Şenoba, Muş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şenoba
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muş
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 911
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 436
İl plaka kodu 49
Posta kodu 49XXX

Şenoba, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şenova köyü eski adıyla kıravi ermeniler tarafından kulanılan köy Kurtuluş Savaşı'ndan sonra müslümanların yerleşimine açılmıştır.

Köy halkı hepsı dışarıdan gelmişler bir kısmı Elazığ bir kısmı Ağrı'dan ,Kars'tan ,Trabzon'dan, Bayburt'tan ve Muş merkezden gelen aieler de vardır .Köyün şimdiki ismi devlet tarafından yeri ova olduğu için şenova olarak değiştirilmiş.köye ilk yerleşenler,kürt salih Süleyman(yıldız) Çavuş, Hacı Sadık, Ömer, Halıt ve akrabalarıdır.

Köy çok sayıda göç vermiştir özelikle bursada istanbul izmirde olamak üzere şu anda köyde yaşayanların yaklaşık iki katı göç etmiştir köyde böbrek taşlarına iyi gelen içme suyu vardır adı çermik suyu olarak geçer

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürt ve Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Şenova köyü muş iline yakınlı ve ana yol güzergahında bulunması sebebiyle şehirle adeta kaynaşmıştır.adeta bir şehir havası estirilmektedir.Köyde zaman zaman eski gelenek ve göreneklere rastlanmaktadır.Büyüklere karşı saygı ve hasanet devam etmektedir. şenova köyünün en meşhur yemekleri ise içli köfte , hengel,yaprak sarması,corti,avsir,şille,dolma sulu yemeklerden de vazgeçilmez yahnisi teşkil etmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muş merkezine 18 km uzaklıktadır.köyü arazi bakımından ikiye ayırmak mümkün. Muş Erzurum karayolunun köyü ikiye böldüğü nokta itibarıyla batıya bakan kesimi kırsal alan doğuya bakan kısmı ise sulak arazilerden oluşmaktadır.Köy arazsini çevreleyen murat nehri köye hayat vermektedir.köyün doğusunda kalan araziler oldukça verimli ve genel olarak su ile beslenen ürünlerekilmektedir.Köyün temel geçim kaynağı pancar ve buğday ekimidir.Bunun yanında karpuz ,kavun, patates,v.s. ürünlerde ekilmektedir.

Asıl önemli olan ürünlere pazar bulunmayışı ve kooperatifçiliğin yaygınlaşmamasıdır.Köyde halen akmakta olan bir kaynak suyu mevcuttur.bu su sulama kanallarının yapımında tesadüfen bulunmuş ve böbrek taşları için oldukça etkili olduğu test edilmiştir.uzak illerden özellikle tedavi amacıyla gelenler olmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 911
1997 1995

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi Tarim,kücük bas ve büyükbas hayvancilik ve balıkçılık yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, faal bir ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Faal sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]