Ada boz tilkisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ada boz tilkisi
Urocyon littoralis full figure.jpg
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Caniformia (Köpeğimsiler)
Familya: Canidae (Köpekgiller)
Oymak: Vulpini (Asıl tilkiler)
Cins: Urocyon
Tür: U. littoralis
Urocyon littoralis
(Baird 1857)
Av peşinde olan bir ada boz tilkisi

Ada boz tilkisi (Urocyon littoralis), köpekgiller (Canidae) familyasından, sadece Kaliforniya'nın Channel Adaları'nda yaşayan ve boz tilki ile aynı cinse ait olan bir tilki türü.

29 santimetrelik kuyruğu hariç yaklaşık 50 cm uzunluğuyla köpekgiller familyasının en küçük türlerinden biridir. Ada boz tilkisinden daha küçük olan tek köpekgil çöl tilkisidir. Kartallar tarafından avlandıkları için açık alanlardan uzak durur ve boz tilkiye benzer şekilde ağaçlara tırmanırlar. Genelde Ocak ayında ve ömür boyu aynı eş ile çiftleşirler.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ada boz tilkisi 48–50 cm uzunluğa (+29 cm kuyruk), ayakta dururken 30–33 cm boya ve 1,3-2,8 kg ağırlığa ulaşır. Sırtı gri renk, ve yanları pas kırmızısı olur. Alt kısmı ve suratının alt yarısı beyaz renkdir. Kuyruğunun ucu siyah olur. Boz tilki ile karşılaştırıldığında, kabaca ada boz tilkisinin daha koyu renkli olduğu söylenebilir.

Yaşam alanı ve yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaliforniya'nın Channel Adaları fazla büyük olmamalarına rağmen çok farklı yaşam alanları sunmaktadır; farklı orman şekilleri, düzlük kırlar, kumluk alanlar ve çalılıklar, ada boz tilkileri bu alanların hepsini kullanmaktadır. Ama 1990'lı yıllardan bu yana adalara yerleşmiş olan kartallar tarafından yoğun şekilde avlanıldıkları için, açık alanlardan uzak durmaya çalışanları da vardır.

İnsanlardan neredeyse hiç korkmaz, çünkü insanlar ile tecrübesi olmadığı için onları bir tehlike olarak görmez. Bu davranış ada hayvanları için tipiktir. Bu yüzden kolayca yakalanıp, neslini korumak için yetiştirebilinmektedir.

Ada boz tilkisinin ilginç bir tarafı, aynı boz tilkinin de yaptığı gibi severek ağaçlara tırmanmasıdır.Düşmanlarından kaçmak ve avlanmak açısından ağaçlara tırmanmak bu tilki için faydalı olabilmektedir.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ada boz tilkisi yalnız başına ava çıkar, ve genelde gündüz aktif olur. Meyve, böcek, kuş, yumurta, yengeç ve küçük memeliler ile beslenir.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ada boz tilkileri genelde, yalnız yaşamalarına rağmen ömür boyu aynı eş ile çiftleşirler. Ocak ayında üreme zamanları başlar ve çiftler tekrar beraber izlenebilirler. Gebelik 33-50 gün sürer ve sonunda 1-5 yavru dünyaya gelir.

Bir Ada boz tilkisi çifti
Ada boz tilki yavrusu

Yavrular 7-9 hafta böyunca süt ile beslenir ve yazın başına doğru ilk kez doğdukları inden dışarıya çıkarlar. 10 ay sonra kendileri üreyebilecek olgunluğa ulaşırlar. Genelde ömürleri 4-6 yıl civarındadır ama hayvanat bahçesinde tutulan ada boz tilkileri 8 yaşına kadar da varabilirler.

Alt türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ada boz tilkisinin 6 alt türü tanınmaktadır. Bunların her birisi Kaliforniya'nın Channel Adaları'nın birisinde diğerlerinden ayrı kalıp kendine göre özellikler geliştirmiştir:

Bu alt türler birbirleri ile çiftleşip üreyebilirler, ama buna rağmen genetik farklılıkları vardır. Örneğin her alt türün farklı miktarda kuyruk kemiği eklemleri vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]