bahsedilmiyor. Eski zamanlarda bazı tarihçiler "Kürdistan" kelimesine benzediği için bunlara Kürt demiştir ama modern tarihçiler bu iddiaları kabul etmiyor.

Kayusiler hakkında da neredeyse hiçbir bilgi yok sadece sasanilere bağlı İran hanedanı olarak geçiyor yine Kürtlerin adı geçmiyor. Revvadiler Arap kökenlidir. Şabankara hakkında kesin bir bilgi yoktur. Eyyubilerin kökeni de tartışmalidir ama çoğu tarihçi Arap oldukları görüşündedir. Zend hanedanı hakkında kesin bilgi yoktur. Erzen beyleri hakkında hiçbir kaynak bulamadım. Firatlal (mesaj) 17.22, 6 Şubat 2021 (UTC)

Kayusiler, Izady, Mehrdad R., The Kürtler, A Concise Handbook . Washington DC. Taylor ve Francis, 1992.'göre Kürtlerdir

Revvadiler' in kökeninde araplık olabilir, ancak hanedanlık döneminde Tamamen Kürtlerdi.

Şabankara hakkında bir çok kaynak vardır ve Kürt oldukları yazar.(...)

Eyyubilerin Kökeni tartışmalı değildir Kendisi Kürttür, Köken olarak Araplık vardır ancak Selahaddin Kürt bir Ailede doğmuştur.

Zend hanedanı hakkında kaynaklar vardır ve Lek Kürdü oldukları yazar.

Tamamen Topluluk kurallarına aykırı düzenlemeler yapıyorsunuz

Corduene7221 (mesaj) 05.41, 7 Şubat 2021 (UTC)

Bütün sayfalara tamamen kendi yorumlarını katıyorsun, kaynak diye ne olduğu belli olmayan şeyler ekliyorsun. Ben o Hanedanlıklar başka millete ait demiyorum sadece Kürt olduklarıyla ilgili bir bilgi yok, hepsi İrani halk olarak geçiyor. Açıkça vandalizm yapıyorsun ve (...) sürekli başkalarını suçluyorsun. (...) Firatlal (mesaj) 08.23, 7 Şubat 2021 (UTC)

Kaynak incelemeyi yeterince sağlam yaptığınızı düşünmüyorum,insanları bu kadar kolay suçlayamazsınız eğer derseniz ki ben verdiğiniz kaynakları yeterince anlaşılır bulamıyor ve araştıramıyorum sizin için daha basit ve anlaşılır kaynaklarda eklerim :) sizinle daha fazla tartışmayacağım iyi günler Corduene7221 (mesaj) 01.18, 8 Şubat 2021 (UTC)

+++[kaynağı değiştir]

@Vitruvian, rica etsem maddeye eklenen kaynaklara ve devletlere bir de siz bakar mısınız?--Nushirevan11 18.45, 8 Şubat 2021 (UTC)

Kolay gelsin @Nushirevan11. Maddeye eklenen kaynaklar da dahil genel olarak bakıp, teker teker özetlerde belirterek düzenleyeceğim. İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 20.30, 8 Şubat 2021 (UTC)
Hızlıca bir bakındım bazı kaynaklara. İlk izlenimimi yazayım dedim. Şaşırdım açıkçası. Bazı düzenlemeler maddede gerçekleşmiş. Şimdi üzerinde durulacak konu olarak Sadakileri görüyorum çünkü İngilizce Vikipedi'nin çevirisi olabilir ve orada yazılanlar ile kaynak arasında bir problem gördüğümü hatırlıyorum. Kontrol ederim yine. Zendlerle ilgili bazı farklı ifadeler olduğu için onlardan bahseden birincil kaynaklara erişmeyi planlıyorum. Aynı durum Eğil Beyliği için de geçerli olabilir. Bunların haricinde dikkat çekici görülenler varsa, onları da görüşebiliriz ayrıca. Vitruvian (mesaj) 21.08, 8 Şubat 2021 (UTC)


@Nushirevan11 sürekli aynı şeyi yapıyorsunuz, bu nasıl bir kontrol etme şeklidir anlayamadım, eğil emirliği ve hezo emirliği neden silindi devlet arşivli belgeli kaynakların olmasıda yetmiyor mu?? Bu imzasız yazı Corduene7221 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 08.12, 9 Şubat 2021 (UTC)

Eğil emirliği Kürt değil Zaza kökenli olabilir. Günümüzde Zazalar ayrı bir İrani halk olarak kabul ediliyor. Osmanlı kaynaklarında Zazalar'dan Ekrad olarak bahsedilmiş olması bu gerçeği değiştirmiyor.--Muratero 15.43, 1 Mart 2021 (UTC)