İçeriğe atla

Çalı köpeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çalı köpeği
Korunma durumu

Neredeyse tehdit altında (IUCN 3.1)[1]
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora
Familya: Canidae
Oymak: Canini
Alt oymak: Cerdocyonina
Cins: Speothos
Lund, 1839
Tür: S. venaticus
İkili adlandırma
Speothos venaticus
(Lund, 1842)
Dağılımı

Çalı köpeği (Speothos venaticus), köpekgiller (Canidae) familyasından, Panama'dan Paraguay'a kadar uzanan bir bölgede çalılık ve ormanlık alanlarda yaşayan ve çok nadir rastlanan bir tür.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaba bir tipi vardır ve bacakları kısadır. Kulakları da kısa ve yuvarlağımsıdır. Ayakları geniş ve kuyruğu kısadır. Çalı köpeğinin dişleri diğer köpekgiller de olduğu kadar iyi gelişmemiştir ama yine de çok kuvetli ısırabilir. Sansargiller familyasının bazı üyelerine benzer.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalı köpeğinin davranışları neredeyse hiç araştırılmamıştır. Sayıları 10'a kadar varabilen bir sürü oluşturup kendilerinden daha büyük hayvanları avladıkları bilinir. Bu av esnasında uluyarak birbirleri ile iletişim kurarlar.

Çalı köpeği ayrıca, iyi bir yüzücü ve dalıcıdır. Hayvanat bahçesinde tutulanların üzerinde yapılan izlenimlere göre, yavruları emziren dişi, erkek tarafından beslenir ve yavruları hiçbir zaman yemek için birbirleri ile kavga etmezler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Karen DeMatteo, (University of Missouri-St Louis); Fernanda Michalski (Instituto Pró-Carnívoros, Brazil); University), Renata Leite-Pitman (Duke (4 Ağustos 2011). "IUCN Red List of Threatened Species: Speothos venaticus". IUCN Red List of Threatened Species. doi:10.2305/iucn.uk.2011-2.rlts.t20468a9203243.en. 28 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Çalı köpeği ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies'te Çalı köpeği ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.