Tartışma:2019 İstanbul ara yerel seçimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje İstanbul (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İstanbul maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İstanbul kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Yeni sayfa[kaynağı değiştir]

  • Hem Türkiye siyaseti için büyük önem arz etmesi, hem de "Türkiye'de seçimler ve referandumlar" adlı şablona uygun olması nedeniyle, 23 Haziran 2019'da yapılacak İBB Başkanlığı seçimi için ayrı başlık oluşturulmasının, bu süreçte kamuoyunu derli toplu bilgilerle aydınlatabilecek olması açısından faydalı olacağını düşünüyorum. (Fatih Demirci (mesaj) 00.12, 8 Mayıs 2019 (UTC))

Telif hakkı[kaynağı değiştir]

Sayfaya katkı yapan arkadaşlar telif hakkı ihlallerini şu sayfadan inceleyebilirler çok fazla haber kaynağından ekleme yapılıyor olası ihlalleri incelemek lazım --By erdo can • msj 09.13, 8 Haziran 2019 (UTC)

  • Ben biraz düzelttim, linkteki sayfadaki oran % 1,1 azaldı. Özellikle tırnak içinde yapılan alıntılar taramaya takılıyor sanırım. Zaten sayfa çok büyüdüğü için alıntılar çıkarılıp "eleştirdi" veya "destekledi" gibi ifadelerle sadeleştirilebilir diye düşünüyorum. Fatih Demirci (mesaj) 02.55, 13 Haziran 2019 (UTC)

Tartışma programı[kaynağı değiştir]

BBC program hakkında derli toplu iki makale hazırlamış.[1][2] Ben buraya koyayım maddeyle ilgili olanlar değerlendirsin. Yalnız o kadar yazılıp çizildi ki bu program tek başına bile kayda değer olabilir. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 10.47, 15 Haziran 2019 (UTC)

Bu konuda haklısın 𐰇𐱅𐰚𐰤. Bu maddenin içeriği yeteri kadar şişti zaten ve 2002 seçimlerinden bu yana ilk kez yapılacak ve bir aydır üzerine birçok şey konuşulmuş, programdan sonra da konuşulacak bir olay için ayrı bir madde makul olur. Ben 16 Haziran 2019 ortak canlı yayın tartışması adıyla yeni bir madde açtım. Seçim sayfasındaki ortak yayın başlığında birikmiş içeriği kullanarak daha makul, sistematik bir içerik oluşturdum. Mevcut maddedeki içeriklere henüz dokunmadım, sadece üzerine ana madde bağlantısı ekledim. Eğer üzerinde mutabakat sağlanabilirse bu başlığa bir özet paragraf yazıp, kalanı sileriz ve ayrı bir madde üzerinden devam ederiz. Yeni maddenin geliştirilmesi için başta Fatih Demirci olmak üzere, 2019 İstanbul ara yerel seçimleri maddesiyle ilgilenen diğer arkadaşlar destek verirse sevinirim.Reichberg (mesaj) 11.48, 15 Haziran 2019 (UTC)

Madde adı[kaynağı değiştir]

Madde adı "İstanbul'da Haziran 2019 Türkiye yerel seçimi" olarak değiştirilmiş. "Haziran 2019 Türkiye yerel seçimi" diye bir madde olmadığı için bu adlandırmanın doğru olmadığını düşünüyorum.--BSRF 💬 04.47, 24 Haziran 2019 (UTC)

Bence de saçma bir şekilde isimlendirilmiş. İstanbul'da ne demek? Burada "nerede" olduğu" belirtilmiş fakat aslında "ne olduğu" (İstanbul seçimi vs.) belirtilmelidir. --Hedda Gabler (mesaj) 13.59, 24 Haziran 2019 (UTC)
İstanbul'da yapılan seçimlerden yalnızca biri tekrar edildiği için 23 Haziran seçimi teknik olarak ara seçim diye tanımlanmalıdır. Başka ara yerel seçim olmadığı için 2019 dışında ay veya gün belirtmek bence gereksiz. Son değişiklikten önceki başlık (2019 İstanbul ara yerel seçimi) kalmalıydı. Fatih Demirci (mesaj) 14.12, 24 Haziran 2019 (UTC)
Taşıma işleminin gerekçesi olarak "yerel ara seçim olmaz" denmiş. Bu tamamen yanlış bir bilgi. 298 ve 2972 sayılı kanular açıkça ara seçimlerden bahsediyor. YSK de web sitesinde Ara Seçim Arşivi bölümünde daha önce yenilenen yerel seçimleri ara seçim olarak listeliyor. Bu nedenlerle maddeyi eski adına taşıyorum. Başka öneriler gelirse tekrar değerlendirilir.--BSRF 💬 17.53, 24 Haziran 2019 (UTC)
@Hedda Gabler, saçma derken? Zaten il seçim madde adı formatımız bu, "İstanbul'da"nın neyini garipsedin? Öte yandan BSRF'nin haklılık payı var. Diğer tarafta Fatih Demirci'ye katılamayacağım zira siyaset kavram sözlüklerinde özellikle belirtiliyor ara seçimin genel seçimle ilgili olduğu.[3][4] Sanırım ilk kez il genelinde yerel seçim tekrarlanıyor, dolayısıyla emsal alabileceğimiz bir tartışma yok. Mevcut adlandırmayı genel seçimlerden emsal alarak yapmıştım ama görülüyor ki pek de doğru bir seçim olmamış bu, fikir yürütelim. BSRF, "Haziran ayında Türkiye genelinde seçim olmadı" kısmına takılmış ama bu yenilenen seçimin ne kadar "yerel" olduğu da tartışma konusu. Yerel seçim dediğimiz şey il belediyesinden muhtarlığa tüm makamlar için yapılan seçimdir, burada yalnızca tek bir makam seçildi. Daha nokta atışı bir ad koymamız lazım. Haziran 2019 İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimi bana en makulü gibi geliyor. Ay adı vermeden 2019 diyecek olsak geçen seçimde de aynı makam için seçim yapıldı, olmaz. Yerel seçim yerine makam adı verirsek de biraz önce yazdığım sebepten doğru olur kanısındayım. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 17.59, 24 Haziran 2019 (UTC)
"Haziran 2019 İstanbul yerel seçimi" bana en mantıklı görünen seçenek. Bu arada, "İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı" geçen bir isimde karar kılınacakca Büyükşehir ve Belediye kelimelerinin büyük harfle başlaması gerektiğini (çünkü özel isim) hatırlatmak isterim. Bir arkadaşın bu maddedeki ilgili değişikliği doğru olmasına rağmen geri alınmış. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ifadesinde "Başkanı" kelimesi de büyük harfle başlar çünkü bir tane başkan vardır ve özel isimdir. Reichberg (mesaj) 21.28, 24 Haziran 2019 (UTC)
O kural "kişi" için kullanıldığında geçerli "makam" için kullanıldığında değil. "19 Mayıs kutlamalarına Vali de teşrif etti." derken büyük yazılıyor ancak "İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimi yapıldı." derken küçük yazılıyor. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 22.27, 24 Haziran 2019 (UTC)
Burada bir kurum söz konusu: Kurumun adı da "İstanbul" değil sonuçta. "İstanbul Büyükşehir Belediyesi". Bu bir özel isim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi maddesi adında da böyle. Vikipedia arama kutusuna "İstanbul Büyükşehir..." yazmaya başladığında çıkan her sonucun da büyük harfle başlayan kelimelerden oluştuğunu görebilirsin. Sadece kavramsal olarak "büyükşehir belediyeleri" yazılırsa küçük olur. Şuradaki resmi bağlantılardan da kontrol edebilirsin.[1] Haberlerde de bu şekilde geçiyor.[2] Reichberg (mesaj)
Nerelerde nasıl kullanıldığı önemli değil, dil kuralı açık: "Cümle içinde özel adın yerine kullanılan makam veya unvan sözleri büyük yazılır." Bahsettiğin şeyler bambaşka şeyler. "İstanbul Büyükşehir Belediyesi" büyük yazılır ama "İstanbul büyükşehir belediye başkanı" olduğunda küçük yazılıyor. "Haziran 2019 İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimi" dersek de küçük yazacağız zira Türk demokrasisi henüz o kadar zarar görmüş değil, seçime gitmeden önce kimi seçeceğimiz ayarlanmıyor. Tekrar dikkat çekiyorum, önerdiğim madde adında kastedilen belirli bir kişi değil makam. Ben yine de durumla bağlantılı iki örnekle netleştireyim:
1. "İmamoğlu, 23 Haziran'da İstanbul büyükşehir belediye başkanı seçildi.": Makam adı verilirken kastedilen belirli bir kişi değil, makamın ne olduğu belirtiliyor. Özel ad değil cins ad olarak kullanılmış ve ad aktarması yok, küçük yazılıyor.
2. "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı programını açıkladı.": İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı makamı kanlı canlı birey olmadığından eylem gerçekleştiremez, burada unvanı verilerek kim olduğu belirli bir kişiden bahsediyor. Ad aktarması var, büyük yazılıyor.
Kastedilen anlama göre büyük yazıldığı yerler var ama her zaman olmuyor o. Zaten Türkçede belirli bir kişinin kastedildiği her kavram büyük yazılsaydı "O'na" yazmak da serbest olurdu. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 00.24, 25 Haziran 2019 (UTC)
Paylaştığın dil kuralı metninde açık olarak yazıyor zaten. 18. maddeyi aynen ekliyorum:

"18. Kurum, kuruluş ve kurul adlarının her kelimesi büyük harfle başlar: Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk Dil Kurumu, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Devlet Malzeme Ofisi, Millî Kütüphane, Çocuk Esirgeme Kurumu, Atatürk Orman Çiftliği, Çankaya Lisesi; Anadolu Kulübü, Mavi Köşe Bakkaliyesi; Türk Ocağı, Yeşilay Derneği, Muharip Gaziler Derneği, Emek İnşaat; Bakanlar Kurulu, Türk Dili Dergisi Yayın Danışma Kurulu, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı; Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü vb."
Bu sebeple; "İstanbul büyükşehir belediyesi" şeklinde küçük harf başlangıcıyla yazım şekli yanlıştır.Reichberg (mesaj)

Allah Allah. Kurum adları küçük yazılır diye bir iddia mı var ortada zaten? Kurum ile makam ayrı şeyler diye üstüne basa basa yazdım. Ek olarak "İstanbul Büyükşehir Belediyesi" büyük yazılır ama "İstanbul büyükşehir belediye başkanı" olduğunda küçük yazılıyor. diye yazmışım zaten, bir daha yazmış olayım. Madde adının ne olmasına dair fikir ortaya koyulacak olursa oradan devam ederim, dil bilgisi konusunun üzerinde daha fazla durmayacağım. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 08.20, 25 Haziran 2019 (UTC)