Sudurağı, Muş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Tarihçe Beza köyü şuanda hala köyde yaşiyan AKICI ailesinin dedesi olan ACEM PEHLİVAN ve kardeşi HÜSEYİN tarafından kurulmuştur.köyde halen ACEM'in torunları yaşamaktadır.tarihi beza köyünde her kesimden insan yaşamıştır.1905 te Ruslar tarafından işgale uğrayan BEZA halkı köyü terkedip ADIYAMAN yerleşmişler.Daha sonra tekrar köye gelen AKICI ailesi köyü tekrar inşa etmişlerdir.AKICI ve TOKTAŞ AİLELERİ AYNI SOYDANDIRLAR.. PEHLİVAN ACEM KİMDİR. "PEHLİVAN ACEM OSMANLI DÜNEMİNDE YAŞAMIŞ ÜNLÜ BİR güreşçidir. köyde farklı ailelerde yaşamaktadır soy adlarıtoplu aytan karakkaya demirbilek alkan ve aytan aileleri yaşamaktadırFerit AKICI

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde elma bahceleri çoğunluktadır.Dünyaca meşhur starkink elmaları vardır. Ayrıca armut ve ceviz bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muş merkezine 45 km uzaklıktadır..vartlçesine ise 33 km uzaklıktadıro i.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir..

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve çifçilik meyveciliğe dayalıdır. .

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

gileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, faal bir ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyde sadece turkcell çekmektedir. Ttnet interneti de bulunmaktadır. Faal sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik arızada kesintiler oluşmaktadır köyün ortaokul ve lise öğrencileri muş merkezde yatılı olarak kalmaktadır.