Sofular, Vezirköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sofular
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Samsun
İlçe Vezirköprü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 620
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu
Posta kodu 55900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Sofular, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

ŞUAN SOFULAR KÖYÜNDE BARAK TÜRKMENLERİ YAŞAMAKTADIR

(Dedemoğlu bir türküsünde:"Ömrümde sevmezdim Arabı Kürdü, Çekti çadırını karşıma kurdu" der.)

HORASAN EVLİYALARINDAN OLAN SOFU DEDE İSİMLİ bu degerli zat sofular mahallesine gelmesi ve yerleşmesi ile mahallede yaşan bütün insanlara yardım edip derdi olanlara derman olan ve ihtiyacı olanlara yardım eden bir zati muhteremden ismini almaktadır köy heyeti kararı ile sofu mahallesi olarak konulmuştur.dönem içinde degişerek SOFULAR mahallesi olarak degiştirilmiştir.

1877 - 1878 YILLARINDA KAFKASYADAN ABZEH SOYUNDAN ÇERKEZ SÜLALER ÖNCE ÇORUM İLİ OSMANCIK İLÇESİNE YERLEŞMİŞLERDİR DAHA SONRADA SAMSUN İLİ VEZİRKÖPRÜ İLÇESİ SOFULAR mahallesine YERLEŞMİŞLERDİR BU SÜLALERDEN ÇERKEZCE SOYADLARI ( GUNAYKO ) TÜRKÇE SOYADLARI ( GÖKÇE ) yani LAKAPLARI AKGÜLLER sülalesi olarak geçiyor şuan sofular mahallesinde yaşamamaktadırlar NARLISARAY beldesinde ikamet etmektedirler

Sofular mahallesinde Şuan BARAK TÜRKMENLERİ yaşamaktadır.

Barak Türkmenleri, Baraklar, Oğuzların sağ kolu Bozoklardan Yıldızhan Oğullarına bağlı Beğdilli boyu içerisinde yer alan oymaklardan biridir.

1100'lü yıllarda Firuz Beğ'in önderliğinde Anadolu'ya gelen Baraklar önce Yozgat yöresinde yurt tuttular, fakat devletle araları açılınca Antep'e sürüldüler. Antebin bulunduğu platonun güneyine Tilbaşar yaylasına yerleştiler. Bu coğrafi bölge, doğuda Fırat'a (culap suyuna), batıda, Nur Dağlarına, güney ve güney batıda, Halep ve Amık ovasına kadar uzanır. Bu bölgede Arap ve Kürtlerle uzun süre uğraşırlar.

Dedemoğlu bir türküsünde:"Ömrümde sevmezdim Arabı Kürdü, Çekti çadırını karşıma kurdu" der. Bu durum karşısında Firuz Beğ oymağın yarısını alarak Horasan'a göç etti. Geride kalan Barakların bir kısmı Anadolu'nun muhtelif yörelerine dağıldılar, diğerleri ise Antep'te yaşamaya başladılar.

Antep'te kalan Barakların yaklaşık dörtte üçlük bölümü, padişah 2. Süleyman döneminde bölgedeki devşirme unsurlarla sürekli kavga edip, bunların tarlalarını ve evlerini yaktıkları gerekçesiyle Rakka'ya sürüldü. Bu sürgün olayının 1690'lı yılların sonunda gerçekleştiği ifade edilebilir.

Şu an İran topraklarındaki Horasan şehri atayurtlarıdır. Horasan'dan 84.000 hane göç etmiştir. Şu an Gaziantep ilinin İslahiye, Karkamış, Nizip, Oğuzeli(ŞanlıUrfa)(Birecik,Bozova,halfeti,Suruç ilçeleri BİRECİK Bağlarbaşı köyu, Besni (Adıyaman)ilçesinde özellikle Kızılin, Ören ve Nevşehir ili Hacıbektaş İlçesi Aşağıbarak, Yukarıbarak ve Belbarak köylerinde ( Samsun )Vezirköprü ilçesi sofular mahallenin yaşamaktadırlar.Kültürel olarak zengin bir sözlü kültüre sahiptirler.

Kendilerine has kültürleri vardır. Kültürlerinde kendi adlarıyla anılan Barak uzun havaları önemli yer tutar. Bu uzunhavalarda kendilerine ait bütün bilgileri sözlü olarak sonraki kuşaklara ulaştırmışlardır. Ünlü ozanları Karacaoğlan, Dedemoğlu, Kılınçoğlu, Dadaloğlu ve Garip'tir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Her yörenin her koyun kendi içinde degişik kultur,orf ve adetlerinde degişiklikler vardır.sofular koyunde her sene yagmur duasına cıkılır.dualar edilip sofu dedinin turbesi ziyaret edilerek dualar edilir.yagmur duasının sonunda keşkek et turu pilav verilir civar koylerden duaya gelen mısafırlere ikramlarda bulunur airlanır.koyde evleneceklere yardımda bulunur ve koy heyeti tarafından maddi yardımda bulunur ve dügünleri yapılır.dügünlerde güreşler yapılır kazananlara öduller verilir.genelde davul ve zurna eşliginde gecer.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 152 km, Vezirköprü ilçesine 37 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları ılık ve yağışlıdır. Yağışlar yaz aylarında da devam eder.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2012 588
2000 620
1997 647

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Mahalledeki birçok kişi farklı şehirlere inşaat işçisi olarak gitmektedir. Ayrıca mahallede bulunan Orman Deposunda 14 kişi istifleme işiyle bazı dönemlerde de köy halkı kesim işiyle uğraşmaktadır. Mahallede tarım ürünü olarak buğday, mısır, yulaf, fiğ, şeker pancarı, fasülye, nohut gibi birçok bitki yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede 2013 yılında yapılmış 13 sınıflı ilkokul mevcuttur. Orta okul için ise mahallede bulunan çocuklar köye 5 km uzaklığındaki Göl Mahallesine gitmektedir. Mahallede, içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]