Brezilya dövüş tilkisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brezilya dövüş tilkisi
Hoaryfox.jpg
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Caniformia (Köpeğimsiler)
Familya: Canidae (Köpekgiller)
Oymak: Canini (Asıl köpekler)
Cins: Pseudalopex
Tür: P. vetulus
İkili adlandırma
Pseudalopex vetulus
(Lund, 1842)

Brezilya dövüş tilkisi (Pseudalopex vetulus), köpekgiller familyasının Canini oymağına ait bir türdür. Daha önceleri küçük dişleri sebebiyle kendine has Lycalopex cinsi olarak sınıflandırılmıştır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısa postu, üst taraflarda sarımsı ve siyahtır ki bu durum tamamında gri bir etki bırakır. Kulakları ve bacaklarının dış tarafı kırmızımsı ya da sarımsı-kahverengidir. Kuyruğu, uç kısımda ve üst yüzeyde siyahtır. Alt tarafı krem ve bej rengindedir. Dişleri ve kafatası görece küçük, ağız ve burun kısa, yukarıdaki parçalayıcı dişleri az gelişmiş olup, buna karşın öğütücü dişleri görece geniştir. Boyu 58–64 cm kadar olup, kuyruk uzunluğu 28–32 cm'dir. Ağırlığı ise 2,7 ile 4 kg arasında değişir.

Dağılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Tür, Güney Brezilya'da Mato Grosso, Goias, Minas Gerais ve Sao Paulo eyaletlerinde görülür.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya dövüş tilkisi, bir savana sakinidir. Dinlenmek ve yavrulamak için, mesela armadilloların kazmış oldukları kovuklara çekilirler. Besinleri kemirgenler, kuşlar, başta çekirgeler olmak üzere böceklerden oluşur. Diş yapısı, başta böcek yemeğe imkân verecek şekilde kapanır. Bir kümes hırsızı olarak göründüğünden halkın peşine düştüğü bir hayvandır. Yavrular, Güney Yarımküre'nin baharına denk gelen Eylül ayında doğarlar. Genelde bir batında 2-4 yavru dünyaya gelir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]