Ilıca, Muş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ilıca
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muş
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl plaka kodu 49
Resmî site

Ilıca, Muş ili merkez ilçesine bağlı 150 haneli 4 mezralık bir alana sahip bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1993'te köy boşalıp, halkı Muş ve çeşitli illere göç etmiştir. Aslında bu köyün trajik bir geçmişi mevcuttur. Cumhuriyet tarihinde 2 defa yakılmış ve köy insanları adeta zorunlu bir göçe tabi tutulmuştur. 1990'lı yıllarda bölgede yaşanan silahlı çatışmalar ve köy halkının bu çatışmalarda taraf olmak istememesi köyün yakılmasına sebep olmuştur. Ve köy evleri yakılarak buradaki insanların göçebe yaşamasına neden olunmuştur. Köyde halen konut bulunmamaktadır ve devlet tarafından herhangi bir yardım yapılmamlştır. Köy halkı yazları yaylalara, kışları ise Batman'a giderek göçebe bir şekilde hayvancılık işini sürdürmektedirler. 2000'li yıllarda köye dönüş projesi kapsamında köye dönüşler olduysa da hayvancılığın kan kaybetmesinden dolayı başta İstanbul ve Bursa illeri olmak üzere ikinci bir göç gerçekleşmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muş'a 33 km uzaklıktadır.

Ilıca köyünün çok güzel yaylaları bulunmaktadır. Yaz mevsiminde Temmuz ve Ağustos aylarına kadar yaylalarda kar erimez. Köyün içinden iki ırmak geçmektedir. Ilıca Köyü Yaylalarından gelen sulardan biri Fırat Nehrini biri de Dicle Nehrini beslemektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Misafir Perverlikleri önde gelen Bir Köydür Muşun Tanınmış aileleri yaşıyorlar Muşta Misafirperverliği asla unutmayan bir halktır Muş Merkezde Halen devam ediyor

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilıca köyünde okula gitme oranı yüksek olduğundan son yıllarda muş merkezde bu köy doğumlu iş adamları ve kurum amirleri gittikçe artmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün en büyük geçim kaynağı hayvancılıktır. Halk köyde sadece yazın kalmaktadır, yazları yaylalara çadırlar kurarak hayvancılık yapmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Alt yapısı yok suyu var sağlık ocağı yok