Tartışma:Abbâsîler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.
Vikiproje İslam (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Mısır (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Mısır maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Mısır kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Orta Çağ (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Orta Çağ maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Orta Çağ kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Türkçe yazan ve konuşan insanların çoğunluğu müslüman olduğu ve peygamber olarak da Hz. Muhammed'i kabul edip o zata hürmet ettiklerinden dolayı kendisini Hazreti Muhammed diye yad edip o şekilde yazar ve söylerler. Bundan dolayı bu metinde Muhammed değil Hz. Muhammed diye yazılmalı

Cevap: Ben hristiyan Türk' üm Türkçe konuşuyorum. Wikipedia' da şeriat mı hakim ki müslüman prensiplerine göre yazı yazılsın.

Bu yazı bazı araştırmalar doğru olsada çok büyük hatalar ve yanlış bilgiler içermektedir.Öncelikle Peygambere ve ehlibeytine sıradan isimler kulanarak yazarın müslüman olmadığı açıktır.Emeviler İmam Aliden sonra halife olmadılar.Evet emeviler yani muaviye Hz.Ali'yi öldürttü ancak halifelik hemen olara geçmedi.HzPeygamberimizin torunu İmam Hasan Hazretlerinin altı aylık halifeliği var. bu halifelik muaviyenin ağır baskıları karşısında imam hasanın anlaşma neticesinde halifeliği küfede muaviyeye vermek zorunda kalmıştır.İmam Hasanın yanındakiler bile muaviyenin güçlü ordusunu görünce çoğu imam hasanı terk ederek korkudan muaviyeye sığındılar.Yanlız kalan imamda halifeliği muaviyeye vermek zorunda kaldı.Hilafeti anlaşma sonucu alan muaviye imam hasanı zehirleterek öldürdükten sonra anlaşma yı tek taraflı iptal edilerek ehlibeyte geçmesi gereken hilafet muaviyenin lainliği neticesinden yangından mal kaçırırcasına daha sağlığında hilafeti oğlu yezide devr etti.Netice kerbela faciasıyla sonuçlandı.Peygamberimizin soyu kılçtan geçirilerek yok edildi.Sadece İmam zeynel Abidin hasta olduğu için çadırda yatarken onuda öldürmek istediler.ancak Ehlibeyt kadınları ve kızlarının üstüne kapanarak bedenlerini siper etmeleri neticesinden kurtarılmıştır taaaki bir merhametli yezit komutanı olaya müdahale edip onun ölmesini engelleyinceye kadar.Ben bu yazıyı eksik ve yeterli görmüyorum.

Madde adı[kaynağı değiştir]

Madde İngilizce Vikipedi'de Abbasi Halifeliği, seçkin içerik olan Arapça Vikipedi'de ise Abbasi Devleti olarak geçiyor. Tartışma:Emevîler sayfasında da yazdığım üzere doğru tabir Abbasi Devleti devleti olsa gerek. Fakat asıl değinmek istediğim nokta Abbasi mi yoksa Abbasî mi? A harfindeki düzeltme işaretinin (Abbâsî) okunuşta olduğu gibi yazılışta da yeri olmadığı açık. Hakemli dergi olan Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Dergisi'nde "Abbasi" olarak geçiyor.[1][2] Balıkesir Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nin dergilerinde yayımlanan öğretim üyelerine ait makalelerde de "Abbasi" olarak geçiyor.[3][4][5][6] Cumhuriyet Üniversitesi'nde görev yapan araştırma görevlisi Ünal Kılıç ise [7] "Abbâsî" demiş. Şahsıma göre ise doğru olan tabir ismin kökeni Ebu Abbas olduğundan dolayı Abbasî. --cobija 10:13, 31 Aralık 2013 (UTC)

İtiraz eden yoksa "Abbasiler" olarak taşıyorum maddeyi? --cobija 20:48, 5 Ocak 2014 (UTC)
TDV İslâm Ansiklopedisi ve Evliyâlar Ansiklopedisi'nde Abbâsîler, MEB İslâm Ansiklopedisi'nde ise hem Abbasîler hem de Abbâsîler şeklinde geçiyor. Ansiklopedik içerik daha dikkate değer diye düşünüyorum iki yıl aradan sonra. Ayrıca nispet eki olan -i eki her zaman için "î" şeklinde yazılıyor. --cobija 21:35, 18 Şubat 2016 (UTC)