Brezilya dövüş tilkisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brezilya dövüş tilkisi
Ceará, Kuzeydoğu Brezilya
Korunma durumu

Neredeyse tehdit altında (IUCN 3.1)[1]
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora
Familya: Canidae
Oymak: Canini
Alt oymak: Cerdocyonina
Cins: Lycalopex
Tür: L. vetulus
İkili adlandırma
Lycalopex vetulus
(Lund, 1842)
Dağılımı
Sinonimler
Pseudoalopex vetulus
Dusicyon vetulus

Brezilya dövüş tilkisi (Lycalopex vetulus), köpekgiller familyasının Lycalopex cinsine ait, Brezilya'ya özgü bir türdür.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısa postu, üst taraflarda sarımsı ve siyahtır ki bu durum tamamında gri bir etki bırakır. Kulakları ve bacaklarının dış tarafı kırmızımsı ya da sarımsı-kahverengidir. Kuyruğu, uç kısımda ve üst yüzeyde siyahtır. Alt tarafı krem ve bej rengindedir. Dişleri ve kafatası görece küçük, ağız ve burun kısa, yukarıdaki parçalayıcı dişleri az gelişmiş olup, buna karşın öğütücü dişleri görece geniştir. Boyu 58–64 cm kadar olup, kuyruk uzunluğu 28–32 cm'dir. Ağırlığı ise 2,7 ile 4 kg arasında değişir.

Dağılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya dövüş tilkisi, ülkenin kuzeyinden bazı yerlerde kaydedilmesine ve Arjantin'den Pleistosen fosilleri bilinmesine rağmen, güney-orta Brezilya'ya özgüdür. Daha marjinal habitatlarda bulunabilmelerine rağmen, genellikle düz veya ağaçlarla dağınık açık ormanlık alanların, çalılıkların ve savanların olduğu 90 ila 1.100 m (300 ve 3.610 ft) arasındaki yüksekliklerde, cerrado'da yaşarlar.[2]

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya dövüş tilkisi, bir savana sakinidir. Dinlenmek ve yavrulamak için, mesela armadilloların kazmış oldukları kovuklara çekilirler. Besinleri kemirgenler, kuşlar, başta çekirgeler olmak üzere böceklerden oluşur. Diş yapısı, başta böcek yemeğe imkân verecek şekilde kapanır. Bir kümes hırsızı olarak göründüğünden halkın peşine düştüğü bir hayvandır. Yavrular, Güney Yarımküre'nin baharına denk gelen Eylül ayında doğarlar. Genelde bir batında 2-4 yavru dünyaya gelir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rogerio Cunha de Paula (CENAP, Brazil); Lemos, Fred; Dalponte, Julio; Azevedo, Fernanda Cavalcanti (15 Mart 2019). "IUCN Red List of Threatened Species: Lycalopex vetulus". IUCN Red List of Threatened Species. doi:10.2305/iucn.uk.2020-2.rlts.t6926a87695615.en. 28 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2021. 
  2. ^ Dalponte, Julio C. (25 Kasım 2009). "Lycalopex vetulus (Carnivora: Canidae)". Mammalian Species. 847: 1-7. doi:10.1644/847.1. ISSN 0076-3519. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Brezilya dövüş tilkisi ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies'te Brezilya dövüş tilkisi ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.