Tartışma:Asgar Ferhadi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası, Asgar Ferhadi sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.
Vikiproje Sinema (Taslak-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Sinema maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Sinema kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Madde adı[kaynağı değiştir]

Kimse değişiklik özetlerini takip etmek zorunda değil bu sebeple değişikliği yapan arkadaşlar madde isminin neden " Asger" yerine " Asgar" olarak değiştirildiği açıklayıp kaynaklandırılabilir mi? --Pragdonmesaj 12.00, 21 Mayıs 2019 (UTC)

Takip etmek zorunda değilsiniz zaten. Değişiklik özeti diye bir şey niye var o zaman diye sorarlar. esc2003 (mesaj) 22.06, 21 Mayıs 2019 (UTC)
Kaynaklandırılmış bir bilgi yok. O halde kararlı sürüme dönüyorum. Kaynaklandırılsın. Diğer kullanıcılar da aydınlatılsın tekrar görüşülür. Ayrıca üslup ve tavır için de @Vikiçizer'e ping gönderelim. "Takip etme zorunluluğuna" dair yaptığınız söyleme belki ekleyecekleri vardır. İyi çalışmalar.--Pragdonmesaj 08.25, 22 Mayıs 2019 (UTC)
En başta Asghar Farhadi olarak başlatılmış. Sonra ben 4 Mart 2012'de Asgar Ferhadi'ye taşımışım. Ondan sonra 15 Ekim 2017'de de "harf hatası" özeti geçerek @Nushirevan11 ,Asger Ferhadi olarak taşımış. Kendisi neden tekrar taşıdığımı sorduğunda "En küçük, mütevazi anlamında bir admış. "Asgâri" kelimesi buradan." diye özet geçip tekrar geri taşıdım. Kararlı sürüm bu durumda ne oluyor! "Asghar Farhadi" değil mi? Evet değişiklik özetlerini, sayfa geçmişlerini takip etmeme ya da edememe gibi bir probleminiz olduğu açık. Benimle sorununuz olduğu için projeyi basbayağı sabote ediyorsunuz. Troll davranışları sergilemekten vazgeçin! --esc2003 (mesaj) 14.05, 22 Mayıs 2019 (UTC)
 • @Vikiçizer, @Vito Genovese kaynak istemek trollük olmuş. Kaynak veremeyip hala değişiklik özetlerinden ilerlemek de ne bileyim... Israrla kaynak bekliyorum. "En küçük, mütevazi anlamında bir admış. "Asgâri" kelimesi buradan." argümanı ansiklopedik bir argüman değil. Benim gibi bilmeyen kullanıcılar bu argümanın kaynağını bekler haklı olarak. Araştırmak benim yükümlülüğümde değil. Değişikliği yapan kullanıcılar bu kaynağı belirtmek ile yükümlüdür. Ayrıca burada da üslup böyle devam ettiği sürece sadece diğer kullanıcıları dikkate alacağımı belirteyim.--Pragdonmesaj 08.42, 23 Mayıs 2019 (UTC)
  Kararlı sürüm hangisi bir cevap verseniz @Pragdon? STT sayfasında hiçbir kaynağa dayanmaksızın "Asger Ferhadi"nin doğru trankript olduğunu iddia etmişsiniz. Kaynak nerede? Kullanıcının söylemeleri ve davranışları birbirini tutmuyor. Amacı sadece karşıdaki kullanıcı hakkında olumsuz izlenim yaratmak. Bu gibi durumlar kullanıcıları ve dolayısıyla Vikipedi'yi sabote etmektir. İyi niyet varsaymak imkansız. Uyarı kafi gelir mi bilmiyorum, kendisine bir yaptırım uygulanmalı bence. Binlerce madde adı taşınıyor Vikipedi'de her biri için kaynak istendiğini görmedim. --esc2003 (mesaj) 10.25, 23 Mayıs 2019 (UTC)
 • Bunu buraya bırakıp bu saldırganca halinizi daha fazla muhattap almak istemiyorum; Vikipedi:Adlandırma kuralları. @Sakhalinio, @Vito Genovese ve @Vikiçizer Bu saldırgan söylemlere ben daha fazla maruz kalmak istemiyorum. Kaynak istediğim için ne trollüğüm kaldı ne de "dengesizliğim". Vikipedi kurallarını yılların kullanıcılarına yeniden yeniden açıklamakla uğraşmak istemiyorum. Hakaretler ile birlikte VP:İNV ihlalini de kendi ağzıyla kabul ediyor zaten. Benden bu kadar. --Pragdonmesaj 10.40, 23 Mayıs 2019 (UTC)
  Demagoji: bir kimsenin ya da topluluğun duygularını kamçılayarak, okşayarak, ona ya da onlara gerçekdışı şeyler söyleyerek onu ya da onları kendine çekmeye çalışma. Görüldüğü üzere verilebilecek bir cevap yok. Maksat sadece sinir harbi çıkarmak, bağcıyı dövmek. Kaynak diye Vikipedi:Adlandırma kurallarını göstermek yerine küfür edilmesini yeğlerdim. "Saldırganlık", "edepsizlik" ithamıyla günlerdir hakarete maruz kalan burada ne yazık ki benim. Şu an aktif olanları kastetmiyorum. Aktif olan ve ping gönderilen hizmetliler müdahale etmeyip toplu engel vermeyi mi düşünüyor acaba? --esc2003 (mesaj) 11.17, 23 Mayıs 2019 (UTC)
 • 23 Mayıs 2019 itibarıyla Google Türkçe aramalar:
 • "Asger Ferhadi": 535
 • "Asgar Ferhadi": 2.940
--esc2003 (mesaj) 11.39, 23 Mayıs 2019 (UTC)
 • @Esc2003'e katılıyorum. Asger değil Asgar diye okunur. Asgar, elif-sad-ğayn-re ile yazılır. Eğer Farsça konuşuluyorsa e ye yakın bir "a" ile söylenir. Türkçe konuşuyorsak zaten bize yabancı değil, asgar diye okumaktayız. Arapçadır ve en küçük miktar, en küçük insan anlamlarına gelir. Youtube'deki Farsça videolara baktığınızda görebilirsiniz. İsterseniz de Forvo'dan Farsça konuşan kişilerin telaffuzunu dinleyebilirsiniz. Buraya url adreslerini bırakıyorum. [1][2] İyi çalışmalar dilerim.--Ali95Acar (mesaj) 10.55, 24 Mayıs 2019 (UTC)
 • Forovo'dan baktığımda Asger diyene de denk geldim. @Nushirevan11 tam burada sizin de görüşünüzü merak ediyorum. Vaktiniz olduğunda bir bakabilirseniz güzel olur. --Pragdonmesaj 08.52, 24 Mayıs 2019 (UTC)
  Valla ben orada Esgarı Ferhodi diye bir şey duyuyorum :) -esc2003 (mesaj) 09.13, 24 Mayıs 2019 (UTC)
  Osmanlıca sözlük sayfalarında da Asgar kelimesi var. Dediğimiz gibi en küçük anlamında kullanılan bir isim. Urlleri bir inceleyin.[3] [4] Asger kelimesini de tarattım, ancak hiçbir sonuç bulunmuyor. Belliki böyle bir kelime ne Arapçada ne de Farsçada yok.-Ali95Acar (mesaj) 14.02, 26 Mayıs 2019 (UTC+3)
Teşekkürler ayrıntılı açıklama için Ali95Acar. Altı üstü yapılması gereken şey buydu. Vikipedi kurallarını bilmeyen yıllanmış kullanıcılar olduğunu görmek üzüyor. Teşekkürler yeniden.--Pragdonmesaj 20.23, 26 Mayıs 2019 (UTC)
 • @Mukaddime. Tek ilgilenen hizmetli siz oldunuz. Problem çıkaran kullanıcıyla ilgilenir misiniz? Ortada Vikipedik bir tartışma değil, adeta kan davası güdülüyor. Bir önceki tartışmaya şahit oldunuz. Yapılana yersiz önem verme demek de hafif kalıyor. Açık trol davranışları sergileyen kullanıcıyla ilgili gereken her neyse yapabilir misiniz? - esc2003 (mesaj) 20.15, 26 Mayıs 2019 (UTC)
 • @Vikiçizer, @Sakhalinio Tartışma sayfaları ne zamandan beri şikayet ve saldırı sayfası oldu? Ben müdahale etmek istemiyorum. Defalarca tekrar eden itham ve hakaretler de daha fazla gözden kaçsın istemiyorum. --Pragdonmesaj 20.23, 26 Mayıs 2019 (UTC)
  Artık biraz ciddi olur musun? Kullanıcının katkıları kontrol edilip gerekli işlem yapılırsa çok iyi olur. Zira son zamanlarda yaptığı tek şey kullanıcıları meşgul etmek ve kafa ütülemek oldu. - esc2003 (mesaj) 20.28, 26 Mayıs 2019 (UTC)
 • Ali95Acar'ın yorumu gayet tatmin edici, taşınması için sunulan gerekçe yerinde diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 23.33, 26 Mayıs 2019 (UTC)


 • Bu tartışmanın sonucu Asgar ya da Asger olabilir, sorunumuz bu değil artık. Yukardaki tartışmadan gördüğüm kadarıyla sadece bir taraf suçlu değil. İki taraf da sürekli diğerini itham ediyor, iğneliyor, karşıtlık yaratıyor. Başka bir tartışmada uyarıda bulunmuş olduğum için her iki kullanıcının da VP:EP çerçevesinde 24 saatliğine engellenmesinin yararlı olacağını düşünüyorum. Bunu bir cezadan çok bir süre sakin kafayla düşünebilme fırsatı olarak değerlendirmenizi rica ederim. Mukaddimeileti 07.58, 27 Mayıs 2019 (UTC)
 • Farslar Esgar olarak okuyor ancak dilimize Asgar olarak yerleştiğini gördüm araştırma yaptıktan sonra. TDVİA Asgar olarak kullanıyor. Daha önce farklı bir yer beni yanıltmış, kusura bakmayın.--Nushirevan11 14.41, 27 Mayıs 2019 (UTC)