Donatım, Muş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Donatım
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muş
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım 1.330 m (4.360 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 730
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 436
İl plaka kodu 49
Posta kodu 49

Donatım, Muş ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

köy muş il merkezine 5 km uzaktadır muş ilini aynı zaman da tepeden görme imkânına sahip en yüksek tepede kuruludur sağımızda KEPENEK solumuzda SOGUCAK bulunmaktadır köyün geçmişi urartuların haspet kalesine geçişi icin atlı süvarilerinin geçiş güzergehıdır yamacımızda bulunan papaz okulu denilen arak kilisesi de ayrı zenginliğimiz dir.Ayrıca köyün üç çeşmesi bulunup bu çeşmeler eskiden muşta yaşayan ermeni kökenli kişiler tarafından yapıldığı bilinmektedir.Çeşmelerin adı köyün batı tarafından girişinde kaniya dere(kilise çeşmesi) köyün içinde kaniya cami ye (cami çeşmesi)ve doğu tarafından girişte de kaniya mezın (büyük çeşme isimli çeşmeleri) dır Geniş muş ovasına karşı huşu içinde izleyebileceğiniz bir ova manzarası bulunmaktadır.Daha önce sahip olduğu

ormanları insanların ısınmak için faydalandıklarından dolayı kurumuş maki görüntülü çalılık haline gelmiştir.

köyün birçok zenginlik kaynağı vardır ama en önemlisi köyün girişinde ortasında ve çıkışında Olan çeşmelerdirler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

coğrafik olarak kuzeyinde muş ovası güneyinde dağlar doğusunda kepenek köyü batısıdna ise muş merkez bulunmaktadır. Dağ eteğine kurulu bir köy olup ovaya göre daha yüksekte bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 900
2007 730
2000 621

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tarımsal olarak tütün şeker pancarı sebze çeşitleri yetiştirilmektedir. Hayvansal olarak küçük baş(koyun)büyük baş(inek) yetiştirilir. hayvansal ürünler köyde üretilip şehirde satılır. köy halkı büyük birçoğunlukla şehir merkezindeki küçük işletmelerde çalışırlar.özellikle Terzi ve Lokantacılık mesleği halk arasında en çok bilinen ve yapılan mesleklerdir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi VARDIR kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

         ESERİM

Olmuş idim bir zaman ben sedd_i islama kilit

Nice canlar din yolunda uğruna oldu şehit

Ta kıyamet haşrolunca kesmesem haktan ümit

Bir gün açıla bahtı siyahın dileğim bir ümit