Celilabad (rayon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Celilabad
Rayonun Azerbaycan'daki konumu
MerkezCelilabad
BaşkanRefik Celilov
Alan1441.4 (km2)
Nüfus225.300
Nüfus yoğunluğu91 (kişi/km2)
Plaka kodu15
Telefon kodu114
Posta koduAZ 1500

Celilabad Rayonu (Azerice: Cəlilabad rayonu, 1964'e kadar Astraxanbazar Rayonu / Астраханбазар Рајону), Azerbaycanın rayonlarından biridir. İdarî merkezi Celilabad şehridir.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Celilabad Rayonu (1967 yılına kadar Astraxanbazar) 1930 yılında kurulmuştur. İran ile batıda ortak sınırı vardır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Arapların Azerbaycan'a hücumundan sonra Hemeşere şehri dağılmış ve sonraki devirlerde Hasıllı şehri önem kazanmıştır. Astrahanpazar (Astraxanbazar) şehri eyaletin merkezi haline getirilmiştir.

Celilabad Rayonu, 8 Ağustos 1930 tarihinde kurulmuş olup 1967 yılına kadar Astraxanbazar olarak adlandırılmıştır. Rayon kuzeyden Bilesuvar, doğudan Neftçala, güneyden İran ve Masallı, güneybatıdan Yardımlı rayonları ile komşudur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rayonun en önemli geçim kaynağı üzümcülüktür, tahılcılık ve hayvancılık da önemli bir yer tutar. Ayrıca meyve yetiştirilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Rayonda 50 kadar arkeolojik site ve eser mevcuttur. Bunlardan eneolit devrine ait Alikömtepe ve Mişarçay yerleşim yerleri ve günümüzden 6 yüzyıl öncesine ait Kurudere yerleşim yeri, Tunç Çağı'na ait Yeditepe höyükleri, Muğan ve Becirevan şehrinin kalıntıları, Kazan köşkü, Becirevan höyükleri, ayrıca Pirhasan, Pirehançet, Zerdüşt gibi tarihi eserleri sayılabilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rayonun merkezi Celilabad şehri, Bakü-Astara otoyolunun 210. kilometresindedir. Rayonun arazisi kısmen düz, kısmen hafif dağlıktır, bazı yerler deniz seviyesinin altındadır. Yarı kurak iklim egemendir. Ortalama sıcaklık kışın 1-3 C°, yazın 25-30 C°'dir. Yıllık yağış miktarı 400–600 mm dolayındadır. Rayon arazisinden Bulgarçay, Mişarçay, İnceçay, Göytepeçay gibi ırmaklar geçer. Rayonun 14,7 bin hektarlık arazisi orman ile kaplıdır. Bölge tavşan, yaban domuzu, porsuk, kurt, tilki, çakal, kunduz vs., kuşlardan kartal, karga, ördek, kaz, leylek, gibi hayvanların yaşama alanıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]