Southampton Üniversitesi

Koordinatlar: 50°56′05″N 1°23′45″W / 50.93463°K 1.39595°B / 50.93463; -1.39595
Vikipedi, özgür ansiklopedi
The University of Southampton
Harita
LatinceUniversitas de Sotoniensis
SloganStrenuis Ardua Cedunt (Latince) Azim/Gayret, Yücelik Getirir (Türkçe)
Kuruluş1952 – Kraliyet imtiyaznamesi ile Üniversite statüsünün kazanılması 
1902 – University College
1862 – Hartley Institution
TürDevlet Üniversitesi
Gelir£12.6 million (2016/17) Bütçe: £584 million (2016/17)
RektörProf. Dr. Mark E. Smith
Rektör YardımcılarıProf. Dr. Alex Neill
Öğrenciler24.625 (2019)
KonumSouthampton, Birleşik Krallık
Okul renkleriLacivert, açık camgöbeği ve koyu kırmızı
Web sitesihttp://www.southampton.ac.uk/

Southampton Üniversitesi (İngilizce: The University of Southampton, kısa adı: Soton[1]) Southampton, İngiltere'de bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir.[2] Üniversite özellikle mühendislik ve teknik bilimler açısından Birleşik Krallık ve Dünya’nın sayılı üniversiteleri arasında yer alır.[3] Mottosu "Strenuis Ardua Cedunt" (Latince), Türkçe "Azim/Gayret, Yücelik Getirir", yani yüksek mertebeler çalışkanlıkla elde edilir, anlamına gelir.[4]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitenin temeli 1862 yılında Henry Robinson Hartley tarafından the Corporation of Southampton'a yapılan bağış ile kurulan Hartley Institution'a dayanır. 1902'de, enstitü Londra Üniversitesi adına lisans veren the Hartley University College'a evrilir.[5] 29 Nisan 1952'de de bir Kraliyet İmtiyaznamesi ile kuruma üniversite statüsü verilir. Üniversite yedi kampüse sahiptir.[6] Ana kampüs Southampton'ın Highfield semtindedir. Kent içinde de dört farklı kampüs bulunur: Beşeri bilimler yerleşkesi Avenue Kampüsü, Okyanus ve Yer bilimleri çalışmalarının yapıldığı National Oceanography Centre, Tıp ve Sağlık bilimleri eğitimlerinin verildiği Southampton General Hospital,[6] ve üniversitenin stratejik ortağı Lloyd's Register ile Mühendislik ve Denizcilik Teknolojileri eğitimlerinin verildiği Boldrewood Kampüsü.[7] Yanı sıra, Winchester kentinde bir Sanat Okulu ve Mühendislik eğitiminin verildiği uluslararası Malezya Kampüsü mevcuttur.[6] Her bir kampüs kendine ait kütüphane birimlerine sahiptir.[8]

Öğrenci Profili[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite, 2014-15 döneminde, 16,150 lisans ve 7,645 yükseklisans-doktora öğrencisine ev sahipliği yapmıştır.[9] Kendisine bağlı 200 üzeri çeşitli topluluk ve 80 civarı spor dalı ile öğrenci etkinliklerin çatı kuruluşu Students' Union'dır. Ek olarak, üniversite biri ana kampüste (i.e. Jubilee Sports Centre), biri kent merkezinde (i.e. Mayflower Gym), diğeri Wide Lane civarında olan üç ana spor merkezini işletmektedir.[10] Toplamda ise, üniversite öğrencileri kentteki 8 ayrı spor merkezinden 20 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. faydalanabilmektedir.

Akademik Profil[değiştir | kaynağı değiştir]

2014'te Research Excellence Framework, üniversiteyi araştırma yoğunluğu bakımından 8. sırada ilan etmiştir. Birleşik Krallık'ta önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olarak kabul edilen okul, eğitim ve öğretim aktiviteleri alanlarında da mütemadiyen yüksek skorlar elde etmektedir.[11] Yanı sıra, gelirlerinin büyük çoğunluğunu araştırma çalışmalarından elde eden kurumlardan biridir.[12][13] Üniversite, tutarlı bir şekilde dünyanın ilk 100 üniversitesi içinde derecelendirilir. 2015'te muteber ulusal ve uluslararası derecelendirme kuruluşlarına göre Birleşik Krallık'ta ilk 20'de yer almaktadır.[14] U.S. News & World Report 2016, üniversiteyi ilk 10 Birleşik Krallık üniversitesi arasında sayar.[15] Times Higher Education 21 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 2011-2017 yılları arasında, dünyada üniversiteyi sıralasıyla şu sırada derecelendirmiştir: 90, 127, 130, 146, 132, 110 ve 121.

Üniversite, Elektrik-Elektronik, Aerodinamik, Gemi İnşaat ve Deniz Bilimleri, İnşaat ve Makine Mühendisliği dallarında sunduğu diğer öğrenim dallarına göre en iyi derecelerine sahiptir. Örneğin, 2017 Guardians University Guide30 Kasım 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. sıralamasında üniversite Birleşik Krallık içinde, Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde 1., İnşaat Mühendisliği'nde 2., Aerodinamik bilimlerinde 1. ve Makine Mühendisliği'nde 8. sırada belirtilir. Yanı sıra, Times Higher Education 21 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., mühendislik bilimlerinde üniversiteyi dünyada 2014-2017 yılları için şu şekilde sıralamıştır: 75, 77, 75 ve 92; ve bilgisayar bilimlerinde 2017 yılı için 54. sırada yer vermiştir.

Üniversite, araştırma-bazlı Birleşik Krallık üniversitelerinin kurduğu Russell Group'un bir kurucu üyesidir.[16] Ayrıca, European University Association, ile Association of Commonwealth Universities üyesi ve Worldwide Universities Network'ün akredite ettiği bir kuruluştur.

Üniversite, doktora ve diğer iş başvuruları duyurularını tek bir internet adresinde toplamıştır [1] 2 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hartley Enstitüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Başbakan Lord Palmerston'un 15 Ekim 1862'de Hartley Enstitüsü'nün açılışına iştiraki. Resim Hartley Kütüphanesi girişinde de yer alır

Southampton Üniversitesi, 1862 yılında Henry Robinson Hartley'in (1777–1850) maddi bağışı ile kurulan Hartley Enstitüsü'ne dayanır. Hartley, başarılı iki nesil şarap tüccarı bir aileden kalan mirasın varisidir.[17] 1850'de vefat ettiğinde, vasiyetinde Southampton'ın High Street bölgesindeki bir mülkiyetinde bilimsel çalışmalar ve öğrenimin gerçekleştirilmesi için Southampton Corporation'a £103,000 bırakır.

Hartley eccentric stragglerolarak, dönemin liman ve demiryollarından hoşlanmamaktadır.[18] Hartley'in vasiyetindeki esas niyeti bir kolej veyahut okul kurmak değil; Southampton'daki entelektüel elit kesim için bir kültürel merkez kurulmasıdır.[18] Vasiyetname hakkındaki uzun soluklu yasal zorluklar aşıldıktan ve vasiyetin nasıl yorumlanması gerektiği hakkında kamusal tartışmalardan sonra Southampton Corporation, birtakım kanaat önderlerinin önerdiği, daha çok sayıda insanın yararlanabileceği bir okul yerine bir enstitü inşasına karar verir.

...employ the interest, dividends and annual proceeds in such a manner as best promote the study and advancement of the sciences of Natural History, Astronomy, Antiquities, Classical and Oriental Literature in the town, such as by forming a Public Library, Botanic Gardens, Observatory, and collections of objects with the above sciences.[19]

—Bequest to the Corporation of Southampton of Henry Robertson Hartley estate.

15 Ekim 1862'de, dönemin başbakanı Lord Palmerston tarafından "ihtisamli" olarak betimlenen bir törenle açılır.[20] Finansal zorlukların yaşandığı ilk yıllardan sonra, Hartley Enstitüsü 1883'te Hartley Koleji'ne evrilir. Bu gelişim, öğrenci ve öğretim üyesi sayısının artmasını, imkân ve tesislerin genişlemesini beraberinde getirir.

University College[değiştir | kaynağı değiştir]

Hartley Kütüphanesi'nin girişi. Kütüphane, Üniversite'nin Highfield Yerleşkesi'ne taşınmasından sonra şahsi bağışlar sayesinde 1930'larda inşa edilmiştir.

1902'de Hartley Koleji, University of London'in bir grup unvanlarını veren Hartley University college'a evrilir. Bu dönüşüm, University College Grants Committee'in öğrenim ve finansal konularındaki denetimlerinden[21] ve Council üyelerinin (or. sonradan haznedar olan William Darwin) bağışlarının ardından gerçekleşir. Sonraki senelerde yaşanan öğrenci sayındaki artış, kolejin Southampton'in Highfield semtinde Back Lane (simdiki University Road) civarındaki şehirleşmemiş araziye kaydırılması için gereken maddi kaynakların sağlanmasına yönelik çabaları arttırmıştır.

20 Haziran 1914'te, Viscount Haldane Southampton University College yeni adıyla koleji yeni mekanında açar. Fakat, I. Dünya Savaşı'nın altı hafta sonra patlak vermesi nedeniyle, kolej yönetimi kolej binalarını askerî hastane olarak kullanılması için devreder ve dersler gerçekleştirilmez. İlaveten, merkezi binanın arka kısmına ahşap kulübeler inşa edilir. Savaş sonunda bu yapılar War Office tarafından üniversiteye bağışlanır. Aynı dönemde, Southampton Common parkına nazır bir kır evi olan Highfield Hall kız öğrenciler için yurt olarak kullanılmaya başlanır.[22] Günümüzdeki Glen Eyre Halls Complex ise, önceki adıyla South Hill, South Stoneham House ile birlikte erkek öğrenciler için kullanılır.

1920'li ve 30'lu yıllarda üniversite şahsi bağışlar vasıtasıyla University Road'un her iki yanı boyunca genişler. Bağışçılar arasında Edward Turner Sims'in iki kızı ve Southamptonlı kimseler yer alır. II. Dünya Savaşı döneminde üniversite bina ve yurtları Southampton Blitzler esnasında hasar görür.[23] Kolej, tahliye edilmek yerine kolejin Mühendislik Departmanı ve Navigasyon Okulu genişletilir ve koleje bir Radyo Telegraflı Muhabere Okulu kurulur.[23] Yanı sıra, öğrenci yurtları, Leh, Fransız ve Amerikan askerlerinin konaklamasına açılır.[23]

Bu savaşın ardından, çoğu departman Erich Zepler'in etkisi ve çabaları ile genişler ve Institute of Sound and Vibration (Ses ve Titreşim Enstitüsü) kurulur.

Üniversite[değiştir | kaynağı değiştir]

Toast rack, a 1929 Dennis GL that has been owned by the University of Southampton Engineering Society since 1958.

29 Nisan 1952'de Queen Elizabeth II bir Kraliyet İmtiyaznamesi ile Southampton Üniversitesi'ne diploma verebilme imkânı verir, ki hükümranlık döneminde bir eğitim kurumuna bu imkânı ilk defa bu şekilde verir.[24] Akabinde, altı fakülte kurulur: Sanat, Bilim, Mühendislik, Ekonomi, Eğitim ve Hukuk. Dönemin Duke of Wellington'ı rektör olacak şekilde ilk diplomalar 4 Temmuz 1953'te verilir.

Sonraki birkaç on yıl boyunca Robbins Raporu'ndan ötürü öğrenci ve çalışan sayısı artar. Ayrıca, kampüs alanı da genişler. Bunun vesilesi ise Temmuz 1961'de Borough Council tarafından kampüs civarı 200 kadar evin Üniversite'ye bahşedilmesidir.[25] Yanı sıra, Tıp ve Oşinografi dahil olmak üzere birçok fakülte ve departman kurulur (University Grants Committee yönetim kurulu başkanı Sör John Wolfenden'in bu konudaki vazgeçme çağrılarına rağmen).[25] Öğrenci yurtları da 1960'lı ve 70'li senelerde Chilworth tımarının satın alınması ve Glen Eyre ile Montefiore komplekslerine yeni binaların inşa edilmesi sayesinde genişler.

1987'de, University Grants Committee ulusal ölçekte bütçe kesintilerinin bir parçası olarak üniversite finansmanında bir azalmaya gider.[26] Buna mukabil subcomittee çalışan sayısında azalmaya gidilmesini önerir. Bu öneri ise kampüs içi protestolara ve nihayetinde önerinin Üniversite Senatosu tarafından reddedilmesi ile yeniden şekillendirilir.[26]

1980'lerin ortasından 1990'lara doğru, Üniversite, Highfield yerleşkesine yeni binalar; Chilworth tımarına bilim parkı ve konferans salonu; deniz kıyısında National Oceanography Centre binası ve Kent Konseyi'nden satın alınan bugünkü Avenue yerleşkesi ile Wide Lane arazileri üzerine Sanat Fakültesi ve spor alanları inşaları ile genişler.

Araştırma üniversitesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Highfield Yerleşkesi'nin batı kısmında yer alan the Gardens'ın peyzajı Sör Basil Urwin Spence tarafından yapılmıştır.

Dönemin rektör yardımcısı Sör Howard Newby liderliğinde, Üniversite daha çok ve daha nitelikli araştırmaya yönelik çabalarını ve yatırımlarını arttırır.[27] 1990'ların ortalarında, Üniversite'ye iki yeni yerleşke eklenir: Winchester School of Art ve La Sainte Union College. İlaveten, Hemşirelik ve Ebelik Okulu kurularak, Orta ve Güney İngiltere'de ihtiyaç olunan NHS elemanı yetiştirilmesine katkıda bulunulmaya başlanır. Bu gelişimler, öğrenci sayısında büyük bir artışa yol açar ve Basingstoke, Winchester, Portsmouth ve Newport, Isle of Wight'ta küçük yerleşkeler oluşturulur.[27]

1997 sonbaharında, Üniversite Birleşik Krallık'ın en ağır menenjit salgınına uğrar ve üç öğrenci yaşamını kaybeder.[28] Üniversite, mücadele için, kitlesel aşılama çalışması organize eder ve her yeni öğrenciye aşı temini imkânı sunar.[27]

Üniversite, 22 Ocak 2002'de ellinci kuruluş yıldönümünü (Golden Jubilee) kutlar. Bu dönemde, Üniversite'nin toplam gelirinin yarısından fazlasını araştırma gelirleri oluşturmaktadır.[27] Bu oran, aynı zamanda, Birleşik Krallık üniversiteleri arasındaki en yüksek oranlardan biridir.[12]

Mülki gelişime paralel, son yıllarda birçok önemli bina üniversiteye eklenmiştir: 2004'te Jubilee Sports Hall,[29][30] 2007'de EEE (ECS, Education and Entrance) binası,[31][32][33] 2008'de Elektronik ve Bilgisayar Bilimleri Okulu'na ev sahipliği yapan Mountbatten binası[34][35] ve 2010'da Life Sciences binası.[36][37][38] İlaveten, Hartley Kütüphanesi ve Student Services Centre 2005'te yeniden tasarlanmış ve genişletilmiştir.[39][40][41] 2002'de Students' Union da genişletilmiştir.[42][43] Diğer biten inşaat ve bitim yılları ise: 2006 - Avenue Yerleşkesi'ndeki Archaeology binası,[44][45] 2007 - Southampton General Hospital'daki Institute of Development Sciences binası.[46]

Üniversite, The Science and Engineering South Consortium (SES-5)'a 9 Mayıs 2013'te dahil olur. The SES-5, University of Oxford, University of Cambridge, Imperial College London ve University College London'ın kolektif buluş ve kaynaklarının buluşması için kurulmuştur. Birleşik Krallık'ın yanı sıra dünyadaki en güçlü araştırma üniversitesi işbirliği olarak yer almaktadır.[47]

Yerleşkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite, dördü Southampton'da, biri Winchester'da[48] ve biri Malezya'da olmak üzere, altı yerleşkeye sahiptir. Yanı sıra, bir bilim parkı, çeşitli büyüklük ve konumlarda öğrenci yurtları ve spor merkezlerine de sahiptir.

Highfield Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nuffield Sahnesi (The Nuffield Theatre), Southampton

Üniversitenin ana yerleşkesi Highfield semtindedir. Yerleşke, 20 Haziran 1914'te açılmıştır.

Yerleşkede, Sör Giles Gilbert Scott tarafından tasarlanan kırmızı tuğlalı binalar (ör. Hartley Kütüphanesi ve Students' Union'ın batı yüzü) bulunmaktadır.[49] 1956'da, Sör Basil Spence yerleşkeye bir imar planı hazırlanması için görevlendirilmiştir.[50]

This included incorporating the University Road, that split the 59-acre (23.9 ha)

campus in two and the quarry of Sir Sidney Kimber's brickyard that itself was split by a stream. Unable to remove the road and the private houses along it, Spence designed many of the buildings facing away from it, using contemporary designs working in concrete, glass and mosaic.[51] During recent decades, new buildings were added that contravened the master plan of Spence, such as the Synthetic Chemistry Building and Mountbatten Building (the latter of which was destroyed by fire in 2005).

A new masterplan for the Highfield campus was drawn up in 1998 by Rick Mather, who proposed that the University Road should become a tree-lined boulevard backed by white-rendered buildings. He also contributed some of the newer buildings such as the Zepler and Gower Buildings. In 1991, the Highfield Planning Group was formed within the university under the chairmanship of Tim Holt. This led to the development of new buildings such as the Jubilee Sports Hall, Student Services Building and the Institute of Sound and Vibration Research. In addition, existing buildings, such as the Hartley Library, were extensively renovated and extended.

Avenue Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Avenue Yerleşkesi

Avenue Yerleşkesi, Music bölümü dışında bütün Faculty of Humanities'e ev sahibidir. Highfield Yerleşkesine de yürüme mesafesi kadar yakındır. Yerleşke arazisi, daha evvel, Southampton Tramsheds ve Richard Taunton's College'a ev sahipliği yapmıştır. Bu dönemden kalan binalar halen kullanımdadır. Üniversite, bu mülkü, Aralık 1993'te Southampton Kent Konseyi'nden 2 milyon pounda satın alır.[27] Bu sayede, Highfield Yerleşkesi'ndeki imara açık arsalar, araç parkı olarak kullanılabilmiştir.[52] İlgili departmanlar, 1996'da Avenue Yerleşkesi'ne taşınmıştır.[53] Yerleşke, erken dönem 20. yüzyıl mimarisine ait orijinal Taunton binalarını barındırırken; 2006'da, bu binalara 2.7 milyon pound yatırım ile Arkeoloji binası eklenmiştir.[54]

National Oceanography Centre (Ulusal Oşinografi Merkezi), Southampton[değiştir | kaynağı değiştir]

National Oceanography Centre (Ulusal Oşinografi Merkezi)

National Oceanography Centre (Ulusal Oşinografi Merkezi), Southampton (kısaltması NOCS), Highfield Yerleskesi'nin yaklaşık uc mil güneyinde Southampton Docks'ta yer alır. Bu kampüs, üniversitenin Okyanus ve Yer Bilimleri departmanına, National Environment Research Council'in araştırma merkezine ve Ulusal Oşinografi Merkezi'ne ev sahipliği yapmaktadır.[55] Ulusal Oşinografi Merkezi'nin beş adet araştırma şubesi bu yerleşkede ikamet etmektedir.[55]

Yerleşke planlaması 1989'da başlamış; finansal kesinti ve bir ulusal araştırma merkezinin bir üniversite ile entegrasyonu durumunun getirdiği belirsizlikler sebebiyle ancak 1994'te tamamlanmıştır.[56] Yerleşke, 1996'da Edinburgh Duku tarafından açılmıştır. Yerleske, ayni zamanda, birtakım araştırma gemilerine de liman olmuştur: RRS Discovery, RRS Charles Darwin ve Natural Environment Research Council'e ait RRS James Cook. Tarihteki ilk oşinografik deniz seferini 1872-1876 yılları arasında gerçekleştiren HMS Challenger gemisinden geriye kalan pruva-figürü, binanın girişinde sol tarafta, resepsiyonun yanında bulunmaktadır.[57]

University Hospital Southampton (UHS - Southampton Üniversite Hastanesi)[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite, NHS partnerliğinde Southampton General Hastanesi'nde 1971'den beri kendi alanına sahiptir. Faculty of Medicine ve Faculty of Health Sciences, Highfield Yerleşkesi'nde yer almalarına karşın, bu hastanede faaliyet içerisindedir. Bu vesileyle, bir öğretim hastanesi olarak pek çok lisans ve yüksek lisans tıp öğrencisine ve araştırmacı hekimlere hizmet vermektedir.

Winchester School of Art (Winchester Sanat Okulu)[değiştir | kaynağı değiştir]

Winchester merkezinde yer alan Winchester School of Art, Faculty of Business and Law'a bağlı sanat ve tekstil derslerinin verildiği bir öğretim birimidir. Okul, 1960'larda kurulmuş olup; 1996'da Southampton Üniversitesi'ne bağlanmıştır. Okul yerleşkesi 1960'lardaki orijinal okul binalarını barındırmaktadır. Bu binalara ek olarak, 1998'de Textile Conservation Centre, Hampton Court Palace mekanından bu yerleşkeye taşınmıştır. Bu merkez, 2009'daki kapatılışına değin okul içinde muhafaza edilmiştir. Yerlşeke, aynı zamanda, Students' Union tarafından idare edilen ufak bir kulüpler binasına da sahiptir.

Malezya Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite ilk uluslararası yerleşkesini Nusajaya, Malezya'da Ekim 2012'de açmıştır.[58][59] Yerleşkede mühendislik öğretimi yapılmakta ve öğrenciler öğrenimlerine Birleşik Krallık'a gelerek devam edebilmektedirler. Yerleşkede en güncel ekipman ve olanakların sunulduğu belirtilmektedir.[60]

Diğer yerleşkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversiteye ait Science Park'ın bir parçası olan Chilworth Manor'dan bir görünüm.

Boldrewood Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Boldrewood yerleşkesi, Highfield Yerleşkesi'ne yakın bir uzaklıktadır. Yerleşke, üniversitenin Maritime Centre of Excellence'a ev sahipliği yapar. 'Özel sektör yerleşkesi' olarak da anılan bu, diğerlerine göre yeni, yerleşke, aynı zamanda Southampton Marine and Maritime Institute ile Lloyd's Register's Group Technology Centre'ı da barındırır.[61][62]

Günümüzdeki haline dönüşümünden evvel yerleşke, üniversitenin Biomedikal Bilimler kampüsü olarak hizmet vermekteydi. Yanı sıra, 2010'a değin, Tıp Okulu ile Biyoloji Bilimleri araştırma merkezinin de hizmet verdiği bir bölümdü. Bu departmanlar, sırası ile Southampton General Hospital, Highfield Yerleşkesi'ndeki Life Sciences binası ve Science Park'ta ikamet etmek üzere taşınmıştır.

Science Park (Tekno Park)[değiştir | kaynağı değiştir]

Southampton Üniversitesi Tekno Parkı, üniversite tarafından kurulmuş ya da üniversite ile çalışmak isteyen yaklaşık 50 şirketten oluşmaktadır. İlk adı ile Chilworth Science Park 1983'te kurulmuş[63] ve 2006'da yeniden isimlendirilmiştir.[64] Teknoparkın bilindik şirketleri arasında Merck KGaA, PrimerDesign, Karus Therapeutics ve Synairgen bulunmaktadır.

Ünlü kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Akademisyenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite çalışanları arasında World Wide Web'in mucidi Tim Berners-Lee,[65] radyo cihazı gelişimine önemli katkılar yapmış Erich Zepler,[66] fiberoptik kablolarda kullanılan EDFA'nın mucidi David Payne,[67] modern Britanya arkeolojisi öncülerinden Sör Barry Cunliffe,[68] Ludwig Wittgenstein'ın biyografisi yazarı Ray Monk, Güney Afrika Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Hakimi Albie Sachs,[69] ve Royal Statistical Society ve Office for National Statistics'in eski başkanı Tim Holt yer almaktadır.[70]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Patterson, A. Temple (1962). The University of Southampton : A Centenary History of the Evolution and Development of the University of Southampton, 1862–1962. Southampton: The Camelot Press Ltd.
 • Nash, Sally and Martin Sherwood (2002). University of Southampton: An Illustrated History. London: James and James
 • B. L. Clarkson (1971). "The Institute of Sound and Vibration Research, University of Southampton". Review of Physics in Technology. Cilt 2. ss. 1-24. Bibcode:1971RvPT....2....1C. doi:10.1088/0034-6683/2/1/301. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Independent Schools Yearbook 2012-2013. ISBN 9781408181188. 
 2. ^ "University of Southampton Calendar 2012/13". University of Southampton. 31 Ağustos 2012. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2013. 
 3. ^ "Best universities for engineering degrees". Times Higher Education (THE) (İngilizce). 16 Ekim 2019. 22 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2020. 
 4. ^ "Our history | University of Southampton". www.southampton.ac.uk. 19 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2021. 
 5. ^ "Student lists". Senate House Library. 21 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2013. 
 6. ^ a b c "Our Campuses". University of Southampton. 19 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2014. 
 7. ^ "Boldrewood Campus". Times. 16 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2014. 
 8. ^ "Library Services and Sites". Library. University of Southampton. 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2014. 
 9. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; HESA citation isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 10. ^ "Facilities". Sports and Wellbeing. University of Southampton. 27 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2014. 
 11. ^ "University of Southampton". Russell Group. 1 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2012. 
 12. ^ a b "Good University Guide Profile: University of Southampton". The Times. Londra. 19 Haziran 2008. 2 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2009. 
 13. ^ "Research heavyweights deny ganging up". timeshighereducation.co.uk. 27 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2014. 
 14. ^ "Southampton confirms top 20 status amongst UK universities | University of Southampton". www.southampton.ac.uk. 14 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2016. 
 15. ^ "Best Global Universities in the United Kingdom". 5 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2015. 
 16. ^ "Our Universities". Russell Group. 26 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2012. 
 17. ^ Mann, John Edgar & Ashton, Peter (1998). Highfield, A Village Remembered. Halsgrove. ISBN 1-874448-91-4.
 18. ^ a b Patterson, A. Temple (1962). "Southampton in the Middle of the Nineteenth Century". The University of Southampton : A Centenary History of the Evolution and Development of the University of Southampton, 1862–1962. Southampton: The Camelot Press Ltd. ss. 1-9. 
 19. ^ Patterson, A. Temple (1962). "Henry Robinson Hartley and the Establishment of the Hartley Institution". The University of Southampton : A Centenary History of the Evolution and Development of the University of Southampton, 1862–1962. Southampton: The Camelot Press Ltd. ss. 9=-24. 
 20. ^ Nash, Sally; Martin Sherwood (2002). "Growing Pains". University of Southampton : An Illustrated History. Londra: James and James. ss. 13-17. ISBN 0-907383-94-7. 
 21. ^ Patterson, A. Temple (1962). "Reorganization and Achievement: 1892–1902". The University of Southampton : A Centenary History of the Evolution and Development of the University of Southampton, 1862–1962. Southampton: The Camelot Press Ltd. ss. 89-107. 
 22. ^ Patterson, A. Temple (1962). ""The Old Hartley"". The University of Southampton : A Centenary History of the Evolution and Development of the University of Southampton, 1862–1962. Southampton: The Camelot Press Ltd. ss. 107-138. 
 23. ^ a b c Nash, Sally; Martin Sherwood (2002). "War and the Years After, 1939–1952". University of Southampton : An Illustrated History. Londra: James and James. ss. 44-57. ISBN 0-907383-94-7. 
 24. ^ "Becoming a University". University of Southampton. 29 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2012. 
 25. ^ a b Nash, Sally; Martin Sherwood (2002). "The Pre-Robbins Years, 1952–1965". University of Southampton : An Illustrated History. Londra: James and James. ss. 57-68. ISBN 0-907383-94-7. 
 26. ^ a b Nash, Sally; Martin Sherwood (2002). "Who Pays the Piper, 1979–1985". University of Southampton : An Illustrated History. Londra: James and James. ss. 92-104. ISBN 0-907383-94-7. 
 27. ^ a b c d e Nash, Sally; Martin Sherwood (2002). "Into the Premier League". University of Southampton : An Illustrated History. Londra: James and James. ss. 116-130. ISBN 0-907383-94-7. 
 28. ^ Laurance, Jeremy (8 Haziran 1998). "University offers students jab to fight meningitis". The Independent. Londra. 9 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2009. 
 29. ^ "Jubilee Sports Centre". Estates Development. University of Southampton. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 30. ^ "Jubilee Sports Complex". Rick Mather Architects. 18 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 31. ^ "EEE Building (B32)". Estate Development. University of Southampton. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 32. ^ "EEE Building". John McAslan and Partners. 13 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 33. ^ "John McAslan and Partners: EEE Building University of Southampton". Architecture Today. 7 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 34. ^ "Mountbatten Building". Estate Development. University of Southampton. 2 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 35. ^ "Case Study: Mountbatten Building, University of Southampton". WYG Group. 6 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 36. ^ "Life Sciences Building (B85)". Estates Development. University of Southampton. 11 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 37. ^ "A Meeting Place of the Minds". NBBJ. 30 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 38. ^ "NBBJ: Life Sciences Building, the University of Southampton". Architecture Today. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 39. ^ "Hartley Library Extension". University of Southampton. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 40. ^ "George Thomas Student Services Building (B37)". Estates Development. University of Southampton. 18 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 41. ^ "George Thomas Building". Sustainable Planning Centre SISCo. 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 42. ^ "Students' Union Building". Estate Development. University of Southampton. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 43. ^ "University of Southampton Students' Union". Perkins Ogden Architects. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2013. 
 44. ^ "Archaeology". Estate Development. University of Southampton. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2013. 
 45. ^ "University of Southampton: New Archaeology and E-Languages Building" (PDF). Perkins Odgen Architects. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2013. 
 46. ^ "Institute of Developmental Sciences". Estate Development. University of Southampton. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2013. 
 47. ^ "Science and Engineering South Consortium (SES-5)". University College London. 9 Mayıs 2013. 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2013. 
 48. ^ "Our campuses: University of Southampton". University of Southampton. 6 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2011. 
 49. ^ Gavin Stamp, 'Giles Gilbert Scott' in Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, 2004.
 50. ^ Nash, Sally; Martin Sherwood (2002). "Building a Vision". University of Southampton : An Illustrated History. Londra: James and James. ss. 272-281. ISBN 0-907383-94-7. 
 51. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; nash22 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 52. ^ Sally Nash and Martin Sherwood (2002). The University of Southampton: An Illustrated History. Southampton: University of Southampton. s. 276. ISBN 0907383947. 
 53. ^ Sally Nash and Martin Sherwood (2002). The University of Southampton: An Illustrated History. Southampton: University of Southampton. s. 132. ISBN 0907383947. 
 54. ^ "Archaeology overview". University of Southampton. 4 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2013. 
 55. ^ a b "National Oceanography Centre, Southampton". National Oceanography Centre. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2013. 
 56. ^ Sally Nash and Martin Sherwood (2002). The University of Southampton: An Illustrated History. Southampton: University of Southampton. ss. 235-247. ISBN 0907383947. 
 57. ^ "HMS Challenger : Figureheads". figureheads.ukmcs.org.uk. 20 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2021. 
 58. ^ "University of Southampton: Malaysia Campus". University of Southampton. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2012. 
 59. ^ "University of Southampton: Malaysia" (PDF). Erişim tarihi: 17 Ocak 2012. [ölü/kırık bağlantı]
 60. ^ "Malaysia Campus in detail". University of Southampton. 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2013. 
 61. ^ "New Southampton research hub redefines business and university relationships". University of Southampton. 5 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2011. 
 62. ^ "University unveils vision for the UK's first 'professional campus'". University of Southampton. 10 Nisan 2006. 5 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2013. 
 63. ^ "Science Park Property". 30 Ağustos 2009. 22 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2013. 
 64. ^ "Invest in Southampton". 25 Nisan 2006. 28 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2013. 
 65. ^ "World Wide Web Consortium People: Tim Berners-Lee". w3.org. 17 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2009. 
 66. ^ "ECS Profile: Eric Zepler". zepler.net. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2009. 
 67. ^ "Meet the innovators: David Payne". BBC. 8 Nisan 2008. 12 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2009. 
 68. ^ "Professor Barry Cunliffe CBE and Jane Kennedy are appointed English Commissioners" (PDF). Mart 2006. 9 Haziran 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2009. 
 69. ^ "Justice Albie Sachs Lecture 'Why I was not Despised and Rejected'". UCL, England: academic-refugees.org. 23 Ocak 2008. 10 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2009. 
 70. ^ Walker, David (22 Mart 1996). "Single office to run Whitehall statistics". Times Higher Education Supplement. 7 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2009.