TLR8

Vikipedi, sizin yazdığınız ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
TLR8 gen açıklaması

TLR8 ya da Toll benzeri reseptör 8 (Toll Like Receptor 8) , bağışıklık sisteminde rol oynayan Toll benzeri reseptörler ailesinin bir üyesi olan bir gen ve bunun ürünü olan proteindir. MGC119599; MGC119600 olarak da isimlendirilir.

İnsanlarda X kromozomunun Xp22 bölgesinde bulunur.

TLR1'in bulunduğu canlı grupları şunlardır: Eukaryota, Metazoa, Kordalılar, Craniata, Omurgalılar, Euteleostomi, Memeliler, Eutheria, Euarchontoglires, Primates, Haplorrhini, Catarrhini, Hominidae,Homo .

Toll geni 8 tarafından kodlanan bu protein, patojen tanımada önemli rol oynayan ve bunlara karşı doğuştan gelen bağışıklığın etkinleştirilmesini sağlayan Toll benzeri reseptör (TLR) ailesinin bir üyesidir.

TLRler, Drosophiladan insana kadar büyük oranla korunurlar ve yapısal ve fonksiyonel benzerlikleri paylaşırlar. Enfeksiyöz ajanların patojenite ile ilişkilendirilen moleküler kalıplarını (PAMPlar) tanırlar ve bunlara karşı etkin bağışıklığın gelişiminde etkili olan sitokinlerin üretilmesine aracılık ederler.

Farklı TLR'ler farklı ekspresyon kalıpları gösterirler. Bu gen baskın olarak akciğerler, ve periferal kan hücrelerinden lökositlerde eksprese edilir ve ailesinin üylerinden TLR7'ye yakın olarak X kromozomu üzerinde bulunur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]