Ağıllı, Muş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ağıllı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muş
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 236
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 436
İl plaka kodu 49
Posta kodu 49XXX

Ağıllı, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy geçmişte Ermenilerle birlikte yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra Ermeniler tehcir edilmiştir. Köyde şu an yaşayan ailelerin akraba oldukları ve İran'dan geldikleri ileri sürülmüştür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde genel olarak akraba evliliği yapılmaktadır. Ayrıca civar köylerden de evlilik yapılmıştır. Yemek kültürü fazla gelişmemiştir. Kavurma en meşhur yemek olarak bilinmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muş merkezine 32 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 236
1997 322

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kış şartları ağır olduğundan burada özellikle hayvancılıkla uğraşan köylüler kış aylarında yaklaşık 7 ay hayvanlarını Muş güneyine Batman Kozluk ya da Silvan ilçelerine götürmektedirler. Bu da ekstra masraf olduğundan köyde hayvancılık neredeyse bitmek üzeredir. Tarımsal ürün olarak genellikle mısır ekilmektedir. Son yıllarda meyve ağaçları dikilmesine rağmen gerekli bir ekonomik katkısı yoktur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilkokul vardır. Ortaokul, lise ve dengi okullarda okuyacak öğrenciler ise eğitim sürelerini genellikle Muş merkezde akrabalarının yanında geçirmektedirler. Köyün içme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Elektrik kış ayları genelde yoktur. Yazın da her zaman olmayabilir. Telefon ise sadece muhtarın evinde bulunmaktadır, herkes sabit telefondan yararlanmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]