Kıyık, Muş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kıyık
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muş
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1,481
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 436
İl plaka kodu 49
Posta kodu 49XXX
Resmî site
[1] -

Kıyık, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün çok eski bir tarihi vardır. Eski ismi Kıjıltak olan köyün Harf İnkılabı'yla Kıyık ismini almıştır. Köy halkının geneli I. Dünya Savaşı döneminde Rusların elinden kaçıp bu köye yerleşmişlerdir. Göç döneminde köylüler buraya gelirken burada Ermeniler yaşıyordu. Göç sonrasında bu köyde yaşayan Ermeniler de Ermenistan'a gitmek durumunda kaldılar. Çevre köylerde hala Ermeni vatandaşlar yaşamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Düğünlerde damat tarafından bir genç, düğün arefesinde gelin tarafının evine sızıp geline hediye vermek zorundadır. Eğer bu genci gelin tarafından herhangi bir erkek yakalarsa o gence istediği bütün işleri yaptırabilir. Sırtına biner, ahır temizletir vs.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muş merkezine 15 km uzaklıktadır. Murat nehri köyün iki tarafını dolaşmakta.Ovada bulanan köy düz bir alana sahip.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1.735
2000 1.481
1997 1.707

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Karpuz, kavun tarımı iyi bir kalitede yapılmaktadır. Şeker pancarı konusunda iyi bir verim alınmaktadır. Bunun dışında buğday,mısır ve domates vs. yetiştirilen ürünlerdir. Muş ilinin kum ihtiyacını büyük ölçüde Kıyık Köyü karşılamaktadır. Kum ocaklarında oluşan göletlerde balık yetiştiriciliği planları yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Her bir mahallede birer olmak üzere köyde üç adet cami bulunuyor. Köyün içme suyu şebekesi var fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]