Türkali, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Türkali, Balıkesir sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Türkali
—  Köy  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Merkez
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 266
İl plaka kodu 10
Posta kodu 10000
İnternet sitesi:

Türkali Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağ eteğine kurulu bir alevi köyü olan Türkali ilk yerleşimden bu yana 170-180 yıl geçmiştir.Kurulduğu tarih kesin olarak bilinmemektedir.Günümüzde 928 köyü bulunan Balıkesir’in 1845’de Balıkesir kazası iken, 47 köyü vardır. Bunlardan başka değişik yerlerde 20 Aşiret ve bunlara bağlı çok sayıda cemaatler yaşamıştır. Bunlar arasında Cemaat-i Çepni aşiretine bağlı alt gurupları arasında bulunan Tahtacılar Karye-i Çinge civarında Türkali çiftliği mahallinde yaşamıştır. Kayıtlara göre, 12 haneleri ve 47 erkek neferleri bulunmuştur. Türkali çiftliğine ilk yerleşen 12 Tahtacı hanesine, 1884’de Balıkesir’in muhtelif yörelerinde konar-göçer olarak yaşayan Çepniler de gelip yerleşmişlerdir.1890 yılına gelindiğinde ise, Balıkesir’in 102 olan Merkez köyleri arasında Türkali de bulunmaktadır.

Türkali’ye önceleri ve ilk yerleşimler sırasında, 1530 Tarihli ve 166 Numaralı Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Mufassal Tahrir (sayım) Defteri kaynaklarına göre, Türkeri ve Türkeli de denilmiştir. Çünkü, Ertuğrul zamanında keşif amaçlı ve yöreyi Hristiyan baskınlarından korumak için üç yiğit asker Türkali civarına gönderilir ve bu üç yiğit askere Türkeri denilmiştir.Daha sonra da köyün adı değişikliğe uğrayarak Türkali olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkali köyünden yurt dışında çalışmaya giden çok aile vardır.Köy halkının eğitim düzeyi oldukça yüksektir.İlkbahar'da köyde hıdrellez hayırları düzenlemekdir.Evlerinin Önleri Sarı Karınca, Asmada Salmış Filizi ve Mendili oyaladım adlı türküler köyün ünlü türküleridir.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Merkeze 18 km. uzaklıktadır.Pamukçu kasabasına 7 km. uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Gelir düzeyi iyi olan bu köyün geçim kaynağı tarımdır.Her köyde olduğu gibi hayvancılıkla uğraşan evler vardır.Ama bu özel bir geçim kaynağı değildir. Köyde henüz bir üretim hanı, fabrika, çiftlik vb. yoktur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün bir adet Cami'si vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]