Bengal tilkisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bengal tilkisi
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Caniformia (Köpeğimsiler)
Familya: Canidae (Köpekgiller)
Oymak: Vulpini (Asıl tilkiler)
Cins: Vulpes
Tür: V. bengalensis
Vulpes bengalensis
(Shaw, 1800)

Dağılımı

Bengal tilkisi (Vulpes bengalensis), ayrıca Hint tilkisi olarak da bilinen, köpekgiller familyasından yalnızca Hint altkıtasında bulunan endemik tilki türüdür.

Bengal tilkisi üzerindeki araştırmalar 2005 yılında başlamıştır ve henüz hakkında çok bilgi yoktur. İngiliz zoolog George Shaw 1800 yılında ilk kez bu tilki hakkında bir makale yazdığında "Canis bengalensis" adı altında Canis cinsine sınıflandırmıştır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bengal tilkisinin uzunluğu 45–60 cm (+25–35 cm kuyruk), ayakta dururken boyu 26–28 cm ve ağırlığı 1,8 - 3,2 kg'ye kadar varır. Tüyleri kısa olur ve rengi kum rengi ile kızıl-kahverengi arası değişir. Kuyruğunun ucu siyah renk olur.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bengal tilkisi Himalaya sıradağlarının güneyinden Hindistan'ın en güney ucuna kadar, Hindistan, Bangladeş, Pakistan ve Nepal'da yaygındır. Dağlık bölgelerde 1500 m yüksekliğe kadar rastlanalabilir.

Tipik yaşam alanı açık otluk ve çalılık alanlar ve yarı çöllerdir. Fazla ağaçlı ormanlardan ve çöllerden uzak durur.

Yayılım alanı çok büyük olmasına rağmen hiçbir bölgede fazla miktarda bulunmamaktadır. Hindistan ve Pakistan'da spor avcılığı yüzünden nesli tehlikeye girmiştir. Geleneksel şifa inancı ile bağlantılı olarak, eti yüzünden de avlanmaktadır. Fazla tarım yapılan bölgelerde bengal tilkisi davranışını değiştirmiş, ve gündüz avlanmak yerine geç akşam saatlerinde avlanmaya başlamıştır.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Bengal tilkilerinin bir ömür boyu süren "evlilik" içinde yaşadıkları tahmin edilir. Üreme zamanları bilinmemektedir. Ancak 51-53 gün süren bir gebeliğin sonunda 2-6 yavru dünyaya getirdikleri bilinir. Ömürleri 10 yıla kadar varabilir.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Bengal tilkisi fazla yemek seçmeyen bir her şey yiyicidir. Böcekler, küçük kabuklular, yerde yuva kuran kuşlar, sürüngenler, kemiriciler ve küçük memeliler ile beslenebilir. Ayrıca mevsime göre bitkisel de beslenebilirler. Karpuz, bamya veya nohut gibi şeyler de yediği görülmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]