Mingeçevir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mingeçevir
Mingəçevir Şəhəri
Şehir
Mingeçevir Şehri
Mingeçevir arması
Arma
Takma ad:
Işıklar Şehri
Mingeçevir konumu
Kasaba 1946
İdare
 • Vali İlham İsmayılov
Yüzölçümü
 • Toplam 47 km² (18 mil²)
Nüfus
 • Toplam 101.600

Mingeçevir (Azerice: Mingəçevir) - Azerbaycan'da şehir. 1946-1948 yıllarında kasaba olmuştur.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 100.000 nüfusu ile Azerbaycan'da dördüncü büyük şehridir. Kura Nehri şehri ikiye ayırır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mingeçevir'in genç bir şehir olmasına rağmen, şehrin bulunduğu bölge eski bir mesken olarak bilinir. Bu meskenin tarihi, eneolit döneminden (M.Ö 3000) M.S 17. yüzyıla kadar olan bir dönemi kapsar.

Bundan sonra Mingeçevir uzun yıllar arkeologların dikkatini çekmedi. Arkeolojik araştırmalar Mingeçevir'de ancak hidroelektrik santralin inşaatının bir parçası olarak 1930'ların ortalarında itabaren devam etti.

Hidroelektrik santralin inşaatı dünta savaşından hemen sonra başladı. Bu, eski bir mesken olarak Mingeçevir'in sistematik araştırmasının başlangıcı oldu. Arkeolojik kazılar, Nisan 1946 - Ağustos 1953 arasında, S. M. Qaziyev başkanlığındaki bir grup arkeolog tarafından, Mingeçevir hidroelektrik santralinin, Azerbaycan Bilimler Akademisi Yüksek Kurulu kararıyla bağlantılı olarak kazılar yapıldı. Kazılarda 20.000'den fazla tarihi eser - mezar ve tümülüsler, üretim araçları, tarihî dönemleri kronolojik sırayla yansıtan şeyler, günlük yaşamla ilgili mücevherler bulundu.

Güney fillerinin kemikleri

Mingeçevir “Işıklar şehri” olarak da bilinir. Kura Nehri üzerinde kurulan ve şehir yakınlarında yer alan Mingeçevir hidroelektrik istasyonunun inşaatı 1945 yılında başlanıldı ve 1953 yılında tamamlandı. Transkafkasya'da en büyük hidroelektrik istasyonudur.

Mingeçevir Baraj Gölü Azerbaycan'ın en büyük gölüdür. Mingeçevir şehrinin merkezi aslında Yevlah Rayonu'nda yer alır. Yevlah Rayonu'nun da özel şehri (Yevlah) vardır. Mingeçevirin güneybatısı ve Boschali,Huruushagi köyleri Mingeçevir bölgesindedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]