Southampton Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
The University of Southampton
Latince: Universitas de Sotoniensis
Slogan Strenuis Ardua Cedunt (Latin)
Kuruluş 1952 – Kraliyet imtiyaznamesi ile Üniversite statüsünün kazanılması 
1902 – University College
1862 – Hartley Institution
Tür Özel okul
Gelir £12.1 million (2013/14)
Rektör Dame Helen Alexander
Rektör yardımcısı Sir Christopher Snowden
Öğrenciler Şablon:HESA student population (Şablon:HESA year)
Lisans öğrencileri 16,150 [1]
Lisansüstü öğrencileri 7,645 [1]
Konum Southampton, Birleşik Krallık
Okul renkleri Lacivert, açık camgöbeği ve koyu kırmızı
Web sitesi http://www.southampton.ac.uk/
The University of Southampton logo

Southampton Üniversitesi (İngilizce: The University of Southampton, kısa adı: Soton [2]) Southampton, İngiltere'de bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir.[3] Üniversitenin temeli 1862 yılında Henry Robinson Hartley tarafından the Corporation of Southampton'a yapılan bağış ile kurulan Hartley Institution'a dayanır. 1902'de, enstitü Londra Üniversitesi adına lisans veren the Hartley University College'a evrilir.[4] 29 Nisan 1952'de de bir Kraliyet İmtiyaznamesi ile kuruma üniversite statüsü verilir.

Üniversite yedi kampüse sahiptir.[5] Ana kampüs Southampton'ın Highfield semtindedir. Kent içinde de dört farklı kampüs bulunur: Beşeri bilimler yerleşkesi Avenue Kampüsü, Okyanus ve Yer bilimleri çalışmalarının yapıldığı National Oceanography Centre, Tıp ve Sağlık bilimleri eğitimlerinin verildiği Southampton General Hospital,[5] ve üniversitenin stratejik ortağı Lloyd's Register ile Mühendislik ve Denizcilik Teknolojileri eğitimlerinin verildiği Boldrewood Kampüsü.[6] Yanı sıra, Winchester kentinde bir Sanat Okulu ve Mühendislik eğitiminin verildiği uluslararası Malezya Kampüsü mevcuttur.[5] Her bir kampüs kendine ait kütüphane birimlerine sahiptir.[7]

Üniversite, 2014-15 döneminde, 16,150 lisans, ve 7,645 yükseklisans-doktora öğrencisine ev sahipliği yapmıştır.[1] Kendisine bağlı 200 üzeri çeşitli topluluk ve 80 civarı spor dalı ile öğrenci etkinliklerin çatı kuruluşu Students' Union'dır. Ek olarak, üniversite biri ana kampüste (i.e. Jubilee Sports Centre), biri kent merkezinde (i.e. Mayflower Gym), diğeri Wide Lane civarında olan üç ana spor merkezini işletmektedir.[8] Toplamda ise, üniversite öğrencileri kentteki 8 ayrı spor merkezinden faydalanabilmektedir.

2014'te Research Excellence Framework, üniversiteyi araştırma yoğunluğu bakımından 8. sırada ilan etmiştir. Birleşik Krallık'ta önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olarak kabul edilen okul, eğitim ve öğretim aktiviteleri alanlarında da mütemadiyen yüksek skorlar elde etmektedir.[9] Yanı sıra, gelirlerinin büyük çoğunluğunu araştırma çalışmalarından elde eden kurumlardan biridir.[10][11] Üniversite, tutarlı bir şekilde dünyanın ilk 100 üniversitesi içinde derecelendirilir. 2015'te muteber ulusal ve uluslararası derecelendirme kuruluşlarına göre Birleşik Krallık'ta ilk 20'de yer almaktadır.[12] U.S. News & World Report 2016, üniversiteyi ilk 10 Birleşik Krallık üniversitesi arasında sayar.[13] Times Higher Education 2011-2017 yılları arasında, dünyada üniversiteyi sıralasıyla şu sırada derecelendirmiştir: 90, 127, 130, 146, 132, 110 ve 121.

Üniversite, Elektrik-Elektronik, Aerodinamik, Gemi İnşaat ve Deniz Bilimleri, İnşaat ve Makine Mühendisliği dallarında sunduğu diğer öğrenim dallarına göre en iyi derecelerine sahiptir. Örneğin, 2017 Guardians University Guide sıralamasında üniversite Birleşik Krallık içinde, Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde 1., İnşaat Mühendisliği'nde 2., Aerodinamik bilimlerinde 1., ve Makine Mühendisliği'nde 8. sırada belirtilir. Yanı sıra, Times Higher Education, mühendislik bilimlerinde üniversiteyi dünyada 2014-2017 yılları için şu şekilde sıralamıştır: 75, 77, 75 ve 92; ve bilgisayar bilimlerinde 2017 yılı için 54. sırada yer vermiştir.

Üniversite, araştırma-bazlı Birleşik Krallık üniversitelerinin kurduğu Russell Group'un bir kurucu üyesidir.[14] Ayrıca, European University Association, ile Association of Commonwealth Universities üyesi ve Worldwide Universities Network'ün akredite ettiği bir kuruluştur.

Üniversite, doktora ve diğer iş başvuruları duyurularını tek bir internet adresinde toplamıştır [3].

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hartley Enstitüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Başbakan Lord Palmerston'un 15 Ekim 1862'de Hartley Enstitüsü'nün açılışına iştiraki. Resim Hartley Kütüphanesi girişinde de yer alır

Southampton Üniversitesi, 1862 yılında Henry Robinson Hartley'in (1777–1850) maddi bağışı ile kurulan Hartley Enstitüsü'ne dayanır. Hartley, başarılı iki nesil şarap tüccarı bir aileden kalan mirasın varisidir.[15] 1850'de vefat ettiğinde, vasiyetinde Southampton'ın High Street bölgesindeki bir mülkiyetinde bilimsel çalışmalar ve öğrenimin gerçekleştirilmesi için Southampton Corporation'a £103,000 bırakır.

Hartley eccentric stragglerolarak, dönemin liman ve demiryollarından hoşlanmamaktadır.[16] Hartley'in vasiyetindeki esas niyeti bir kolej veyahut okul kurmak değil; Southampton'daki entelektüel elit kesim için bir kültürel merkez kurulmasıdır.[16] Vasiyetname hakkındaki uzun soluklu yasal zorluklar aşıldıktan ve vasiyetin nasıl yorumlanması gerektiği hakkında kamusal tartışmalardan sonra Southampton Corporation, birtakım kanaat önderlerinin önerdiği, daha çok sayıda insanın yararlanabileceği bir okul yerine bir enstitü inşasına karar verir.

...employ the interest, dividends and annual proceeds in such a manner as best promote the study and advancement of the sciences of Natural History, Astronomy, Antiquities, Classical and Oriental Literature in the town, such as by forming a Public Library, Botanic Gardens, Observatory, and collections of objects with the above sciences.[17]

—Bequest to the Corporation of Southampton of Henry Robertson Hartley estate.

15 Ekim 1862'de, dönemin başbakanı Lord Palmerston tarafından "ihtisamli" olarak betimlenen bir torenle acilir.[18] Finansal zorlukların yasandığı ilk yıllardan sonra, Hartley Enstitusu 1883'te Hartley Koleji'ne evrilir. Bu gelişim, öğrenci ve öğretim uyesi sayısının artmasını, imkan ve tesislerin genişlemesini beraberinde getirir.

University College[değiştir | kaynağı değiştir]

Hartley Kütüphanesi'nin girişi. Kütüphane, Üniversite'nin Highfield Yerleşkesi'ne taşınmasından sonra şahsi bağışlar sayesinde 1930'larda inşa edilmiştir.

1902'de Hartley Koleji, University of London'in bir grup unvanlarını veren Hartley University college'a evrilir. Bu dönüşüm, University College Grants Committee'in ogrenim ve finansal konularindaki denetimlerinden [19] ve Council uyelerinin (or. sonradan haznedar olan William Darwin) bagislarinin ardindan gerceklesir. Sonraki senelerde yasanan ogrenci sayindaki artis, kolejin Southampton'in Highfield semtinde Back Lane (simdiki University Road) civarındaki şehirleşmemiş araziye kaydırılması için gereken maddi kaynakların sağlanmasına yönelik çabaları arttırmıştır.

20 Haziran 1914'te, Viscount Haldane Southampton University College yeni adıyla koleji yeni mekanında açar. Fakat, I. Dünya Savaşı'nın altı hafta sonra patlak vermesi nedeniyle, kolej yönetimi kolej binalarını askeri hastane olarak kullanılması için devreder ve dersler gerçekleştirilmez. İlaveten, merkezi binanın arka kısmına ahşap kulübeler inşa edilir. Savaş sonunda bu yapılar War Office tarafından üniversiteye bağışlanır. Aynı dönemde, Southampton Common parkına nazır bir kır evi olan Highfield Hall kız öğrenciler için yurt olarak kullanılmaya başlanır.[20] Günümüzdeki Glen Eyre Halls Complex ise, önceki adıyla South Hill, South Stoneham House ile birlikte erkek öğrenciler için kullanılır.

1920'li ve 30'lu yıllarda üniversite şahsi bağışlar vasıtasıyla University Road'un her iki yanı boyunca genişler. Bağışçılar arasında Edward Turner Sims'in iki kızı ve Southamptonlı kimseler yer alır. II. Dünya Savaşı döneminde üniversite bina ve yurtları Southampton Blitzler esnasında hasar görür.[21] Kolej, tahliye edilmek yerine kolejin Mühendislik Departmanı ve Navigasyon Okulu genişletilir ve koleje bir Radyo Telegraflı Muhabere Okulu kurulur.[21] Yanı sıra, öğrenci yurtları, Leh, Fransız ve Amerikan askerlerinin konaklamasına açılır.[21]

Bu savaşın ardından, çoğu departman Erich Zepler'in etkisi ve çabaları ile genişler ve Institute of Sound and Vibration (Ses ve Titreşim Enstitüsü) kurulur.

Üniversite[değiştir | kaynağı değiştir]

Toast rack, a 1929 Dennis GL that has been owned by the University of Southampton Engineering Society since 1958.

29 Nisan 1952'de Queen Elizabeth II bir Kraliyet İmtiyaznamesi ile Southampton Üniversitesi'ne diploma verebilme imkanı verir, ki hükümranlık döneminde bir eğitim kurumuna bu imkanı ilk defa bu şekilde verir.[22] Akabinde, altı fakülte kurulur: Sanat, Bilim, Mühendislik, Ekonomi, Eğitim ve Hukuk. Dönemin Duke of Wellington'ı rektör olacak şekilde ilk diplomalar 4 Temmuz 1953'te verilir.

Sonraki birkaç on yıl boyunca Robbins Raporu'ndan ötürü öğrenci ve çalışan sayısı artar. Ayrıca, kampüs alanı da genişler. Bunun vesilesi ise Temmuz 1961'de Borough Council tarafından kampüs civarı 200 kadar evin Üniversite'ye bahşedilmesidir.[23] Yanı sıra, Tıp ve Oşinografi dahil olmak üzere birçok fakülte ve departman kurulur (University Grants Committee yönetim kurulu başkanı Sör John Wolfenden'in bu konudaki vazgeçme çağrılarına rağmen).[23] Öğrenci yurtları da 1960'lı ve 70'li senelerde Chilworth tımarının satın alınması ve Glen Eyre ile Montefiore komplekslerine yeni binaların inşa edilmesi sayesinde genişler.

1987'de, University Grants Committee ulusal ölçekte bütçe kesintilerinin bir parçası olarak üniversite finansmanında bir azalmaya gider.[24] Buna mukabil subcomittee çalışan sayısında azalmaya gidilmesini önerir. Bu öneri ise kampüs içi protestolara ve nihayetinde önerinin Üniversite Senatosu tarafından reddedilmesi ile yeniden şekillendirilir.[24]

1980'lerin ortasından 1990'lara doğru, Üniversite, Highfield yerleşkesine yeni binalar; Chilworth tımarına bilim parkı ve konferans salonu; deniz kıyısında National Oceanography Centre binası ve Kent Konseyi'nden satın alınan bugünkü Avenue yerleşkesi ile Wide Lane arazileri üzerine Sanat Fakültesi ve spor alanları inşaları ile genişler.

Araştırma üniversitesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Highfield Yerleşkesi'nin batı kısmında yer alan the Gardens'ın peyzajı Sör Basil Urwin Spence tarafından yapılmıştır.

Dönemin rektör yardımcısı Sör Howard Newby liderliğinde, Üniversite daha çok ve daha nitelikli araştırmaya yönelik çabalarını ve yatırımlarını arttırır.[25] 1990'ların ortalarında, Üniversite'ye iki yeni yerleşke eklenir: Winchester School of Art ve La Sainte Union College. İlaveten, Hemşirelik ve Ebelik Okulu kurularak, Orta ve Güney İngiltere'de ihtiyaç olunan NHS elemanı yetiştirilmesine katkıda bulunulmaya başlanır. Bu gelişimler, öğrenci sayısında büyük bir artışa yol açar ve Basingstoke, Winchester, Portsmouth ve Newport, Isle of Wight'ta küçük yerleşkeler oluşturulur.[25]

1997 sonbaharında, Üniversite Birleşik Krallık'ın en ağır menenjit salgınına uğrar ve üç öğrenci yaşamını kaybeder.[26] Üniversite, mücadele için, kitlesel aşılama çalışması organize eder, ve her yeni öğrenciye aşı temini imkanı sunar.[25]

Üniversite, 22 Ocak 2002'de ellinci kuruluş yıldönümünü (Golden Jubilee) kutlar. Bu dönemde, Üniversite'nin toplam gelirinin yarısından fazlasını araştırma gelirleri oluşturmaktadır.[25] Bu oran, aynı zamanda, Birleşik Krallık üniversiteleri arasındaki en yüksek oranlardan biridir.[10]

Mülki gelişime paralel, son yıllarda birçok önemli bina üniversiteye eklenmiştir: 2004'te Jubilee Sports Hall,[27][28] 2007'de EEE (ECS, Education and Entrance) binası,[29][30][31] 2008'de Elektronik ve Bilgisayar Bilimleri Okulu'na ev sahipliği yapan Mountbatten binası[32][33] ve 2010'da Life Sciences binası.[34][35][36] İlaveten, Hartley Kütüphanesi ve Student Services Centre 2005'te yeniden tasarlanmış ve genişletilmişir.[37][38][39] 2002'de Students' Union da genişletilmiştir.[40][41] Diğer biten inşaat ve bitim yılları ise: 2006 - Avenue Yerleşkesi'ndeki Archaeology binası,[42][43] 2007 - Southampton General Hospital'daki Institute of Development Sciences binası.[44]

Üniversite, The Science and Engineering South Consortium (SES-5)'a 9 Mayıs 2013'te dahil olur. The SES-5, University of Oxford, University of Cambridge, Imperial College London ve University College London'ın kolektif buluş ve kaynaklarının buluşması için kurulmuştur. Birleşik Krallık'ın yanı sıra dünyadaki en güçlü araştırma üniversitesi işbirliği olarak yer almaktadır.[45]

Yerleşkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite, dördü Southampton'da, biri Winchester'da[46] ve biri Malezya'da olmak üzere, altı yerleşkeye sahiptir. Yanı sıra, bir bilim parkı, çeşitli büyüklük ve konumlarda öğrenci yurtları ve spor merkezlerine de sahiptir.

Highfield Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nuffield Sahnesi (The Nuffield Theatre), Southampton

Üniversitenin ana yerleşkesi Highfield semtindedir. Yerleşke, 20 Haziran 1914'te açılmıştır.

Yerleşkede, Sör Giles Gilbert Scott tarafından tasarlanan kırmızı tuğlalı binalar (ör. Hartley Kütüphanesi ve Students' Union'ın batı yüzü) bulunmaktadır.[47] 1956'da, Sör Basil Spence yerleşkeye bir imar planı hazırlanması için görevlendirilmiştir.[48]

This included incorporating the University Road, that split the 59-acre (23.9 ha)

campus in two and the quarry of Sir Sidney Kimber's brickyard that itself was split by a stream. Unable to remove the road and the private houses along it, Spence designed many of the buildings facing away from it, using contemporary designs working in concrete, glass and mosaic.[49] During recent decades, new buildings were added that contravened the master plan of Spence, such as the Synthetic Chemistry Building and Mountbatten Building (the latter of which was destroyed by fire in 2005).

A new masterplan for the Highfield campus was drawn up in 1998 by Rick Mather, who proposed that the University Road should become a tree-lined boulevard backed by white-rendered buildings. He also contributed some of the newer buildings such as the Zepler and Gower Buildings. In 1991, the Highfield Planning Group was formed within the university under the chairmanship of Tim Holt. This led to the development of new buildings such as the Jubilee Sports Hall, Student Services Building and the Institute of Sound and Vibration Research. In addition, existing buildings, such as the Hartley Library, were extensively renovated and extended.

Avenue Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Avenue Yerleşkesi

Avenue Yerleşkesi, Music bölümü dışında bütün Faculty of Humanities'e ev sahibidir. Highfield Yerleşkesine de yürüme mesafesi kadar yakındır. Yerleşke arazisi, daha evvel, Southampton Tramsheds ve Richard Taunton's College'a ev sahipliği yapmıştır. Bu dönemden kalan binalar halen kullanımdadır. Üniversite, bu mülkü, Aralık 1993'te Southampton Kent Konseyi'nden 2 milyon pounda satın alır.[25] Bu sayede, Highfield Yerleşkesi'ndeki imara açık arsalar, araç parkı olarak kullanılabilmiştir.[50] İlgili departmanlar, 1996'da Avenue Yerleşkesi'ne taşınmıştır.[51] Yerleşke, erken dönem 20. yüzyıl mimarisine ait orijinal Taunton binalarını barındırırken; 2006'da, bu binalara 2.7 milyon pound yatırım ile Arkeoloji binası eklenmiştir.[52]

National Oceanography Centre (Ulusal Oşinografi Merkezi), Southampton[değiştir | kaynağı değiştir]

National Oceanography Centre (Ulusal Oşinografi Merkezi)

National Oceanography Centre (Ulusal Oşinografi Merkezi), Southampton (kısaltması NOCS), Highfield Yerleskesi'nin yaklaşık uc mil güneyinde Southampton Docks'ta yer alır. Bu kampüs, üniversitenin Okyanus ve Yer Bilimleri departmanina, National Environment Research Council'in araştırma merkezine ve Ulusal Oşinografi Merkezi'ne ev sahipligi yapmaktadır.[53] Ulusal Oşinografi Merkezi'nin bes adet araştırma subesi bu yerleskede ikamet etmektedir.[53]

Yerleske planlaması 1989'da başlamış; finansal kesinti ve bir ulusal araştırma merkezinin bir üniversite ile entegrasyonu durumunun getirdiği belirsizlikler sebebiyle ancak 1994'te tamamlanmıştır.[54] Yerleske, 1996'da Edinburgh Duku tarafından açılmıştır. Yerleske, ayni zamanda, birtakım araştırma gemilerine de liman olmuştur: RRS Discovery, RRS Charles Darwin ve Natural Environment Research Council'e ait RRS James Cook.

University Hospital Southampton (UHS - Southampton Üniversite Hastanesi)[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite, NHS partnerliğinde Southampton General Hastanesi'nde 1971'den beri kendi alanına sahiptir. Faculty of Medicine ve Faculty of Health Sciences, Highfield Yerleşkesi'nde yer almalarına karşın, bu hastanede faaliyet içerisindedir. Bu vesileyle, bir öğretim hastanesi olarak pek çok lisans, ve yüksek lisans tıp öğrencisine, ve araştırmacı hekimlere hizmet vermektedir.

Winchester School of Art (Winchester Sanat Okulu)[değiştir | kaynağı değiştir]

Winchester merkezinde yer alan Winchester School of Art, Faculty of Business and Law'a bağlı sanat ve tekstil derslerinin verildiği bir öğretim birimidir. Okul, 1960'larda kurulmuş olup; 1996'da Southampton Üniversitesi'ne bağlanmıştır. Okul yerleşkesi 1960'lardaki orijinal okul binalarını barındırmaktadır. Bu binalara ek olarak, 1998'de Textile Conservation Centre, Hampton Court Palace mekanından bu yerleşkeye taşınmıştır. Bu merkez, 2009'daki kapatılışına değin okul içinde muhafaza edilmiştir. Yerlşeke, aynı zamanda, Students' Union tarafından idare edilen ufak bir kulüpler binasına da sahiptir.

Malezya Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite ilk uluslararası yerleşkesini Nusajaya, Malezya'da Ekim 2012'de açmıştır.[55][56] Yerleşkede mühendislik öğretimi yapılmakta ve öğrenciler öğrenimlerine Birleşik Krallık'a gelerek devam edebilmektedirler. Yerleşkede en güncel ekipman ve olanakların sunulduğu belirtilmektedir.[57]

Diğer yerleşkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversiteye ait Science Park'ın bir parçası olan Chilworth Manor'dan bir görünüm.

Boldrewood Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Boldrewood yerleşkesi, Highfield Yerleşkesi'ne yakın bir uzaklıktadır. Yerleşke, üniversitenin Maritime Centre of Excellence'a ev sahipliği yapar. 'Özel sektör yerleşkesi' olarak da anılan bu, diğerlerine göre yeni, yerleşke, aynı zamanda Southampton Marine and Maritime Institute ile Lloyd's Register's Group Technology Centre'ı da barındırır.[58][59]

Günümüzdeki haline dönüşümünden evvel yerleşke, üniversitenin Biomedikal Bilimler kampüsü olarak hizmet vermekteydi. Yanı sıra, 2010'a değin, Tıp Okulu ile Biyoloji Bilimleri araştırma merkezinin de hizmet verdiği bir bölümdü. Bu departmanlar, sırası ile Southampton General Hospital, Highfield Yerleşkesi'ndeki Life Sciences binası ve Science Park'ta ikamet etmek üzere taşınmıştır.

Science Park (Tekno Park)[değiştir | kaynağı değiştir]

Southampton Üniversitesi Tekno Parkı, üniversite tarafından kurulmuş ya da üniversite ile çalışmak isteyen yaklaşık 50 şirketten oluşmaktadır. İlk adı ile Chilworth Science Park 1983'te kurulmuş[60] ve 2006'da yeniden isimlendirilmiştir[61]. Teknoparkın bilindik şirketleri arasında Merck KGaA, PrimerDesign, Karus Therapeutics ve Synairgen bulunmaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

A Unilink double-decker bus passing through Highfield Campus

To connect the university's Southampton campuses, halls of residence, hospitals, and other important features of the city, the university operates the Unilink bus service for the benefit of the students, staff and the general public. Created in 1998, the service is currently operated by local bus company Bluestar using the Unilink name. The service consists of four routes. The most popular is the U1, which runs between Southampton Airport and the National Oceanography Centre via Wessex Lane Halls, Highfield campus, Portswood, Southampton City Centre and Southampton Central railway station. The other regular routes, the U2 and the U6, run between the City Centre and Bassett Green and Southampton General Hospital respectively while the final route, the U9, runs an infrequent service between Southampton General hospital and Townhill Park. Students who live in halls of residence receive an annual smart-card bus pass, allowing them to use all of the Unilink services without extra payment.

The fleet of buses was replaced in September 2013 with new Alexander Dennis Enviro400 double-decker buses on most routes.[62][63]

Organizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

The George Thomas Student Services Building on Highfield Campus where the university management is located.

Responsibility for running the university is held formally by the Chancellor, currently Dame Helen Alexander, and led at the executive level by the Vice-Chancellor, currently Sir Christopher Snowden. The key bodies in the university governance structure are the Council, Court and Senate.

The Council is the governing body of the university.[64] It is ultimately responsible for the overall planning and management of the university.[64] The council is also responsible for ensuring that the funding made available to the university by the Higher Education Funding Council for England is used as prescribed.[64] The council is composed of members from 5 different classes, namely (1) officers; (2) twelve members appointed by the council; (3) six members appointed by the Senate; (4) one member of the non-teaching staff; (5) the President of the Students' Union.[64]

The University Court provides a forum for consultation with the local and regional community, to help promote public awareness of the university and to attract and maintain goodwill.[65] The court is composed of some 190 members, representatives of the university, which includes members of Council, Deans of the Faculties, Heads of Academic Schools, members of staff, students and graduates; representatives of local authorities and of schools and colleges in the region; members of the UK and European parliaments; and representatives of other local societies and bodies.[65]

The Senate is the university's primary academic authority, with responsibilities which include the direction and regulation of education and examinations, the award of degrees, and the promotion of research.[66] The Senate has approximately 150 members, including the Deputy Vice-Chancellors/Pro Vice-Chancellors, the Deans and Associate Deans of the Faculties, the Heads of the academic Schools and Research Centres, representatives from the academic staff in each School, representatives of the research staff and those administrative groups most closely associated with educational activities, and representatives of the Students' Union. The Senate is chaired by the Vice-Chancellor.[66]

Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]

The university comprises eight faculties, each with a number of academic units.[67] This current faculty structure came into effect in 2010, taking over from a structure consisting of three faculties and several separate schools as part of them.[68] The current faculty structure is:

 • Faculty of Business and Law
  • Law
  • Management
  • Winchester School of Art
 • Faculty of Engineering and the Environment
 • Faculty of Health Sciences
  • Health Sciences
  • Occupational Therapy
  • Physiotherapy
  • Podiatry
 • Faculty of Humanities
  • Archaeology
  • English
  • Film Studies
  • History
  • Modern Languages
  • Music
  • Philosophy
 • Faculty of Medicine
 • Faculty of Natural and Environmental Sciences
 • Faculty of Physical Sciences and Engineering
 • Faculty of Social, Human and Mathematical Sciences
  • Education
  • Geography and Environment
  • Mathematics
  • Mathematics and Science Learning Centre
  • Psychology
  • Social Sciences
  • Southampton Statistical Sciences Research Institute
  • ESRC – Doctoral Training Centre

Akademik profil[değiştir | kaynağı değiştir]

Courses and subjects[değiştir | kaynağı değiştir]

Southampton awards a wide range of academic degrees spanning academic degrees for bachelor's in a variety of degrees and master's degrees as well as junior doctorates and higher doctorates. The postnominals awarded are the degree abbreviations used commonly among British universities. The university is part of the Engineering Doctorate scheme,[69] for the award of Eng. D. degrees.

Professional qualifications are also awarded, such as Qualified Teacher Status (QTS). Short courses and professional development courses are run by many of the university's Academic Schools and Research Centres.[70]

The university works closely with members of the Armed Forces.[70] It provides professional military educators in the British Army to study for a Postgraduate Certificate in Education (PGCE). The University also works with the Royal Navy to provide training and qualifications towards Chartered Engineer status.[70]

League table rankings[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Infobox UK university rankings The University of Southampton has been rated as one of the world's top 100 universities by the Times Higher Education Table,[71] while the 2015/2016 QS World University Rankings[72] ranked Southampton 81st overall in the world (and up to 2015 in the top 100 worldwide for nine consecutive years).

As of 2014 the Webometrics Ranking of World Universities places Southampton 32nd worldwide and 5th in the UK,[73] the Center for World University Rankings ranks Southampton 11th in the UK.,[74] and Scimago institutions rankings puts Southampton 11th for research output and 13th for scientific talent pool. Also, Southampton is one of the few British universities who succeed a top 20 position in all of the most established international and national rankings (see table on the right).

Subject rankings[değiştir | kaynağı değiştir]

Southampton is the only UK university in which every engineering department has received the top 5* rating for research. It is cited as being the UK's leading university for engineering.[75] The Guardian ranked the university at number 1 in the UK for Mechanical Engineering, Aeronautical Engineering, Naval Architecture, Electronic and Electrical Engineering in 2011.[76][77]

Araştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

In the 2014 Research Excellence Framework assessing the research output of 154 British Universities and Institutes, Southampton was ranked 18th for GPA (15th among Russell Universities), 11th for research power (11th among Russell Universities), and 8th for research intensity (7th among Russell Group Universities).[78]

The university conducts research in most academic disciplines and is home to a number of notable research centres. Southampton has leading research centres in a number of disciplines, e.g. music, computer sciences, engineering or management sciences, and houses world-leading research institutions in fields as varied as oceanography and web science.

Araştırma Enstitüleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Within the university there are a number of research institutes and groups that aim to pool resources on a specific research area.[70] Institutes or groups identified by the university of being of significant importance are marked in italics.

University of Southampton Research Institutes and Groups

Institute of Sound and Vibration Research[değiştir | kaynağı değiştir]

Institute of Sound and Vibration Research building

The Institute of Sound and Vibration Research (ISVR), is an acoustical research institute which is part of the University of Southampton. Founded in 1963, it has been awarded a 2006 Queen's Anniversary Prize for Higher and Further Education.[314]

ISVR is divided into four distinct groups of research:

 • The Dynamics Group, (specialised in the modelling, measurement and control of structural vibrations).[315]
 • The Fluid Dynamics and Acoustics Group (including the Rolls-Royce University Technology Centre in Gas Turbine Noise) specialised in three fields which are aero-acoustics of aircraft engines, ultrasonics and underwater acoustics, noise source imaging and virtual acoustics.[316]
 • The Human Sciences Group (including the Hearing and Balance Centre and the Human Factors Research Unit) specialises in the human response to sound and vibration.[317]
 • The Signal Processing and Control Group, which specialises in acoustics, dynamics, audiology and human sciences and as a basis for control of sound and vibration.[318]

ISVR offers a number of Undergraduate and Postgraduate degree programmes in acoustical engineering, acoustics & music and audiology.[319]

EPrints[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: EPrints

The School of Electronics and Computer Science created the first archiving software (EPrints) to publish its research freely available on the Web. This software is used throughout the university and as an archiving system for many different institutions around the world.

Öğrenci hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Students' Union[değiştir | kaynağı değiştir]

The Students' Union Building on Highfield Campus.

The University of Southampton Students' Union (Us.), is sited in three buildings opposite the Hartley Library. One, the West Building, dates back to the 1940s in a red brick style, complementing the Hartley Library opposite; the main building was built in the 1960s in the Basil Spence masterplan. This was extended with new nightclub and cinema facilities in 2002. The newest building was built during the mid-1990s which includes the recently refurbished union shop, on the ground floor with a hairdressers and Unilink office on the first floor.

The student union is actually separate from the University of Southampton, and is its own business. It gets funds partially from the university to finance many of its activities. The multiple award winning student radio station, Surge, broadcasts from new studios in the main union building. The award winning website[320] unionsouthampton.org was created and run by students at the university. A brand new purpose built studio has been constructed for the TV station SUSUtv. The student newspaper is now published once every three weeks as Wessex Scene. The Edge, originally an insert of the Wessex Scene, is now an editorially independent entertainment magazine.

Events are held in The Cube, the union's nightclub. The Cube also doubles up as the on campus cinema run by Union Films. The Bridge, the union's cocktail bar, and in the Stag's Head, the union pub. National touring bands play in the Garden Court in the West Building.

Halls of Residence[değiştir | kaynağı değiştir]

Old Block of Glen Eyre Halls of Residence.

The university provides accommodation for all first year students who require it and places in residences are further available for international and MSc students. Accommodation may be catered, self catered, have ensuite facilities, a sink in the room, or access to communal bathroom facilities. Each hall has a Junior Common Room (JCR) committee that is responsible for the running of social events and representing the residents to the students union and the university via the Students union JCR officer. Glen Eyre and Montefiore also have bars which are separately run by the students union and are staffed by current and ex residents.

The university's accommodation exists around two large complexes of halls and some other small halls located around the city, three of which are usually grouped into another collective entity. These are:

 • Glen Eyre Complex – The complex lies less than half a mile to the north of Highfield Campus and houses approximately 2000 students. The complex consists of several building sets, designed over the years and arranged either around the central landscaped garden – the oldest buildings Richard Newitt Courts are separated into blocks A-G and are closest to the Glen Bar, students in these blocks have very small flats (between 4 and 6 to a kitchen with usually more than one bathroom), Old Terrace and New Terrace are close to the entrance, New Terrace s ensuite, Chancellors' courts, consisting of Selbourne, Jellicoe and Roll courts are the most modern of the accommodation with Brunei house, the most basic of accommodations, on the outskirts. Located across the road on the periphery of the site are Chamberlain Halls, which share most things with Glen Eyre halls – Hartley Grove, South Hill, Beechmount House. All Glen Eyre Halls are self-catered at present.
 • Wessex Lane Halls – Located in Swaythling approximately one mile east of the Highfield Campus. The complex provides accommodation for over 1,800 students and currently comprises two halls of residence: Montefiore Hall, abbreviated as Monte (sub-divided into the four stages of construction), and Connaught, one of the original halls of residence of the university and sub-divided into the Old and New quads. Connaught Halls are fully catered. The complex also features South Stoneham House, a period building constructed in 1708, currently undergoing renovation and changes as a planned conference facility. The adjoining 17-storey South Stoneham tower block constructed in 1964 is undergoing major repairs.
 • City Gateway Hall – Located in Swaythling one mile north east of the Highfield Campus at the intersection of two major roads. Opened in September 2015, the landmark building was included in the runners-up list of the 2015 Carbuncle Cup. Featuring a 15 story elliptical tower and two adjoining six story rectangular accommodation blocks the hall provides accommodation for up to 375 students.[321][322][323]
 • Mayflower Halls – Located in the city centre within the city's 'Cultural Quarter', and two-minutes walk away from Southampton Central railway station. The hall opened at the start of the 2014/2015 academic year, and houses over 1100 students in a mix of ensuite, premium ensuite rooms, as well as some self-contained studio and one bedroom flats.
 • Archers Road – Lying two miles south of Highfield and housing 500 students, Archers Road compromises three halls on separate sites, grouped together for their close proximity alone. The three halls, Gateley, Romero and St. Margaret's, are all self-contained and self catered but share are reception and other community facilities.
 • Bencraft Hall – Located a mile and a half north of Highfield and housing approximately 200 students, Bencraft is one of the smaller and cheaper halls of the university.
 • Highfield Halls – Located adjacent to Avenue Campus and half a mile from Highfield campus. Highfield halls comprises Aubrey and Wolfe houses and both have on site catering. The site is also used as a University conference facility during the summer months when vacated.
 • Shaftesbury Avenue and Gower Building – These two sites are used by mature and postgraduate students. Shaftesbury Avenue is located near Portswood and is a mile from Highfield while the Gower building is located on Highfield campus. These two are a small number of self-contained apartments, in the case of the Gower building, located above other university amenities.
 • Liberty Point – Located in Central Southampton, this accommodation is not owned by the university but does provide approximately 300 accommodation spaces in partnership with the university.
 • Erasmus Park – Located in Winchester, this hall houses around 400 students studying at the Winchester School of Art.

The university also has accommodation located in Balmoral House and Victoria Place, Portsmouth and in Basingstoke for the use of Nursing and Midwifery students studying on placement in these areas.

The university is in the process of replacing the former Chamberlain Hall.

Kütüphaneler[değiştir | kaynağı değiştir]

Exterior of the 2005 extension to the Hartley Library

The university has libraries located on each of the academic campuses and in total the collection holds over 1.5 million books and periodicals.[324]

The university's primary library is the Hartley Library, located on Highfield campus and first built in 1935 and extended further in 1959 and 2005.[324] The majority of the books and periodicals are held there as well as specialist collections of works such as Ford collection of Parliamentary papers and the European Documentation Centre. In addition, the main library houses the Special Collections and Archives centre, housing more than 6 million manuscripts and a large archive of rare books.[325] Specific collections include the correspondence of Arthur Wellesley, 1st Duke of Wellington, acquired by the university in 1983, as well as the Broadlands Archive, including the Palmerston and Mountbatten papers. The library also contains 4,500 volumes of Claude Montefiore's library on Theology and Judaism, the Ford Parliamentary Papers, Frank Perkins' collection of books on agriculture, Sir Samual Gurney-Dixons's Dante collection and the James Parkes Library of Jewish/non-Jewish relations.[325] The library also includes six rare editions of the Divina Commedia; the first of these, the Brescia edition of 1487, is the library's earliest book.[325]

In addition to the main Hartley Library, there are other libraries based at the university's other campuses primarily focused on the subjects studied at that location. As one of the smaller libraries and given its proximity to the Highfield campus, the Avenue Library only houses a collection of key Humanities resources.[326] It does however also hold an extensive film library, many of an international nature.[327] On a larger scale, the libraries at the National Oceanography Centre, Southampton General Hospital, Winchester School of Art are more complete and house the majority of the resources and specialist collections on oceanography and earth sciences, healthcare and art and design respectively.[328][329][330] The Malaysia campus holds a small collection of reference books but the majority of the resources needed for courses at the campus are available online.[331] Separate from the Hartley Library is the E. J. Richards Engineering Library, which contains further materials for more in-depth study and is freely accessible to Engineering students and staff.[332]

Arts[değiştir | kaynağı değiştir]

The Turner Sims Concert Hall on Highfield Campus.

The university's main Highfield campus is home to three main arts venues supported and funded by the university and Arts Council England. The Nuffield Theatre opened in 1963 with construction funded by a grant from the Nuffield Foundation of £130,000 (£2,450,000 in 2013).[333] The building was designed by Sir Basil Spence as part of his campus masterplan with additional direction provided by Sir Richard Southern.[334] The theatre consists of a 480-seat auditorium, that also served as the principle lecture theatre at the time of construction, as well as additional lecture theatres and adjacent Kitchen bar.[335][336]

The Turner Sims Concert Hall was added to the art provision in October 1974 following a £30,000 (£460,000 in 2012) donation from Margaret Grassam Sims in 1967.[337] It was made to provide a venue specifically for music following difficulties in gaining space in the Nuffield Theatre and due to acoustical differences with the spaces.[337] The new space has a single auditorium, designed by the university's Institute of Sound and Vibration Research with musical performances in mind, with a flat space at the bottom so it could be used for exams.[337]

The final of the three Art Council supported venues on campus is the John Hansard Gallery. The gallery was opened on 22 September 1980 but is housed in a building that previously housed a tidal model of Southampton Water between 1957 and 1978.[338] It took over responsibility from a photographic gallery, a gallery in the Nuffield Theatre and one located on Boldrewood campus.[338] It houses various exhibitions in contemporary art and is due to move to new premises in Guildhall Square in c.2015.[339]

These three centres are supplemented by the Special Collections Gallery, located on Level 4 of the Hartley Library and showing exhibitions from the university's archives and special collections, as well as gallery spaces located at the Winchester School of Art campus. In addition, the western half of Highfield campus contain several 20th-century sculptures by Barbara Hepworth,[340][341] Justin Knowles, Nick Pope and John Edwards.

Sağlık hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kampüste NHS'e bağlı sağlık hizmeti veren büyükten küçüğe iki birim bulunmaktadır: The University Health Service ve Highfield Health. İlk birim, yaklaşık 15,000 kişinin kayıtlı olduğu, Fizik ve Matematik Bilimleri binaları arasında yer alan Building 48'de hizmet veren University Health Service'tir. Bu birimden hizmet almak için öncelikle birime kayıt olunması gerekmektedir. Muayene hizmetleri, randevu ile verilmektedir. Birimlerden ikincisi, Highfield Health, ise 31 University Road'da ikame, yaklaşık 3,000 kişinin kayıtlı olduğu bir birimdir.

Spor imkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Wide Lane Sports Ground

The university's Sport and Wellbeing department runs the majority of the sports facilities on campus which are based predominately at two locations: the Jubilee Sports Centre and Wide Lane Sports Ground. The Jubilee Sports Centre, opened in 2004 at a cost of £8.5 million, is located on the Highfield Campus and contains a six-lane 25-metre swimming pool, 160 workstation gym and an eight-court sports hall.[342] Wide Lane meanwhile is located nearby in Eastleigh and was refurbished at cost of £4.3 million in 2007. The 73-akre (30 ha) complex includes flood-lit synthetic turf and grass pitches, tennis courts, a pavilion and a 'Team Southampton' Gym.[343] The university also runs facilities at the Avenue Campus, National Oceanography Centre, the Watersports Centre on the River Itchen and at Glen Eyre and Wessex Lane halls while there is another sports hall, squash courts, martial arts studio and bouldering wall located within the Students' Union.[342][343]

The university competes in numerous sports in the BUCS South East Conference (after switching from the Western Conference in 2009).[344] A number of elite athletes are supported by the SportsRec through sports bursaries and the UK Government's Talented Athlete Scholarship Scheme (TASS).

The University Athletic Union was formally established on 29 November 1929, by the University College council. Versions of the union had existed previously to which many clubs such as Cricket, Association Football, Rugby, Boxing, Gymnastics, Tennis and Boat clubs (all formed before the turn of the 20th century) were members.[345]

Mustangs Baseball Club[değiştir | kaynağı değiştir]

The Southampton Mustangs Baseball Club was founded in 1997. In the early years, the club participated in mainly friendly games against other British university baseball teams, as no formal university league was in existence. Starting in 1998, the Mustangs started to host a university baseball tournament – inviting other teams including Oxford, Cambridge, Portsmouth, Royal Holloway, and Norwich. In 2004 the Mustangs entered into the national adult baseball leagues run by the British Baseball Federation (BBF). The club entered in the lowest division, but after a few years of consolidation, the Mustangs have worked their way up from the lower leagues in the BBF to play in the top-tier league of the British baseball, the British National Baseball League (NBL), in the 2010 season.[346]

National student championships[değiştir | kaynağı değiştir]

Throughout its history the university has had a number of successful teams in national student championships.

Ünlü kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Akademisyenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite çalışanları arasında World Wide Web'in mucidi Sör Tim Berners-Lee,[348] radyo cihazı gelişimine önemli katkılar yapmış Erich Zepler,[349] fiberoptik kablolarda kullanılan EDFA'nın mucidi David Payne,[350] modern Britanya arkeolojisi öncülerinden Sör Barry Cunliffe,[351] Ludwig Wittgenstein'ın biyografisi yazarı Ray Monk, Güney Afrika Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Hakimi Albie Sachs,[352] ve Royal Statistical Society ve Office for National Statistics'in eski başkanı Tim Holt yer almaktadır.[353]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; HESA citation isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 2. ^ Independent Schools Yearbook 2012-2013. ISBN 9781408181188. 
 3. ^ "University of Southampton Calendar 2012/13". University of Southampton. 31 August 2012. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160304033301/http://www.calendar.soton.ac.uk/sectionIII/charter.html. Erişim tarihi: 17 August 2013. 
 4. ^ "Student lists". Senate House Library. 21 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150321110256/http://senatehouselibrary.ac.uk/our-collections/historic-collections/archives-manuscripts/university-of-london-student-records-1836-1931/. Erişim tarihi: 4 April 2013. 
 5. ^ a b c "Our Campuses". University of Southampton. 19 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150219055253/http://www.southampton.ac.uk:80/visitus/campuses/. Erişim tarihi: 3 July 2014. 
 6. ^ "Boldrewood Campus". Times. 16 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150916042953/https://www.timeshighereducation.co.uk/news/campus-close-up-university-of-southampton/2012368.article. Erişim tarihi: 15 October 2014. 
 7. ^ "Library Services and Sites". University of Southampton. 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140714191438/http://library.soton.ac.uk/services. Erişim tarihi: 3 July 2014. 
 8. ^ "Facilities". University of Southampton. 27 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140927035042/http://www.southampton.ac.uk:80/sportandwellbeing/facilities/facilities.shtml. Erişim tarihi: 3 July 2014. 
 9. ^ "University of Southampton". Russell Group. 1 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151001230911/http://www.russellgroup.ac.uk:80/our-universities/3762-university-of-southampton. Erişim tarihi: 30 June 2012. 
 10. ^ a b "Good University Guide Profile: University of Southampton". The Times (London). 19 June 2008. http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/education/good_university_guide/article2166726.ece. Erişim tarihi: 5 February 2009. 
 11. ^ "Research heavyweights deny ganging up". timeshighereducation.co.uk. 27 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150627151731/https://www.timeshighereducation.co.uk/news/research-heavyweights-deny-ganging-up/2003702.article. Erişim tarihi: 4 April 2014. 
 12. ^ "Southampton confirms top 20 status amongst UK universities | University of Southampton". 14 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160814000937/http://www.southampton.ac.uk/news/2014/06/03-southampton-confirms-top-20-status-amongst-uk-universities.page. Erişim tarihi: 2016-01-11. 
 13. ^ "Best Global Universities in the United Kingdom". 5 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160505041950/http://www.usnews.com/education/best-global-universities/united-kingdom?page=2. Erişim tarihi: 26 October 2015. 
 14. ^ "Our Universities". Russell Group. 26 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150926210545/http://www.russellgroup.ac.uk:80/our-universities. Erişim tarihi: 30 June 2012. 
 15. ^ Mann, John Edgar & Ashton, Peter (1998). Highfield, A Village Remembered. Halsgrove. ISBN 1-874448-91-4.
 16. ^ a b Patterson, A. Temple (1962). "Southampton in the Middle of the Nineteenth Century". The University of Southampton : A Centenary History of the Evolution and Development of the University of Southampton, 1862–1962. Southampton: The Camelot Press Ltd. ss. 1–9. 
 17. ^ Patterson, A. Temple (1962). "Henry Robinson Hartley and the Establishment of the Hartley Institution". The University of Southampton : A Centenary History of the Evolution and Development of the University of Southampton, 1862–1962. Southampton: The Camelot Press Ltd. ss. 9=-24. 
 18. ^ Nash, Sally; Martin Sherwood (2002). "Growing Pains". University of Southampton : An Illustrated History. London: James and James. ss. 13–17. ISBN 0-907383-94-7. 
 19. ^ Patterson, A. Temple (1962). "Reorganization and Achievement: 1892–1902". The University of Southampton : A Centenary History of the Evolution and Development of the University of Southampton, 1862–1962. Southampton: The Camelot Press Ltd. ss. 89–107. 
 20. ^ Patterson, A. Temple (1962). ""The Old Hartley"". The University of Southampton : A Centenary History of the Evolution and Development of the University of Southampton, 1862–1962. Southampton: The Camelot Press Ltd. ss. 107–138. 
 21. ^ a b c Nash, Sally; Martin Sherwood (2002). "War and the Years After, 1939–1952". University of Southampton : An Illustrated History. London: James and James. ss. 44–57. ISBN 0-907383-94-7. 
 22. ^ "Becoming a University". University of Southampton. 29 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141129013206/http://www.southampton.ac.uk/aboutus/historyofuni/becoming_a_university.html. Erişim tarihi: 13 June 2012. 
 23. ^ a b Nash, Sally; Martin Sherwood (2002). "The Pre-Robbins Years, 1952–1965". University of Southampton : An Illustrated History. London: James and James. ss. 57–68. ISBN 0-907383-94-7. 
 24. ^ a b Nash, Sally; Martin Sherwood (2002). "Who Pays the Piper, 1979–1985". University of Southampton : An Illustrated History. London: James and James. ss. 92–104. ISBN 0-907383-94-7. 
 25. ^ a b c d e Nash, Sally; Martin Sherwood (2002). "Into the Premier League". University of Southampton : An Illustrated History. London: James and James. ss. 116–130. ISBN 0-907383-94-7. 
 26. ^ Laurance, Jeremy (8 June 1998). "University offers students jab to fight meningitis". The Independent (London). http://www.independent.co.uk/news/university-offers-students-jab-to-fight-meningitis-1163629.html. Erişim tarihi: 10 April 2009. 
 27. ^ "Jubilee Sports Centre". Estates Development. University of Southampton. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150816092353/http://www.southampton.ac.uk:80/estatedevelopment/landmarkbuildings/jubilee.html. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 28. ^ "Jubilee Sports Complex". Rick Mather Architects. 18 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161018234815/http://www.rickmather.com/project/category/jubilee_sports_complex. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 29. ^ "EEE Building (B32)". Estate Development. University of Southampton. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150816092153/http://www.southampton.ac.uk:80/estatedevelopment/landmarkbuildings/eee.html. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 30. ^ "EEE Building". John McAslan and Partners. 13 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160713152027/http://www.mcaslan.co.uk:80/projects/eee-building. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 31. ^ "John McAslan and Partners: EEE Building University of Southampton". Architecture Today. 7 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160807145350/http://www.architecturetoday.co.uk/?p=11378. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 32. ^ "Mountbatten Building". Estate Development. University of Southampton. 2 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150502175719/http://www.southampton.ac.uk/estatedevelopment/landmarkbuildings/mountbatten.html. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 33. ^ "Case Study: Mountbatten Building, University of Southampton". WYG Group. 6 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140306124535/http://www.wyg.com/5projects/projects.php?project=80. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 34. ^ "Life Sciences Building (B85)". Estates Development. University of Southampton. 11 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150511201306/http://www.southampton.ac.uk:80/estatedevelopment/landmarkbuildings/lifesicencesbuilding.html. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 35. ^ "A Meeting Place of the Minds". NBBJ. 30 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160630164100/http://www.nbbj.com/work/life-sciences-building-university-of-southampton/. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 36. ^ "NBBJ: Life Sciences Building, the University of Southampton". Architecture Today. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160313065827/http://www.architecturetoday.co.uk/?p=12749. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 37. ^ "Hartley Library Extension". University of Southampton. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150816092158/http://www.southampton.ac.uk:80/estatedevelopment/landmarkbuildings/hartleylibrary.html. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 38. ^ "George Thomas Student Services Building (B37)". Estates Development. University of Southampton. 18 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150818073909/http://www.southampton.ac.uk:80/estatedevelopment/landmarkbuildings/georgethomas.html. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 39. ^ "George Thomas Building". Sustainable Planning Centre SISCo. 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161221010501/http://www.environmentcentre.com/rte.asp?id=288. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 40. ^ "Students' Union Building". Estate Development. University of Southampton. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150816092544/http://www.southampton.ac.uk:80/estatedevelopment/landmarkbuildings/susu.html. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 41. ^ "University of Southampton Students' Union". Perkins Ogden Architects. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161220192232/http://www.perkinsogden.com/he&fe/soton_uni.html. Erişim tarihi: 22 June 2013. 
 42. ^ "Archaeology". Estate Development. University of Southampton. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150816092539/http://www.southampton.ac.uk:80/estatedevelopment/landmarkbuildings/archaeology.html. Erişim tarihi: 23 June 2013. 
 43. ^ "University of Southampton: New Archaeology and E-Languages Building". Perkins Odgen Architects. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161220192239/http://www.perkinsogden.com/pdf/5220-1.pdf. Erişim tarihi: 23 June 2013. 
 44. ^ "Institute of Developmental Sciences". Estate Development. University of Southampton. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150816092203/http://www.southampton.ac.uk:80/estatedevelopment/landmarkbuildings/ids.html. Erişim tarihi: 23 June 2013. 
 45. ^ "Science and Engineering South Consortium (SES-5)". University College London. 9 May 2013. 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160819184845/https://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/0513/130509-science-and-engineering-south-consortium. Erişim tarihi: 17 August 2013. 
 46. ^ "Our campuses: University of Southampton". University of Southampton. 6 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110806014253/http://www.soton.ac.uk/about/whereissoton/ourcampuses.shtml. Erişim tarihi: 15 April 2011. 
 47. ^ Gavin Stamp, 'Giles Gilbert Scott' in Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, 2004.
 48. ^ Nash, Sally; Martin Sherwood (2002). "Building a Vision". University of Southampton : An Illustrated History. London: James and James. ss. 272–281. ISBN 0-907383-94-7. 
 49. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; nash22 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 50. ^ Sally Nash and Martin Sherwood (2002). The University of Southampton: An Illustrated History. Southampton: University of Southampton. s. 276. ISBN 0907383947. 
 51. ^ Sally Nash and Martin Sherwood (2002). The University of Southampton: An Illustrated History. Southampton: University of Southampton. s. 132. ISBN 0907383947. 
 52. ^ "Archaeology overview". University of Southampton. 4 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20130304110305/http://www.southampton.ac.uk:80/postgraduate/pgstudy/researchareas/humanities/archaeology/archaeology_overview.html. Erişim tarihi: 25 January 2013. 
 53. ^ a b "National Oceanography Centre, Southampton". National Oceanography Centre. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160306200407/http://noc.ac.uk/about-us/history/national-oceanography-centre-southampton. Erişim tarihi: 23 June 2013. 
 54. ^ Sally Nash and Martin Sherwood (2002). The University of Southampton: An Illustrated History. Southampton: University of Southampton. ss. 235–247. ISBN 0907383947. 
 55. ^ "University of Southampton: Malaysia Campus". University of Southampton. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161222141636/http://www.southampton.ac.uk/my/about/index.page. Erişim tarihi: 17 January 2012. 
 56. ^ "University of Southampton: Malaysia". http://www.soton.ac.uk/international/document_store/UniversityofSouthamptonMalaysiaCampusl-r.pdf. Erişim tarihi: 17 January 2012. 
 57. ^ "Malaysia Campus in detail". University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827064035/http://www.southampton.ac.uk/my/about/our_campuses/malaysia_campus.page. Erişim tarihi: 26 January 2013. 
 58. ^ "New Southampton research hub redefines business and university relationships". University of Southampton. 5 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20111105084334/http://www.soton.ac.uk/estatedevelopment/newsandpublications/currentnewsandarchive/2010/20101217_mce_progresses.shtml. Erişim tarihi: 16 April 2011. 
 59. ^ "University unveils vision for the UK's first 'professional campus'". University of Southampton. 10 April 2006. 5 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20111105084953/http://www.soton.ac.uk/mediacentre/news/2006/apr/05_51.shtml. Erişim tarihi: 17 August 2013. 
 60. ^ "Science Park Property". 30 August 2009. 22 June 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. https://web.archive.org/web/20130622073546/http://www.science-park.co.uk/property.htm. Erişim tarihi: 17 August 2013. 
 61. ^ "Invest in Southampton". 25 April 2006. 28 September 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. https://web.archive.org/web/20110928192919/http://www.invest-in-southampton.co.uk/news/commercial/Rename-chilworthsciencepark.asp. Erişim tarihi: 17 August 2013. 
 62. ^ "Unilink – new fleet launches". Unilink (Bluestar). 4 September 2013. 17 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150217064358/http://www.unilinkbus.co.uk/feature-article.shtml?articleid=2883. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 63. ^ Osborn, Steven (6 September 2013). "Unilink relaunch marks franchise anniversary". http://www.wessexscene.co.uk/news/2013/09/06/unilink-relaunch-marks-franchise-anniversary/. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 64. ^ a b c d "The University Council". University of Southampton. 6 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110806030141/http://www.soton.ac.uk/about/councilmembers/index.html. Erişim tarihi: 18 April 2009. 
 65. ^ a b "The Court". 6 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110806031247/http://www.soton.ac.uk/about/councilmembers/council_operations/court.html. Erişim tarihi: 18 April 2009. 
 66. ^ a b "The Senate". 6 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110806031607/http://www.soton.ac.uk/about/councilmembers/council_operations/senate.html. Erişim tarihi: 18 April 2009. 
 67. ^ "Faculties – University of Southampton". University of Southampton. 14 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20130614033258/http://www.southampton.ac.uk:80/about/faculties/. Erişim tarihi: 15 April 2011. 
 68. ^ "All change at Southampton as new structure is unveiled". Times Higher Education. 4 August 2010. 29 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141129131632/http://www.timeshighereducation.co.uk/news/all-change-at-southampton-as-new-structure-is-unveiled/412908.article. Erişim tarihi: 23 June 2013. 
 69. ^ "Engineering Doctorate Centre Details". Engineering and Physical Sciences Research Council. 7 February 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. https://web.archive.org/web/20060207094218/http://www.epsrc.ac.uk/PostgraduateTraining/EngineeringDoctorates/CentreDetailsAndContacts.htm. Erişim tarihi: 18 July 2006. 
 70. ^ a b c d Corporate and Marketing Services (2005). "University of Southampton Profile". University of Southampton. 5 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20111105084828/http://www.soton.ac.uk/img/unipublications/profile.pdf. Erişim tarihi: 12 April 2009. 
 71. ^ "Hata: {{Web kaynağı}} kullanılırken |başlık= belirtilmedi". Times Higher Education. 16 January 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. https://web.archive.org/web/20130116212417/http://www.timeshighereducation.co.uk/hybrid.asp?typeCode=438. Erişim tarihi: 17 August 2013. 
 72. ^ "QS World University Rankings 2015/2016". 19 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161219182830/http://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2015. Erişim tarihi: 15 September 2015. 
 73. ^ , [1]
 74. ^ "Hata: {{Web kaynağı}} kullanılırken |başlık= belirtilmedi". Center for World University Rankings. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160304055012/http://cwur.org/2014/united-kingdom.html. Erişim tarihi: 16 July 2014. 
 75. ^ "University of Southampton". 27 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20130127190621/http://www.topuniversities.com/institution/university-southampton. 
 76. ^ "Mechanical Engineering at the University of Southampton". The Guardian (London). 8 June 2010. https://www.theguardian.com/education/table/2010/jun/04/university-guide-engineering-mechanical-. 
 77. ^ "Electrical Engineering at the University of Southampton". The Guardian (London). 8 June 2010. https://www.theguardian.com/education/table/2010/jun/04/university-guide-engineering-electronic-and-electrical-. 
 78. ^ "REF 2014: winners and losers in 'intensity' ranking". Times Higher Education. 16 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150416103521/http://www.timeshighereducation.co.uk/news/ref-2014-winners-and-losers-in-intensity-ranking/2017633.article. Erişim tarihi: 31 May 2015. 
 79. ^ "Centre for Banking, Finance and Sustainable Development". University of Southampton. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161222202718/http://www.southampton.ac.uk/cbfsd. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 80. ^ "Centre for Complex Autonomous Systems Engineering". 27 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150927035358/http://www.southampton.ac.uk/ccase. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 81. ^ "Centre for Health Ethics and Law". University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827073513/http://www.southampton.ac.uk/heal. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 82. ^ "2005–2006 Events and Seminars Archive". University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921151044/http://www.southampton.ac.uk/heal/news/events/2006/2006_events_and_seminars.page. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 83. ^ "CORMSIS – Centre for Operational Research, Management Sciences and Information Systems". University of Southampton. 9 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160709104138/http://www.southampton.ac.uk:80/cormsis. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 84. ^ "Institute of Criminal Justice". University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827122000/http://www.southampton.ac.uk/icjr/index.page. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 85. ^ "Institute for Life Sciences". University of Southampton. 15 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170115090732/http://www.southampton.ac.uk/ifls/. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 86. ^ "Centre for Law Ethics and Globalisation". Southampton Law School. University of Southampton. 17 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160417075655/http://www.southampton.ac.uk:80/law/research/centres/centre_for_law_ethics_and_globalisation.page?. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 87. ^ "Centre for Narrative Studies". Southampton Management School. University of Southampton. 20 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140620212906/http://www.southampton.ac.uk:80/management/research/groups/centre_for_narrative_studies.page?. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 88. ^ "Centre for Risk Research". Southampton Management School. University of Southampton. 29 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140729182736/http://www.southampton.ac.uk:80/management/research/groups/centre_for_risk_research.page. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 89. ^ "Centre for Research in Accounting, Accountability and Governance". Southampton Management School. University of Southampton. 28 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140928091323/http://www.southampton.ac.uk:80/management/research/groups/centre_for_research_in_accounting_accountability_and_governance.page?. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 90. ^ "Centre for Strategic Innovation". University of Southampton. 24 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120924164548/http://www.southampton.ac.uk:80/csi/. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 91. ^ "Entrepreneurship Research Group". Southampton Management School. University of Southampton. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131203011659/http://www.southampton.ac.uk/management/research/groups/entrepreneurship_research_group.page. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 92. ^ "Finance and Banking Research Group". Southampton Management School. University of Southampton. 2 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140702163306/http://www.southampton.ac.uk:80/management/research/groups/finance_and_banking_research_group.page?. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 93. ^ "Institute for Law and the Web". University of Southampton. 2 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170102172446/http://www.southampton.ac.uk/ilaws/. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 94. ^ "Institute for Maritime Law". Southampton Law School. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827122121/http://www.southampton.ac.uk/law/research/centres/centre_for_maritime_law.page. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 95. ^ "Marketing Research Group". Southampton Management School. University of Southampton. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131203085724/http://www.southampton.ac.uk/management/research/groups/marketing_research_group.page. Erişim tarihi: 19 October 2013. 
 96. ^ "Organisational Behaviour/ Human Resource Research Group". Southampton Management School. University of Southampton. 18 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141018203333/http://www.southampton.ac.uk:80/management/research/groups/organizational_transformation_research_group.page?. Erişim tarihi: 19 October 2013. 
 97. ^ "Strategy and Innovation Research Group". Southampton Management School. University of Southampton. 11 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140311043833/http://www.southampton.ac.uk:80/management/research/groups/strategy_research_group.page?. Erişim tarihi: 19 October 2013. 
 98. ^ "Winchester Centre for Global Futures in Art Design & Media". Winchester School of Art. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921144917/http://www.southampton.ac.uk/wrc/index.page. Erişim tarihi: 19 October 2013. 
 99. ^ "Aerodynamics and Flight Mechanics Research Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 31 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161031040925/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/afm.page. Erişim tarihi: 20 October 2013. 
 100. ^ "Airbus Noise Technology Centre". University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921124214/http://www.southampton.ac.uk/antc/index.page. Erişim tarihi: 20 October 2013. 
 101. ^ "Research Group: Astronautics". Engineering and the Environment. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145821/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/astro.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 102. ^ "Bioengineering Science Research Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 18 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160918102735/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/bioeng.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 103. ^ "Carbon Management Research Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150333/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/subgroup/carbon_management.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 104. ^ "Centre for Environmental Sciences". Engineering and the Environment. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150618/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/centre_for_environmental_sciences.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 105. ^ "Computational Engineering and Design". Engineering and the Environment. University of Southampton. 25 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161225172847/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/ced.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 106. ^ a b c "Research Centres". Engineering and the Environment. University of Southampton. 26 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151226233354/http://www.southampton.ac.uk:80/engineering/research/centres.page?. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 107. ^ "Industrial Collaborators". Institute of Medical and Biological Engineering. University of Leeds. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160307063505/http://www.imbe.leeds.ac.uk:80/partners/external/industry.shtml. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 108. ^ "ISVR Dynamics Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 14 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160714021841/http://www.southampton.ac.uk:80/engineering/research/groups/dynamics_group.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 109. ^ "Electro-Mechanical Engineering Research Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 27 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160427030000/http://www.southampton.ac.uk:80/engineering/research/groups/electromech.page?. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 110. ^ "Energy and Climate Change Research Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145723/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/energy_and_climate_change_group.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 111. ^ "Energy Technology Research Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145716/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/energy_technology.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 112. ^ "Engineering Materials Research Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150731/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/engmats.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 113. ^ "ISVR Fuid Dynamics and Acoustics Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 19 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150919041320/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/fluid_dynamics_and_acoustics_group.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 114. ^ "Fluid Structure Interactions Research Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150959/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/fsi.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 115. ^ "Who we are". Audiology. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921144448/http://www.southampton.ac.uk/audiology/about/index.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 116. ^ "Human Factors Research Unit". Institute of Sound and Vibration Research. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827122715/http://www.southampton.ac.uk/hfru/. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 117. ^ "A list of publications". HFRU, ISVR. University of Southampton. 3 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150303064139/http://www.southampton.ac.uk:80/hfru/publications/. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 118. ^ "Infrastructure Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145859/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/infrastructure_group.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 119. ^ a b "Institute of Sound and Vibration Research". Engineering and the Environment. University of Southampton. 13 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161013111815/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/centres/isvr.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 120. ^ a b "Microsoft Institute for High Performance Computing". Engineering and the Environment. University of Southampton. 23 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161223140608/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/CED/microsoft_institute_for_high_performance_computing.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 121. ^ "National Centre for Advanced Tribology". University of Southampton. 13 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140213203940/http://www.southampton.ac.uk:80/ncats/. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 122. ^ "National Centre for Advanced Tribology formally launched Nov '09". nCATS. University of Southampton. 2 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131202225904/http://www.southampton.ac.uk/ncats/Events/Past/nCATS-Launch_Nov2009.html. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 123. ^ "Rolls-Royce University Technology Centre at Southampton". Engineering and the Environment. University of Southampton. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161222192531/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/CED/rolls_royce_utc.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 124. ^ "Rolls-Royce University Technology Centre in Gas Turbine Noise". Engineering and the Environment. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827122155/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/centres/noiseutc.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 125. ^ a b "RNLI Advanced Technology Partnership". Engineering and the Environment. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827121904/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/projects/rnli_advanced_technology_partnership.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 126. ^ "ISVR Signal Processing and Control Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 21 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161121035257/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/signal_processing_and_control_group.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 127. ^ a b "Transportation Research Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 23 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160623060349/http://www.southampton.ac.uk:80/engineering/research/groups/transportation_group.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 128. ^ "Waste Management Research Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150106/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/waste_management.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 129. ^ "Water and Environmental Engineering Group". Engineering and the Environment. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145600/http://www.southampton.ac.uk/engineering/research/groups/water_and_environmental_engineering_group.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 130. ^ "Cancer, Palliative and End of Life Care Research Group". University of Southampton. 26 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150926231016/http://www.southampton.ac.uk/cpelc/index.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 131. ^ "Macmillan Survivorship Research Group". University of Southampton. 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161221094535/http://www.southampton.ac.uk/msrg/. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 132. ^ "Research project: Macmillan Survivorship Research Group – 5 year research programme". Health Sciences. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014020057/http://www.southampton.ac.uk/healthsciences/research/projects/macmillan_survivorship_research_group_2009_2014.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 133. ^ "Organisation and Delivery of Care Research Group". Health Sciences. University of Southampton. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131203142543/http://www.southampton.ac.uk/healthsciences/research/groups/org_delivery_care_group.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 134. ^ "Rehabilitation and Health Technologies Research Group". Health Sciences. University of Southampton. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131203110304/http://www.southampton.ac.uk/healthsciences/research/groups/rht_group.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 135. ^ "Research Group: 19th and early 20th Century European Philosophy". Philosophy. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827073504/http://www.southampton.ac.uk/philosophy/research/groups/nineteenth_century_german_speaking_philosophy.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 136. ^ "Analytic Aesthetics and the History of Aesthetics Research Group". Philosophy. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827122049/http://www.southampton.ac.uk/philosophy/research/groups/analytic_aesthetics_and_the_history_of_aesthetics.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 137. ^ "Archaeological Computing Research Group". University of Southampton. 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160819165730/http://acrg.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 138. ^ "About the ACRG". University of Southampton. 1 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160501093944/http://acrg.soton.ac.uk/about/. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 139. ^ a b "Research Group: Archaeological Prospection Service of Southampton (APSS)". Archaeology. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150822/http://www.southampton.ac.uk/archaeology/research/groups/archaeological_prospection_service_southampton.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 140. ^ a b "Centre for Applied Archaeological Analyses". Archaeology. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150415/http://www.southampton.ac.uk/archaeology/research/groups/centre_for_applied_archaeological_analyses.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 141. ^ "Centre for Applied Human Origins Research". Archaeology. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014014036/http://www.southampton.ac.uk/archaeology/research/groups/centre_for_applied_human_origins_research.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 142. ^ "Centre for Applied Language research". University of Southampton. 2 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150502184655/http://www.southampton.ac.uk/calr/. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 143. ^ a b c "Research". Modern Languages. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014020102/http://www.southampton.ac.uk/ml/research/centres.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 144. ^ "Centre for the Archaeology of Human Origins". University of Southampton. 5 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131105195356/http://www.southampton.ac.uk/archaeology/caho/. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 145. ^ "Centre for Global Englishes". University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827080123/http://www.southampton.ac.uk/cge/. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 146. ^ a b "Centre for Imperial and Post Colonial Studies". History. University of Southampton. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160313103011/http://www.southampton.ac.uk/history/research/centre_for_imperial_and_post_colonial_studies.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 147. ^ "Centre for Language, Linguistics and Area Studies". LLAS. 21 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161021151942/https://www.llas.ac.uk//. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 148. ^ "About LLAS". LLAS. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921081256/https://www.llas.ac.uk/about/. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 149. ^ "Centre for Maritime Archaeology". University of Southampton. 6 Ağustos 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20030806223056/http://cma.soton.ac.uk:80/. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 150. ^ "About the CMA". University of Southampton. 9 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160909232603/http://cma.soton.ac.uk/who-we-are/about/. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 151. ^ "Centre for Medieval and Renaissance Culture". University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014020045/http://www.southampton.ac.uk/cmrc/index.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 152. ^ "Mexsu". University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827124236/http://www.southampton.ac.uk/mexsu/. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 153. ^ "Centre for Modern and Contemporary Writing". English. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827122528/http://www.southampton.ac.uk/english/research/centre_for_contemporary_writing.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 154. ^ "Centre for Transnational Studies". University of Southampton. 1 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170101034337/http://www.southampton.ac.uk/ctns. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 155. ^ "Classical and Historical Archaeology Research Group". Archaeology. University of Southampton. 8 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161008032427/http://www.southampton.ac.uk/archaeology/research/groups/classical_and_historical_archaeology.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 156. ^ "Composition and Music Technology Research Group". Music. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014015546/http://www.southampton.ac.uk/music/research/groups/composition_and_music_technology.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 157. ^ "Early Modern and Modern Philosophy Research Group". Philosophy. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150545/http://www.southampton.ac.uk/philosophy/research/groups/early_modern_and_modern_philosophy.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 158. ^ "Ethics and Practical Reason Research Group". Philosophy. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014012930/http://www.southampton.ac.uk/philosophy/research/groups/ethics_and_practical_reason.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 159. ^ "Languages South East". Languages South East. 13 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160413120339/https://www.languagessoutheast.ac.uk/. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 160. ^ "About us". Languages South East. 30 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160330081708/https://www.languagessoutheast.ac.uk/about. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 161. ^ "Maritime Archaeology Research Group". Archaeology. University of Southampton. 2 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150502203742/http://www.southampton.ac.uk/archaeology/research/groups/maritime_archaeology.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 162. ^ "Music Performance Research Group". University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150921/http://www.southampton.ac.uk/music/research/groups/music_performance_research.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 163. ^ "Musicology and Ethnomusicology Research Group". Music. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150314/http://www.southampton.ac.uk/music/research/groups/musicology.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 164. ^ "Osteo-archaeology research group". Archaeology. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145541/http://www.southampton.ac.uk/archaeology/research/groups/osteoarchaeology.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 165. ^ "Parkes Institute". University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827064155/http://www.southampton.ac.uk/parkes/. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 166. ^ "About us". Parkes Institute. 19 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170119091323/http://www.southampton.ac.uk/parkes/about/index.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 167. ^ "Philosophy of Language, Philosophy of Mind and Epistemology Research Group". Philosophy. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150517/http://www.southampton.ac.uk/philosophy/research/groups/philosophy_of_language_philosophy_of_mind_and_epistemology.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 168. ^ "Routes into Languages". Routes into Languages. 4 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150504224102/https://www.routesintolanguages.ac.uk/index.html. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 169. ^ "£3.1 million to boost student demand for modern foreign language courses". Routes into Languages. 5 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131205163951/https://www.routesintolanguages.ac.uk/National/news/3270. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 170. ^ "Social Prehistory research group". Archaeology. University of Southampton. 8 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161008031638/http://www.southampton.ac.uk/archaeology/research/groups/social_prehistory.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 171. ^ "Southampton Centre for Eighteenth Century Studies". University of Southampton. 9 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161009082650/http://www.southampton.ac.uk/scecs/. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 172. ^ "Southampton Centre for Nineteenth-Century Research". University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827122225/http://www.southampton.ac.uk/scnr. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 173. ^ "Research". English. University of Southampton. 27 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160527123553/http://www.southampton.ac.uk/english/research/index.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 174. ^ "About us". SCNCR. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145638/http://www.southampton.ac.uk/scnr/about/index.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 175. ^ "Southampton Ceramics Research Group". Archaeology. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145906/http://www.southampton.ac.uk/archaeology/research/groups/southampton_ceramics_research_group.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 176. ^ "sotonDH". University of Southampton. 16 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161116121431/http://digitalhumanities.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 177. ^ "Theory, representation and cultural politics research group". Archaeology. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145650/http://www.southampton.ac.uk/archaeology/research/groups/theory_representation_and_cultural_politics.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 178. ^ "Wittgenstein and Early Analytic Philosophy Research Group". Philosophy. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827073408/http://www.southampton.ac.uk/philosophy/research/groups/wittgenstein.page. Erişim tarihi: 28 October 2013. 
 179. ^ "Developmental Origins of Health and Disease". Medicine. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827122630/http://www.southampton.ac.uk/medicine/research/dohad.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 180. ^ "Centre for Human Development, Stem Cells and Regeneration". University of Southampton. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160303234631/http://www.stemcells.org.uk/. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 181. ^ a b c d "Research Centres". Medicine. University of Southampton. 13 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170113185555/http://www.southampton.ac.uk/medicine/research/centres.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 182. ^ a b "MRC Lifecourse Epidemiology Unit". University of Southampton. http://www.mrc.soton.ac.uk/index.asp?page=235. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 183. ^ a b "NIHR Southampton Biomedical Research Centre in nutrition". University Hospital Southampton NHS Foundation Trust. 24 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151124021405/http://www.uhs.nhs.uk/ClinicalResearchinSouthampton/Our-research/Nutrition-research/NIHR-NBRC/NIHR-Sothampton-Biomedical-Research-Centre-in-nutrition.aspx. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 184. ^ a b "NIHR Southampton Respiratory Biomedical Research Unit". University Hospital Southampton NHS Foundation Trust. 4 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150704223357/http://www.uhs.nhs.uk:80/ClinicalResearchinSouthampton/Our-research/Respiratory-research/NIHR-SRBU/NIHR-Southampton-Respiratory-Biomedical-Research-Unit.aspx. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 185. ^ "Southampton Experimental Cancer Medicine Centre". University Hospital Southampton NHS Foundation Trust. 7 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160807024728/http://www.uhs.nhs.uk/ClinicalResearchinSouthampton/Our-research/Cancer-research/Southampton-Experimental-Cancer-Medicine-Centre/Southampton-Experimental-Cancer-Medicine-Centre.aspx. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 186. ^ "NIHR Wellcome Trust Clinical Research Facility". University Hospital Southampton NHS Foundation Trust. 8 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160308045142/http://www.uhs.nhs.uk:80/ClinicalResearchinSouthampton/Trials-and-facilities/NIHRWellcome-Trust-Clinical-Research-Facility/NIHRWellcome-Trust-Clinical-Research-Facility.aspx. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 187. ^ "Southampton Cancer Research UK Centre". University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145625/http://www.southampton.ac.uk/cruk/index.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 188. ^ "Translational Immunology". Institute for Life Sciences. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014020051/http://www.southampton.ac.uk/ifls/research/ifls/translationalimmunology.page. Erişim tarihi: 3 November 2013. 
 189. ^ a b "Clinical Trials Unit". University of Southampton. 2 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131202233527/http://www.ctu.soton.ac.uk/home.aspx. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 190. ^ "Biomedical Sciences Research Group". Centre for Biological Sciences. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827073601/http://www.southampton.ac.uk/biosci/research/groups/biomedical_sciences.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 191. ^ a b "Centre for Marine Microsystems". University of Southampton. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131203063909/http://www.southampton.ac.uk/cmm/. Erişim tarihi: 19 November 2013. 
 192. ^ "Characterisation and Analytics Research Group". Chemistry. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921151144/http://www.southampton.ac.uk/chemistry/research/groups/characterisation_and_analytics.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 193. ^ "Computational Systems Research Group". Chemistry. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014013809/http://www.southampton.ac.uk/chemistry/research/groups/computational_systems_chemistry.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 194. ^ "Education Research Group". Chemistry. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014013100/http://www.southampton.ac.uk/chemistry/research/groups/education.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 195. ^ "Electrochemistry Research Group". Chemistry. University of Southampton. 15 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161115130438/http://www.southampton.ac.uk/chemistry/research/groups/electrochemistry.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 196. ^ "Environmental Biosciences Research Group". Centre for Biological Sciences. University of Southampton. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161222143123/https://www.southampton.ac.uk/biosci/research/groups/environmental.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 197. ^ "Geochemistry Group". Ocean and Earth Science, NOCS. University of Southampton. 6 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170106173737/http://www.southampton.ac.uk/oes/research/groups/geochemistry.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 198. ^ "Geology and Geophysics Research Group". Ocean and Earth Sciences, NOCS. University of Southampton. 6 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170106173708/http://www.southampton.ac.uk/oes/research/groups/geology_and_geophysics.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 199. ^ "Magnetic Resonance Research Group". Chemistry. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014014002/http://www.southampton.ac.uk/chemistry/research/groups/magnetic_resonance.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 200. ^ "Marine Biogeochemistry Research Group". Ocean and Earth Science, NOCS. University of Southampton. 12 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170112174104/http://www.southampton.ac.uk/oes/research/groups/marine_biogeochemistry.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 201. ^ "Marine Biology and Ecology Research Group". Ocean and Earth Sciences, NOCS. University of Southampton. 12 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170112183805/http://www.southampton.ac.uk/oes/research/groups/marine_biology_and_ecology.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 202. ^ "Molecular and Cellular Biosciences Research Group". Centre for Biological Sciences. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827122512/http://www.southampton.ac.uk/biosci/research/groups/molecular_and_cellular.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 203. ^ "Molecular Assembly, Function and Structure Research Group". Chemistry. University of Southampton. 2 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150502183216/http://www.southampton.ac.uk/chemistry/research/groups/molecular_assemblies_function_and_structure.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 204. ^ "Molecular Diagnostics and Therapeutics Research Group". Chemistry. University of Southampton. 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140714023912/http://www.southampton.ac.uk:80/chemistry/research/groups/molecular_diagnostics_and_therapeutics.page?. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 205. ^ "Research Groups". Ocean and Earth Science, National Oceanography Centre Southampton. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827074329/http://www.southampton.ac.uk/oes/research/groups.page. Erişim tarihi: 19 November 2013. 
 206. ^ "Palaeoceanography and Palaeclimate Research Group". Ocean and Earth Science, NOCS. University of Southampton. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161222200538/http://www.southampton.ac.uk/oes/research/groups/palaeoceanography_and_palaeoclimate.page. Erişim tarihi: 19 November 2013. 
 207. ^ "Physical Oceanography Research Group". Ocean and Earth Science, NOCS. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921144655/http://www.southampton.ac.uk/oes/research/groups/physical_oceanography.page. Erişim tarihi: 19 November 2013. 
 208. ^ "http://www.southampton.ac.uk/biosci/research/groups/research_facilities.page". Centre for Biological Sciences. University of Southampton. 27 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150927113113/http://www.southampton.ac.uk/biosci/research/groups/research_facilities.page. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 209. ^ "Southampton Marine and Maritime Institute". University of Southampton. 23 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161223055143/http://www.southampton.ac.uk/smmi/index.page. Erişim tarihi: 19 November 2013. 
 210. ^ "Southampton Marine and Maritime Institute a 'catalyst for research and economic growth'". SMMI. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014014120/http://www.southampton.ac.uk/smmi/news/2012/03/30_bym.page. Erişim tarihi: 19 November 2013. 
 211. ^ a b "Southampton Neuroscience Group". University of Southampton. 10 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170110194509/http://www.southampton.ac.uk/song. Erişim tarihi: 18 November 2013. 
 212. ^ "Academic Centre of Excellence in Cybersecurity". University of Southampton. 12 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140412042244/http://www.southampton.ac.uk:80/cybersecurity/index.page?. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 213. ^ "News and Events". Academic Centre of Excellence in Cybersecurity. University of Southampton. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131203113511/http://www.southampton.ac.uk/cybersecurity/news/index.page. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 214. ^ "Adaptive Photonics Group". University of Southampton. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131203030942/http://phyweb.phys.soton.ac.uk/funcoptmat/FOML/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 215. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af "Research Groups". Optoelectronics Research Centre. University of Southampton. 21 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161021074034/http://www.orc.soton.ac.uk/researchgroups.html. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 216. ^ "Agents, Interaction and Complexity Research Group". University of Southampton. 25 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161225183344/http://www.aic.ecs.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 217. ^ "Astronomy Research Group". University of Southampton. 4 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160804124430/http://www.astro.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 218. ^ "Communications, Signal Processing and Control Research Group". University of Southampton. 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160910115055/http://www.cspc.ecs.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 219. ^ "Electronic and Software Systems Research Group". University of Southampton. 27 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160927063103/http://www.ess.ecs.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 220. ^ "Electronics and Electrical Engineering Research Group". University of Southampton. 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160910132549/http://www.eee.ecs.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 221. ^ "About Us". EEE Research Group. University of Southampton. 4 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160804125448/http://www.eee.ecs.soton.ac.uk/about. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 222. ^ "EPrints". EPrints (University of Southampton). 5 Ağustos 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20030805160732/http://www.eprints.org:80/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 223. ^ "Welcome to the Energy Harvesting Network". Energy Harvesting Network. 25 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161025073615/http://eh-network.org/index.php. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 224. ^ "Hybrid Photonics Research Group". University of Southampton. 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160910162337/http://www.hybrid.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 225. ^ "Institute for Complex Systems Simulation". University of Southampton. 21 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160421132158/http://www.icss.soton.ac.uk:80/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 226. ^ "ICSS Launch Event". ICSS. University of Southampton. 4 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160804123759/http://www.icss.soton.ac.uk/launch.html. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 227. ^ "The IT Innovation Centre". University of Southampton. 6 Ağustos 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20030806153135/http://www.it-innovation.soton.ac.uk:80/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 228. ^ "Laboratory for Inorganic Colloidal Nanocrystals". University of Southampton. 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160910170100/http://www.licn.phys.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 229. ^ "Magnetism and Superconductivity Research Group". University of Southampton. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131203021140/http://phyweb.phys.soton.ac.uk/super/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 230. ^ "Research Centres". School of Electronics and Computer Science. University of Southampton. 4 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160804131835/http://www.ecs.soton.ac.uk/research/centres. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 231. ^ "Nanomaterials Research Group". University of Southampton. 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160910005416/http://nanomaterials.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 232. ^ "Nano Research Group". University of Southampton. 27 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160927070721/http://www.nano.ecs.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 233. ^ "Optoelectronics Research Centre". University of Southampton. 4 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160804124615/http://www.orc.soton.ac.uk/index.html. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 234. ^ "About the ORC". Optoelectronics Research Centre. University of Southampton. 4 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160804133433/http://www.orc.soton.ac.uk/about.html. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 235. ^ "ORCHID". ORCHID Project. 11 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161011171933/http://www.orchid.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 236. ^ "Pervasive Systems Centre". University of Southampton. 4 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160804132658/http://www.psc.ecs.soton.ac.uk/index.php. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 237. ^ "Quantum Control Group". University of Southampton. 3 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161203133527/http://phyweb.phys.soton.ac.uk/quantum/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 238. ^ "Quantum Light and Matter Research Group". University of Southampton. 20 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161020043750/http://www.qlm.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 239. ^ "Quantum Nanophysics and Matter Wave Interferometry Research Group". University of Southampton. 4 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160804123431/http://phyweb.phys.soton.ac.uk/matterwave/html/index.html. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 240. ^ "Southampton High Energy Physics theory group". University of Southampton. 18 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170118113734/http://www.hep.phys.soton.ac.uk/main. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 241. ^ "Southampton Nanofabrication Centre". University of Southampton. 5 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161105202631/http://www.southampton-nanofab.com/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 242. ^ "Space Environment Physics Group". University of Southampton. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131203032949/http://phyweb.phys.soton.ac.uk/stp/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 243. ^ "Synote". University of Southampton. 16 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160416112020/http://www.synote.ecs.soton.ac.uk:80/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 244. ^ "The Terahertz Laboratories". University of Southampton. 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160910184327/http://www.thz.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 245. ^ "Theory of Light Matter Coupling in Nanostructures Research Group". University of Southampton. 18 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141018190122/http://quantopt.phys.soton.ac.uk:80/Kavokin_QLMa1.htm. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 246. ^ "VECSEL". University of Southampton. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160304080335/http://www.vecsel.phys.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 247. ^ "Web and Internet Science Research Group". University of Southampton. 9 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170109092736/http://www.wais.ecs.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 248. ^ "Web Science Doctoral Training Centre". University of Southampton. http://dtc.webscience.ecs.soton.ac.uk/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 249. ^ a b "About Us". Web Science Trust. 29 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140329172646/http://webscience.org/web-science-home/home/about-us/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 250. ^ "Web Science Institute". University of Southampton. 20 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161020042735/http://www.southampton.ac.uk/wsi. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 251. ^ "Southampton University launches Web Science Institute". BBC News. 11 November 2013. http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-hampshire-24898583. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 252. ^ "Zepler Institute". University of Southampton. 24 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151024094010/http://www.zeplerinstitute.com:80/. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 253. ^ "UK's largest photonics and electronics centre to launch in Southampton". University of Southampton. 17 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150217074851/http://www.zeplerinstitute.com/news/4307. Erişim tarihi: 24 November 2013. 
 254. ^ "Applied Mathematics Research Group". Mathematics. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921144524/http://www.southampton.ac.uk/maths/research/groups/applied_maths.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 255. ^ "Centre for Applications of Health Psychology (CAHP)". Psychology. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827124227/http://www.southampton.ac.uk/psychology/research/groups/centre_for_applications_of_health_psychology.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 256. ^ "Centre for Applied Social Surveys". University of Southampton. 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141006192911/http://www.s3ri.soton.ac.uk:80/cass/. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 257. ^ "Centre for Charitable Giving and Philanthropy". Cass Business School. 4 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170104215107/http://www.cass.city.ac.uk/research-and-faculty/centres/cgap. Erişim tarihi: 26 November 2013. 
 258. ^ "Centre for Citizenship, Globalisation and Governance (C2G2)". Social Sciences. University of Southampton. 14 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150514203407/http://www.southampton.ac.uk:80/C2G2/. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 259. ^ a b "CHEMPaS". Southampton Education School. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827073545/http://www.southampton.ac.uk/education/research/chempas.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 260. ^ "Centre for Global Health, Population, Poverty and Policy (GHP3)". University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827073457/http://www.southampton.ac.uk/ghp3/. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 261. ^ "Centre for Research on Ageing". University of Southampton. 31 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161231140338/http://www.southampton.ac.uk/ageingcentre//. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 262. ^ "Centre for Research on Self and Identity (CRSI)". Psychology. University of Southampton. 3 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161203020637/http://www.southampton.ac.uk/psychology/research/groups/centre_for_research_on_self_and_identity.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 263. ^ "Centre for Sexual Health Research (CSHR)". Psychology. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014020108/http://www.southampton.ac.uk/psychology/research/groups/centre_for_sexual_health_research.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 264. ^ "Centre for Vision and Cognition (CVC)". Psychology. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014013347/http://www.southampton.ac.uk/psychology/research/groups/centre_for_vision_and_cognition.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 265. ^ a b c "Research Centres". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150326/http://www.southampton.ac.uk/education/research/centres.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 266. ^ "Design and Utilisation of Digital Technologies Research Group". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150212/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/design_and_utilisation_of_digital_technologies_to_facilitate_teaching.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 267. ^ a b "Developmental Brain-Behaviour Unit". Psychology. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921154458/http://www.southampton.ac.uk/psychology/research/groups/developmental_brain_behaviour_laboratory.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 268. ^ "Earth Surface Dynamics Research Group". Geography and the Environment. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145631/http://www.southampton.ac.uk/geography/research/groups/earth_surface.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 269. ^ "Economy, Society and Space Research Group". Geography and the Environment. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921151220/http://www.southampton.ac.uk/geography/research/groups/economy_society.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 270. ^ "Educational and Career Decision-making Research Group". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921154439/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/education_and_career_decision_making.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 271. ^ "Educational Leadership, Management and Administration Research Group". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150354/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/educational_leadership_management_and_administration.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 272. ^ a b "Emotion and Personality Bio-behavioural Laboratory". Psychology. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145420/http://www.southampton.ac.uk/psychology/research/groups/emotion_and_personality_bio_behavioural_laboratory.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 273. ^ a b "The Care Life cycle". University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827120210/http://www.southampton.ac.uk/clc/. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 274. ^ a b "Centre for Population Change". ESRC. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161222084426/http://www.cpc.ac.uk/. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 275. ^ "National Centre for Research Methods (NCRM)". NCRM. 2 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161202123725/http://www.ncrm.ac.uk/. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 276. ^ "Who we are". NCRM. 16 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161116224813/http://www.ncrm.ac.uk/about/. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 277. ^ "Third Sector Research Centre (TSRC)". TSRC / University of Birmingham. http://www.birmingham.ac.uk/generic/tsrc/. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 278. ^ "The Centre". TSRC / University of Birmingham. 2 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131202232205/http://www.birmingham.ac.uk/generic/tsrc/about/our-centre.aspx. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 279. ^ "Experimental Psychopathology Laboratory (EPL)". Psychology. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014013450/http://www.southampton.ac.uk/psychology/research/groups/experimental_psychopathology_laboratory.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 280. ^ "GeoData Institute". University of Southampton. 29 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160529213207/http://www.geodata.soton.ac.uk/geodata/. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 281. ^ "About the GeoData Institute". University of Southampton. 4 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160804141013/http://www.geodata.soton.ac.uk/geodata/about/. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 282. ^ "Global Environment Change and Earth Observation Research Group". Geography and the Environment. University of Southampton. 21 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160621182126/http://www.southampton.ac.uk:80/geography/research/groups/global_environmental.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 283. ^ "Higher Education Research Group". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150205/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/higher_education_research_group.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 284. ^ "Inclusion and Special Education Research Group". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150255/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/inclusion_and_special_education.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 285. ^ "The International Centre for Child Wellbeing". University of Southampton. 26 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120926085027/http://www.southampton.ac.uk:80/childwellbeing/. Erişim tarihi: 26 November 2013. 
 286. ^ "Internationalisation of HE Special Interest Group". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921144925/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/internationalisation_of_higher_education.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 287. ^ "Language and Literacy in Education Research Group". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145744/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/language_and_literacy_in_education.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 288. ^ "Leadership, School Improvement and Effectiveness (LSIE) Research Centre". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150815/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/leadership_school_improvement_and_effectiveness.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 289. ^ "Lifelong and Work-Related Learning (LaWRL) Research Centre". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145709/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/lifelong_and_work_related_learning.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 290. ^ "Marketing and Marketisation in Education Research Group". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145407/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/marketing_and_marketisation_in_education.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 291. ^ a b "Mathematics Education Special Interest Group". Southampton Education School. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827122016/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/mathmatics_education.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 292. ^ "Mathematics and Science Education (MaSE) Research Centre". Southampton Education School. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827121814/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/mathematics_and_science_education.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 293. ^ "Operational Research Group". Mathematics. University of Southampton. 18 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161118101646/http://www.southampton.ac.uk/maths/research/groups/operational_research.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 294. ^ "Palaeoenvironmental Laboratory at the University of Southampton (PLUS)". Geography and the Environment. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827074805/http://www.southampton.ac.uk/geography/research/groups/palaeoenvironmental_lab.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 295. ^ "Population, Health and Wellbeing Research Group (PHeW)". Geography and the Environment. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921151130/http://www.southampton.ac.uk/geography/research/groups/population_health.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 296. ^ "Pure Mathematics Research Group". Mathematics. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150524/http://www.southampton.ac.uk/maths/research/groups/pure_mathematics.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 297. ^ "Quantitative Methodologies Special Interest Group". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150651/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/quantiative_methodologies.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 298. ^ "Race and Ethnicity Special Interest Group". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921150644/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/race_and_ethnicity.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 299. ^ "Research in Teacher Education (RITE) Special Interest Group". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921154516/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/research_in_teacher_education.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 300. ^ "School Improvement and Effectiveness Research Group". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921145052/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/school_improvement_and_effectiveness.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 301. ^ "Science Education Special Interest Group". Southampton Education School. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827081125/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/science_education.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 302. ^ "Social Justice and Inclusive Education (SJIE) Research Centre". Southampton Education School. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014013300/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/social_justice_and_inclusive_education.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 303. ^ "South Asian Communities (SAC) special interest group". Southampton Education School. University of Southampton. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160921154528/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/south_asian_communities.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 304. ^ "SIMM- The Southampton Initiative in Mathematical Modelling". Mathematics. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827121942/http://www.southampton.ac.uk/maths/research/simm.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 305. ^ "Southampton Practice Research Initiative Network Group (SPRING)". University of Southampton. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160304040106/http://www.socsci.soton.ac.uk/spring/people/. Erişim tarihi: 26 November 2013. 
 306. ^ "About SPRING". University of Southampton. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160304063143/http://www.socsci.soton.ac.uk/spring/about/. Erişim tarihi: 26 November 2013. 
 307. ^ "Southampton Statistical Sciences Research Institute". University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827114629/http://www.southampton.ac.uk/s3ri/index.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 308. ^ "Who are we". S3RI. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014014146/http://www.southampton.ac.uk/s3ri/about/achievements.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 309. ^ "Southampton Theory Astrophysics and Gravity Research Centre (STAG)". University of Southampton. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161222173320/http://www.southampton.ac.uk/stag. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 310. ^ "Statistics Research Group". Mathematics. University of Southampton. 2 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160702030822/http://www.southampton.ac.uk:80/maths/research/groups/statistics.page?. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 311. ^ "Teaching and learning through the life-course Research Group". Southampton Education School. University of Southampton. 14 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161014013242/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/teaching_and_learning_through_the_life_course.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 312. ^ "Work Futures Research Centre". University of Southampton. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161222204205/http://workfutures.southampton.ac.uk/. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 313. ^ "Work-related and Workplace Learning Research Group". Southampton Education School. University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160827065917/http://www.southampton.ac.uk/education/research/groups/work_related_and_workplace_learning.page. Erişim tarihi: 25 November 2013. 
 314. ^ Institute of Sound and Vibration Research
 315. ^ "ISVR Dynamics Group - Engineering and the Environment - University of Southampton". 5 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110805152049/http://www.isvr.soton.ac.uk/DG/index.htm. Erişim tarihi: 31 May 2015. 
 316. ^ "Fluid Dynamics and Acoustics Group - Engineering and the Environment - University of Southampton". 5 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110805152135/http://www.isvr.soton.ac.uk/FDAG/index.htm. Erişim tarihi: 31 May 2015. 
 317. ^ ISVR Human Sciences Group
 318. ^ "Signal Processing and Control Group - Engineering and the Environment - University of Southampton". 5 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110805143146/http://www.isvr.soton.ac.uk/SPCG/index.htm. Erişim tarihi: 31 May 2015. 
 319. ^ ISVR Teaching Programmes
 320. ^ "Webby Honorees 2008, Student Category". 5 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20111105084714/http://www.webbyawards.com/webbys/current_honorees.php?media_id=96&category_id=79&season=12. 
 321. ^ "London's Walkie Talkie judged UK's worst building". BBC News Online. BBC. 2 September 2015. http://www.bbc.com/news/uk-34116610. Erişim tarihi: 2 September 2015. 
 322. ^ "Student Residential Accommodation". Estate Development. University of Southampton. 2 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150502203748/http://www.southampton.ac.uk/estatedevelopment/projects/Studentresidences/. Erişim tarihi: 24 June 2013. 
 323. ^ "Student Residential Accommodation". BBC. 21 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150321201552/http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-hampshire-29458857. Erişim tarihi: 12 December 2014. 
 324. ^ a b "Hartley Library Extension". southampton.ac.uk. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150816092158/http://www.southampton.ac.uk:80/estatedevelopment/landmarkbuildings/hartleylibrary.html. Erişim tarihi: 16 April 2009. 
 325. ^ a b c Nash, Sally; Martin Sherwood (2002). "Professional Support Services". University of Southampton : An Illustrated History. London: James and James. ss. 256–268. ISBN 0-907383-94-7. 
 326. ^ "Avenue Library". University of Southampton. 14 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150314205844/http://library.soton.ac.uk:80/avenue. Erişim tarihi: 3 December 2013. 
 327. ^ "Film Collection – Avenue". University of Southampton. 23 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140223230305/http://library.soton.ac.uk/content.php?pid=473387&sid=3876036. Erişim tarihi: 3 December 2013. 
 328. ^ "National Oceanographic Library". University of Southampton. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161220173242/http://library.soton.ac.uk/nol. Erişim tarihi: 3 December 2013. 
 329. ^ "Health Services Library". University of Southampton. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161220173202/http://library.soton.ac.uk/hsl. Erişim tarihi: 3 December 2013. 
 330. ^ "Winchester School of Art Library". University of Southampton. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161220173047/http://library.soton.ac.uk/wsa. Erişim tarihi: 3 December 2013. 
 331. ^ "Malaysia Campus". University of Southampton. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161220172533/http://library.soton.ac.uk/malaysia. Erişim tarihi: 3 December 2013. 
 332. ^ "E. J. Richards Library". University of Southampton. 23 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140223230156/http://library.soton.ac.uk/ejrichards. Erişim tarihi: 3 December 2013. 
 333. ^ Temple Patterson, A. (1962). The University of Southampton: A Centenary History of the Evolution and Development of the University of Southampton, 1862 – 1962. Southampton: University of Southampton. ss. 222–223. 
 334. ^ "History". Nuffield Theatre. 26 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160326061843/http://www.nuffieldtheatre.co.uk/about-us/history. Erişim tarihi: 28 November 2013. 
 335. ^ "Venue Hire". Nuffield Theatre. 17 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160417060446/http://www.nuffieldtheatre.co.uk:80/about-us/venue-hire. Erişim tarihi: 28 November 2013. 
 336. ^ "Nuffield Theatre Building 6". University of Southampton. 19 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160419084816/http://data.southampton.ac.uk:80/building/6.html?. Erişim tarihi: 28 November 2013. 
 337. ^ a b c Sally Nash, Martin Sherwood (2002). The University of Southampton: An Illustrated History. University of Southampton. s. 85. ISBN 9780907383949. 
 338. ^ a b Sally Nash, Martin Sherwood (2002). The University of Southampton: An Illustrated History. University of Southampton. ss. 72–73. ISBN 9780907383949. 
 339. ^ "About Us". John Hansard Gallery. 19 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20161219021015/http://www.hansardgallery.org.uk/about-us/. Erişim tarihi: 28 November 2013. 
 340. ^ Penelope Curtis, Barbara Hepworth. Tate Publishing, ISBN 1-85437-225-4
 341. ^ Barbara Hepworth, Hepworth, Barbara: A Pictorial Autobiography. Tate Publishing, ISBN 1-85437-149-5.
 342. ^ a b "Indoor Facilities". University of Southampton Sport and Wellbeing. 18 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141118123420/http://www.southampton.ac.uk:80/sportandwellbeing/facilities/indoorfacilities.html. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 343. ^ a b "Outdoor Facilities". University of Southampton Sport and Wellbeing. 16 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140716085353/http://www.southampton.ac.uk/sportandwellbeing/facilities/outdoorfacilities.html. Erişim tarihi: 27 September 2013. 
 344. ^ Potter, Henry (20 March 2009). "Southampton Move East". The Wessex Scene. http://www.wessexscene.co.uk/sport/3202. Erişim tarihi: 12 September 2009. 
 345. ^ Slater, Paul (2002). "The Early Days". The Athletic Union and some of its people 1862–2001. Southampton University Students' Union. 
 346. ^ Britain's top baseball league to expand in 2010 The Southampton University Team expanded into a Baseball and Softball Society in 2014 turning it into a mixed society. The team placed 3rd at their first appearance at the M1ST competition in Loughborough in 2016. [2] British Baseball Federation
 347. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax Slater, Paul (2002). "Appendix 2". The Athletic Union and some of its people 1862–2001. Southampton University Students' Union. 
 348. ^ "World Wide Web Consortium People: Tim Berners-Lee". w3.org. 17 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170117044031/http://www.w3.org/People/Berners-Lee/. Erişim tarihi: 19 January 2009. 
 349. ^ "ECS Profile: Eric Zepler". zepler.net. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160304102246/http://www.zepler.net/about. Erişim tarihi: 19 January 2009. 
 350. ^ "Meet the innovators: David Payne". BBC. 8 April 2008. http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/7336393.stm. Erişim tarihi: 19 January 2009. 
 351. ^ "Professor Barry Cunliffe CBE and Jane Kennedy are appointed English Commissioners". March 2006. 9 June 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. https://web.archive.org/web/20110609130758/http://www.culture.gov.uk/images/publications/CunliffeKennedyPN.pdf. Erişim tarihi: 19 January 2009. 
 352. ^ "Justice Albie Sachs Lecture 'Why I was not Despised and Rejected'.". UCL, England: academic-refugees.org. 23 January 2008. 10 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120210010800/http://www.academic-refugees.org/justice-albie-sachs-lecture.asp. Erişim tarihi: 23 October 2009. 
 353. ^ Walker, David (22 March 1996). "Single office to run Whitehall statistics". Times Higher Education Supplement. http://www.timeshighereducation.co.uk/story.asp?storyCode=93056&sectioncode=26. Erişim tarihi: 9 February 2009. 

İlave okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Patterson, A. Temple (1962). The University of Southampton : A Centenary History of the Evolution and Development of the University of Southampton, 1862–1962. Southampton: The Camelot Press Ltd.
 • Nash, Sally and Martin Sherwood (2002). University of Southampton: An Illustrated History. London: James and James
 • B. L. Clarkson (1971). "The Institute of Sound and Vibration Research, University of Southampton". Review of Physics in Technology 2: 1–24. Bibcode 1971RvPT....2....1C. DOI:10.1088/0034-6683/2/1/301. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 50°56′05″K 1°23′45″B / 50.93463°N 1.39595°W / 50.93463; -1.39595