Naftalan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Naftalan
Naftalan Şəhəri
Şehir
Naftalan Şehri
İdare
 • ValiVügar Nevruzov
Yüzölçümü
 • Toplam47 km²

Naftalan, Azerbaycan'ın orta batısında yer alan ve sağlık turizmi merkezi olan bir şehirdir.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusu 7.000 civarında olan Naftalan, adını Dünya'da sadece Naftalan'da bulunan "neft" isimli şifalı bir sıvıdan almış ve Neft-Alan tabiri zamanla Naftalan'a dönüşmüştür. Petrolün bir türevi olan koyu renkli ve kıvamlı Neft, kemik-kas, sinir, damar hastalıkları, deri hastalıkları ve üroloji hastalıklarının hatta kısırlığın tedavisinde oldukça etkili bir maddedir. Yakıt olarak kullanılamamaktadır.

Sovyet Rusya dönemi sırasında Ruslar tarafından çok rağbet gören ve sosyal hayat açısından da oldukça hareketli olan Naftalan, 1992-1993 Ermeni olayları sebebiyle eski görüntüsünden uzaklaşmış ve son yıllarda devlet desteği ile tekrar kalkınmaya ve gelişmeye başlamıştır.

Şehirde semt pazarı ve birkaç orta büyüklükte market, cami ve ortaokullar bulunmaktadır. Oteller genellikle tam pansiyon çalıştığından turistler ihtiyaçlarının çoğunu otellerde görebilmektedir. Ayrıca çok sayıda kır kahvesinin bulunduğu Naftalan ormanlık arazi bakımından zengindir.

Başkent Bakü'ye uzaklığı 350 km, Gence şehrine uzaklığı 50 km'dir.

1935 yılından beri tedavi'ye gelenleri kabul eden Naftalan şehri, 1957'ye kadar sezonluk hizmet vermiş, 1957 yılından sonra tüm yıl hizmet vermeye başlamıştır.

Yatak kapasitesi 3200 civarında olan Naftalan'da bulunan oteller "sanatoryum" olarak adlandırılmaktadır. Tam pansiyon faaliyet gösteren sanatoryumlarda misafirlerin ve hastaların tüm ihtiyaçları giderilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Naftalan Şəhər İcra Hakimiyyəti20 Mayıs 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.