Soluk tilki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Soluk tilki
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Caniformia (Köpeğimsiler)
Familya: Canidae (Köpekgiller)
Oymak: Vulpini (Asıl tilkiler)
Cins: Vulpes
Tür: V. pallida
Vulpes pallida
(Cretzschmar, 1827)

Soluk tilki (Vulpes pallida), köpekgiller (Canidae) familyasından bir tilki türü.

Dış özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Soluk tilkinin yapısı Güney Afrika tilkisini andırmaktadır. Bacakları ve kulakları bayağı uzundur. Kulakların uçları diğer tilkilerden daha yuvarlağımsıdır. Vücudu soluk bej rengindedir, bacakları ve bazen sırtı kırmızımsı kahverengi olur. Karın kısmı, yüzü ve kulaklarının iç kısımları daha açık renk, neredeyse beyaz renk olur. Aşağı yukarı kum tilkisi'nin büyüklüğündedir ama soluk tilkinin bundan farklı olarak kuyruğunun ucu siyah renk olur.

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Soluk tilki Kuzey Afrika'nın güneyinde, yani Sahel Çölü'nün güneyinde, Atlas Okyanusu'ndan Kızıldeniz'e kadar varan bir şerit içerisinde yayılım gösterir.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Soluk tilki kuru çalılık alanlarda ve yarı çöllerde bulunur. Bazen hatta çöle de girer. Küçük aile grupları içerisinde yaşadığı tahmin edilir. Bu gruplar diğer grup içerisinde yaşayan köpekgillerde de olduğu gibi, bir üreyen çift ve bunların yavrularından oluşur. Dişi tilki dünyaya 3-4 yavru getirir.

Soluk tilkiler gece aktif hayvanlardır. Gündüzleri, kendi kazdıkları, 15 m. uzunluğa varan ve 2-3 metre derinliğe kadar inen mağaralarda geçirirler.

Beslenmeleri kemiriciler, küçük sürüngenler, kuşlar, yumurtalar ve meyvelerden oluşur. Ayrıca böcek yedikleri tahmin edilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]