Saint Andrews Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(St Andrews Üniversitesi sayfasından yönlendirildi)
Saint Andrews Üniversitesi
Saint Adrews Üniversitesi Amblemi
Saint Andrews Üniversitesi kütüphanesi
Saint Andrews Üniversitesi kütüphanesi
LatinceUniversitas Sancti Andreae apud Scotos
Slogan Ever To Be The Best
Kuruluş 1413
Tür Devlet
Eğitim dil(ler)i İngilizce
Rektör Prof. Dr. Simon Pepper
(Şansölye Sir Menzies Campbell
Müdür Dr. Louise Richardson
Akademik personel 1,137
Öğrenciler 8,984
Lisans öğrencileri 7,221
Lisansüstü öğrencileri 1,763
Konum St Andrews, Fife, İskoçya
Yerleşke 4
Web sitesi www.st-andrews.ac.uk

Saint Andrews Üniversitesi (İngilizce: University of St Andrews) İskoçya'nın en eski üniversitesidir ve İngilizce konuşulan ülkelerdeki en eski üniversiteler arasında Oxford ve Cambridge'den sonraki üçüncü üniversitedir. Üniversite 1410-1413 yılları arasında kurulmuştur.

İskoçya'nın doğu sahili olan, kraliyet parlamenter ilçesi Saint Andrews, Fife'de yer almakta ve 100'ü aşkın ülkeden öğrencileriyi barındırmaktadır. Üniversitenin modern kütüphanesi ve birçok departmanı 16.000 nüfuslu ilçe merkezinde bulunmaktadır. Bu nüfusun yaklaşık 7.000'i üniversitenin öğrencilerinden oluşmaktadır. Üniversite Birleşik Krallık'taki en iyi üç üniversiteden biri durumundadır.[1] Dünyaca tanınmış olmasının yaninda akademik olarak dünyanın en iyi elli üniversitesinden biridir.[2]

Üniversitenin değişik bölümlerinde dünyaca ünlü akademisyenler eğitim vermekte olup, birçok Amerikan ve Avrupa üniversitesi ile bağlantıları bulunmaktadır. Türk öğrenci sayısı çok azdır, bunun yanı sıra Amerikalı öğrencilerin Birleşik Krallık'ta en çok bulunduğu üniversitedir. Tarihinde ünlü politikacılar, prensler ve prensesler, ünlü akademisyenler, aktörler ve yazarlar yetiştirmiştir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "University League Tables 2020". The Complete University Guide. 1 Mayıs 2019. 25 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
  2. ^ "Times Higher Education World University Rankings'". Times Higher Education. 28 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
  3. ^ "Famous University Of St Andrews Alumni". Ranker.com. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. [ölü/kırık bağlantı]