TLR3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
TLR3 proteinin yapısı

TLR3 ya da Toll benzeri reseptör 3 (Toll Like Receptor 3) , bağışıklık sisteminde rol oynayan Toll benzeri reseptörler ailesinin bazı kalıpları tanıyan reseptörlerinden biridir, 2001 yılında keşfedilmiştir.[1] CD283 olarak da bilinir. İnsanda 4. kromozomun 4q35 bölgesinde bulunur.

TLR3'ün bulunduğu canlı grupları şunlardır: Eukaryota, Metazoa, Kordalılar, Craniata, Omurgalılar, Euteleostomi, Memeliler, Eutheria, Euarchontoglires, Primates, Haplorrhini, Catarrhini, Hominidae,Homo .

TLR3, bazı influenza gibi virüslerin genetik materyali olan çift zincirli RNA'ları tanır. TLR3 bu tanımayla birlikte, diğer hücrelerin kendi antiviral savunmalarını arttırmaları için sinyal verecek olan interferon tip I üretimini arttırmak için NF-kB'nin etkinleştirilmesini sağlar. Çift zincirli RNA ayrıca sitoplazmik reseptörler RIG-I ve MDA-5 tarafından da tanınır.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

TLR3'ün yapısı Haziran 2005'te The Scripps Araştırma Enstitüsü araçtırmacıları tarafından bulunmuştur.[2] TLR3, geniş bir atnalı şeklinde ve diğer nal şeklindeki komşularıyla ilişki içindedir; iki nal bir "dimer" olarak isimlendirilir.

TLR3 protein yüzeyinin çoğu yeri, onu bir glikoprotein yapan şeker molekülleriyle kaplıdır. Fakat bir tarafında, iki nalın arasındaki kısmı da kapsayan, şeker bulundurmayan geniş bir yüzeyi vardır. Bu yüzey ayrıca, negatif yüklü çift zincirli RNA'yı bağlayabilen, pozitif yükçe zengin iki farklı aminoasiti de içerir. TLR3ler, glikoprotein olmalarına rağmen X-ışınımı kromatografisinde kristalize olurlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Alexopoulou L, Holt A, Medzhitov R, Flavell R (2001). "Recognition of double-stranded RNA and activation of NF-kappaB by Toll-like receptor 3". Nature. 413 (6857), s. 732-8. PMID 11607032. 
  2. ^ Choe J, Kelker M, Wilson I (2005). "Crystal structure of human toll-like receptor 3 (TLR3) ectodomain". Science. 309 (5734), s. 581-5. PMID 15961631. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

www.nlm.nih.gov