TLR10

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
TLR6 gen açıklaması

TLR10 ya da Toll benzeri reseptör 10 (Toll Like Receptor 10 ) , bağışıklık sisteminde rol oynayan Toll benzeri reseptörler ailesinin bir üyesi olan bir gen ve bunun ürünü olan proteindir. MGC104967; MGC126398; MGC126399 olarak da isimlendirilir.

İnsanlarda 4. kromozomun 4p14 bölgesinde bulunur.

TLR10'un bulunduğu canlı grupları şunlardır: Eukaryota, Metazoa, Kordalılar, Craniata, Omurgalılar, Euteleostomi, Memeliler, Eutheria, Euarchontoglires, Primates, Haplorrhini, Catarrhini, Hominidae,Homo .

Toll geni 10 tarafından kodlanan bu protein, patojen tanımada önemli rol oynayan ve bunlara karşı doğuştan gelen bağışıklığın aktivasyonunu sağlayan Toll like reseptör (TLR) ailesinin bir üyesidir.

TLRler, Drosophiladan insana kadar büyük oranla korunurlar ve yapısal ve fonksiyonel benzerlikleri paylaşırlar. Enfeksiyöz ajanların patojenite ile ilişkilendirilen moleküler kalıplarını (PAMPlar) tanırlar ve bunlara karşı etkin bağışıklığın gelişiminde etkili olan sitokinlerin üretilmesine aracılık ederler.

Farklı TLR'ler farklı ekspresyon kalıpları gösterirler.

Bu gen yüksek oranda dalak, lenf düğümleri, timus ve bademcikler gibi lenfoid dokularınca ekspresse edilir. Tam işlevi bilinmemektedir. Bu gen için aynı proteini kodlayan çok yönlü alternatif farklı bölme örnekleri bulunmuştur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]