Manchester Metropolitan Üniversitesi

Koordinatlar: 53°34′25″K 2°26′9″B / 53.57361°K 2.43583°B / 53.57361; -2.43583
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Manchester Metropolitan Üniversitesi
Manchester Metropolitan University
Harita
SloganMany Arts, Many Skills (Birçok sanat birçok beceri)
Kuruluş1970 - Manchester Politeknik
1992 Universite statusu icin Kraliyet berati
TürDevlet Üniversitesi
Gelir£312,000 (2009)[1]
RektörJohn Brooks
BaşkanDianne Thompson (Şansölye)
Kayıtlı33,490[2]
Diğer öğrenciler200 (diploma-altı ileri eğitim)[2]
KonumManchester, Kuzey-Batı İngiltere BölgesiGreater Manchester Metropoliten Kontluğu, İngiltere
Web sitesiwww.mmu.ac.uk

Manchester Metropolitan Üniversitesi (kısa olarak: MMU) Kuzey-Batı İngiltere'de bulunan bir yükseköğretim kurumudur. En büyük kampüsleri Manchester merkezinde ve varoşlarında ("All Saints", "Aytoun", "Hollings", "Elizabeth Gaskell" ve "Didsbury") bulunmaktadır ama Cheshire'da Crewe'da da kampüsü bulunmaktadır. Kamuya ait bir üniversite olup ilk yüksek okul olarak 1970'te Manchester Politeknik olarak kurulmuş ve diğer politekniklerle birlikte 1992 yılında üniversite statüsü verilmiştir.

27,265 lisans, 6,020 lisansüstü öğrencisiyle eğitim sağlamaktadır. Birleşik Krallık'ta, toplam öğrenci sayısı itibarıyla, Open University (Açık Üniversite) ve aynı şehirde bulunan Manchester Üniversitesi'nden sonra üçüncü büyük üniversitedir.

Eski bir politeknik olduğu için "yeni üniversite" olduğu kabul edilmektedir. "University Alliance" adlı üniversiteler birliği üyesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Manchester Politeknik resmen 1 Ocak 1970'te "Manchester Güzel Sanatlat ve Dizayn Koleji", (1899'da kurulmuş olan) "Manchester Ticaret Koleji" ve "John Dalton Teknoloji Koleji" kurumlarının birleştirilmesi suretiyle kurulmuştur. 1977'de öğretmen okulları olan "Didsbury Eğitim Koleji" ile "Hollings Koleji" ve 1983'te "Manchester Şehri Yüksek Eğitim Koleji" de politeknik bünyesine alınmıştır. 1987'de kurum "Kuzey Konsorsiyum" adı verilen üniversite dışı yükseköğretim kurumları birliğinin kurucu üyesi olmuştur. 1989'a kadar diğer politeknikler gibi hukuken, mali ve idari bakımdan yerel idareye bağlı iken, bu politekniğe Nisan 1989'dan itibaren tüzel kişilik tanınmıştır.

"1992 İleri ve Yüksek Eğitim Kanunu" ile ve 15 Eylül 1992'de kraliyet Beratı ile üniversite statüsü kazanmış ve "Manchester Metropolitan Üniversitesi" adını almıştır. 1992'de "Crewe ve Alsager Yüksek Eğitim Koleji" ve "Manchester Fizyoterapi Okulu" üniversiteye bağlanmıştır.

Kampüsler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitesinin merkez idare binası ve ana kampüsü Manchester şehir merkezinin hemen güneyinde Oxford Road üzerinde; şehirde diğer yüksek eğitim akademik kurumları olan Manchester Üniversitesi ve "Royal Northern College of Music (Kraliyet Kuzey Müzik Koleji)" yakınlarındadır. Üniversitenin Manchester şehri içinde bulunan diğer kampüsleri şunlardır: "Fallowfield" semtindeki binasının modern mimarisi dolayısıyla "toast-rack (kızarmış ekmek dilimleri kabı)" adı verilen "Hollings Kampüsü"; "Royal Manchester Hastanesi" civarında "Elizabeth Gaskell Kampüsü"; şehir merkezinde "Manchester Metropolitan İşletmecilik Okulu"; güney varoşlardande Eğitim Enstitüsü'nün bulunduğu "Didsbury Kampüsü".

2010'a kadar Cheshire kontluğunda bulunan eski yüksek eğitim enstitünden devralinan Crewe'da "Crewe Kampusu" ve Alsegar'da "Alsegar Kampüsü" bulunmaktayken 2010'da "Alsegar Kampüsü" kapatılmış ve burada çalışan personel ve üniversite bölümleri "Crewe Kampüsü"'ne nakledilmiştir.

Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitenin 8 fakültesi bulunmaktadır:

  • Güzel Sanatlar ve Dizayn
  • Sağlık, Psikoloji ve Sosyal Bakım
  • Hümanite, Hukuk ve Sosyal Bilimler
  • Bilim ve Mühendislik
  • MMU İşleteme Okulu
  • MMU Cheshire
  • MMU Eğitim Enstitüsü
  • Hollings Facultesi

2010-2011 akademik yılında Üniversite'de toplam 34,000 öğrenci bulunmaktaydı. Üniversite tam zamanlı akademik personel; 700 kadar part-time akademik personel ve 2,200 idare ve destek personeli istihdam etmektedir.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]