Ortakent, Muş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ortakent
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muş
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1,003
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 436
İl plaka kodu 49
Posta kodu 49XXX
Resmî site
[1] -

Ortakent, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bilgi yoktur. Edinilen bilgilere göre Osmanlı döneminde Ermenilerle müslümanlar birlikte yaşamışlardır. Ermeniler, cumhuriyetin ilanından sonra göç etmişlerdir. Köyün Osmanlı zamanındaki ismi Arthong'dur. Arthong köyü, verimli Muş Ovasında olduğundan yerleşim çok eskilere dayanır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri doğu kültürünün örneklerini sergiler. Anadolu'da yaygın olan imece dayanışması bu köyde de hâlâ yaşamaktadır. Yemekleri: içli köfte, çorti, sarımsaklı dolma ve saç kavurmadır. Bir bölümü hayvancılıkla uğraşan köylülerin ürettiği peynirler yörede meşhurdur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muş merkezine 15 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy nüfusu işsizlik ve hızlı nüfus artışının etkisiyle batı illerine yoğun göç vermektedir. Özellikle Bursa'da Ortakent köylüleri yoğun olarak yaşamaktadırlar.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 1.003
1997 1.094

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bölgede kış çok uzun sürdüğünden yılda birkez ürün alınmaktadır. Tarım ürünlerine konan kota nedeniyle tarım geliri azalmıştır. Maalesef herhangi ekonomik kalkınma programı uygulanmadığından işsizlik artmıştır. Buda batıya göçe neden olmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]