Şirvan (Azerbaycan)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şirvan
Şirvan
Şirvan şehrinin girişi
Şirvan arması
Arma
Şirvan Haritası
Şirvan Haritası
Şirvan'nın Azerbaycan'da bulunduğu yer
Şirvan
Şirvan
Yüzölçümü
 • Toplam 72,7 km² (280 mil²)
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 81.200

Şirvan (2008 yılına kadar Ali - Bayramlı), Azerbaycan'da şehir.

Şirvan 1938 yılına kadar Zubovka adlandırılmıştır, 1938 1954 yıllarda kasaba, 28 Temmuz 1954 yılında şehir statüsü almıştır. 4 Ocak 1963 yılında cumhuriyet tabelası şehirdir. Onun arazisi 30 km, nüfusu 73,7 bin kişi, nüfus yoğunluğu ise her 1 çeyrek km de 2457 kişi oluşturmaktadır.

Şehre ayrıca Hacıqəhrəmanlı ve Bayramlı kasabaları için de geçerlidir. Şehir nüfusunun 98,5 % 'sini Azeriler, yerde kalanları ise Ruslar, Ukraynalılar, Tatarlar, Türkler ve diğer halkların temsilcileri düzenlenen edir.

Azerbaycan'da Şirvan ışık adası, nur şehri sayılır. Sokakların genişliği, Sekiler boyunca sıralanan ağaçlar bu aran şehrinin sıcağını azaltır. Şehir çevresinden bulunmuş arkeolojik örnekler ise bu yerlerde yaşamın varlığı hakkında fikirleri insanlığın ilk çağlarına kadar götürüp çıxarır. Azerbaycanı istila eden Rus generali Valeriyan Zubovun şerefine Kür nehrinin üstündeki Çıplaklı köyü Zubovka adlandırılmışdır. 1796 yılında general Zubovun başkanlığı altında özel askeri grup Azerbaycan'a girdi. Yekaterina bu yürüyüşe çok büyük ilgi gösteriyordu . General Zubovun emrine 30 binlik bağlayın verilmişti. Yürüyüş Petersburg'da kiliseden başlandı ; papazlar ali baş kumandaya ve Rus - Kazak güçlerine bereket verdiler.Azerbaycanda başarıyla ilerleyen general Zubov elverişli konumda bulunan bu köyün adını Yekaterinaserd koydu. İlk önlem olarak buraya iki bin Rus kazakı aktarıldı. Onlar askeri ve hem de tarım aletleri ile donatılmış edilmişlerdi. Öyle ki, şartlara göre orak ve kətmənlə ürün ekip - biçecek, ya da isteyince silaha el atacaktılar. Çıplaklı bir topluluk adı veya arazinin bitki örtüsü ile de ilgili söz olabiliyor. Göyçay bölgesinde de Lek Çıplak, Türkiye'nin Mardin ve Kars illerinde Çıplaklı köy adlarına rastlanmaktadır. Merhum alim Mehmet Eröz bu isimler hakkında " bu köyler halkının " Çıplaklı " yörüklerindən olduğu anlaşılmaktadır " yazarak 1126 tarihli bir sultan kararnamesinde Kıbrıs'a sürülen Çıplaklı cəmaatının durulur, diye bilgi verir. Azərbaycan'a giren Rusların buldular Hazar'dan Kür nehrine giren gemiler için buraya elverişli liman olacak idi. Tezliklə Zubov (Azerbaycan'da ona " Qızılayaq general " diyorlardı ; o ayağını Polonya vetenperverleri ile savaşta kaybetmişti, bu ayağı protez vardı) bu köyde hemen inşa işine girişir. Fakat Yekaterinanın ani ölümü ile Azerbaycan'ın istila planı yarım kalır ; Rus ordusu geri çağrılır. 1938 yılında Zubovka adı Ali Bayramov şerefine Ali Bayramlı adı ile değiştirilir. 2010 yılında şehrin adı tarihi vilayetin adıyla Şirvan adlandırılmıştı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Arazisi 76 km²'dir. Şirvan Kür nehrinin sol kıyısında, Şirvan düzlüğünde, ulaşım kavşağında bulunduğu ve ülkemizin büyük şehirlerinden sayılır. Hacıqəhrəmanlı ve Bayramlı kasabaları Şirvan kentinin idari birimleridir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahalisinin sayısı 76.125'ti. 2013 yılı nüfusu 90.453'tür.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirvan'da Kür nehri

Resmen, 1954'te Ali Bayramlı şehir statüsünü aldı.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

1938 yılından önce, şehrin adı Zubovka'ydı. 25 Nisan 2008 tarihinde Ali Bayramlı şehrine yeni ismi (Şirvan) verilmiştir.