Sofular, Vezirköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sofular
—  Köy  —
Samsun in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Vezirköprü
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 620
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55900
İnternet sitesi: [2]

Sofular, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

ŞUAN SOFULAR KÖYÜNDE BARAK TÜRKMENLERİ YAŞAMAKTADIR

(Dedemoğlu bir türküsünde:"Ömrümde sevmezdim Arabı Kürdü, Çekti çadırını karşıma kurdu" der.)

HORASAN EVLİYALARINDAN OLAN SOFU DEDE İSİMLİ bu degerli zat sofular köyüne gelmesi ve yerleşmesi ile köyde yaşan bütün insanlara yardım edip derdi olanlara derman olan ve ihtiyacı olanlara yardım eden bir zati muhteremden ismini almaktadır köy heyeti kararı ile sofu köyü olarak konulmuştur.dönem içinde degişerek SOFULAR köyü olarak degiştirilmiştir.

1877 - 1878 YILLARINDA KAFKASYADAN ABZEH SOYUNDAN ÇERKEZ SÜLALER ÖNCE ÇORUM İLİ OSMANCIK İLÇESİNE YERLEŞMİŞLERDİR DAHA SONRADA SAMSUN İLİ VEZİRKÖPRÜ İLÇESİ SOFULAR KÖYÜNE YERLEŞMİŞLERDİR BU SÜLALERDEN ÇERKEZCE SOYADLARI ( GUNAYKO ) TÜRKÇE SOYADLARI ( GÖKÇE ) yani LAKAPLARI AKGÜLLER sülalesi olarak geçiyor şuan sofular köyünde yaşamamaktadırlar NARLISARAY beldesinde ikamet etmektedirler

Sofular köyünde Şuan BARAK TÜRKMENLERİ yaşamaktadır.

Barak Türkmenleri, Baraklar, Oğuzların sağ kolu Bozoklardan Yıldızhan Oğullarına bağlı Beğdilli boyu içerisinde yer alan oymaklardan biridir.

1100'lü yıllarda Firuz Beğ'in önderliğinde Anadolu'ya gelen Baraklar önce Yozgat yöresinde yurt tuttular, fakat devletle araları açılınca Antep'e sürüldüler. Antebin bulunduğu platonun güneyine Tilbaşar yaylasına yerleştiler. Bu coğrafi bölge, doğuda Fırat'a (culap suyuna), batıda, Nur Dağlarına, güney ve güney batıda, Halep ve Amık ovasına kadar uzanır. Bu bölgede Arap ve Kürtlerle uzun süre uğraşırlar.

Dedemoğlu bir türküsünde:"Ömrümde sevmezdim Arabı Kürdü, Çekti çadırını karşıma kurdu" der. Bu durum karşısında Firuz Beğ oymağın yarısını alarak Horasan'a göç etti. Geride kalan Barakların bir kısmı Anadolu'nun muhtelif yörelerine dağıldılar, diğerleri ise Antep'te yaşamaya başladılar.

Antep'te kalan Barakların yaklaşık dörtte üçlük bölümü, padişah 2. Süleyman döneminde bölgedeki devşirme unsurlarla sürekli kavga edip, bunların tarlalarını ve evlerini yaktıkları gerekçesiyle Rakka'ya sürüldü. Bu sürgün olayının 1690'lı yılların sonunda gerçekleştiği ifade edilebilir.

Şu an İran topraklarındaki Horasan şehri atayurtlarıdır. Horasan'dan 84.000 hane göç etmiştir. Şu an Gaziantep ilinin İslahiye, Karkamış, Nizip, Oğuzeli(ŞanlıUrfa)(Birecik,Bozova,halfeti,Suruç ilçeleri BİRECİK Bağlarbaşı köyu, Besni (Adıyaman)ilçesinde özellikle Kızılin, Ören ve Nevşehir ili Hacıbektaş İlçesi Aşağıbarak, Yukarıbarak ve Belbarak köylerinde ( Samsun )Vezirköprü ilçesi sofular köyün yaşamaktadırlar.Kültürel olarak zengin bir sözlü kültüre sahiptirler.

Kendilerine has kültürleri vardır. Kültürlerinde kendi adlarıyla anılan Barak uzun havaları önemli yer tutar. Bu uzunhavalarda kendilerine ait bütün bilgileri sözlü olarak sonraki kuşaklara ulaştırmışlardır. Ünlü ozanları Karacaoğlan, Dedemoğlu, Kılınçoğlu, Dadaloğlu ve Garip'tir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Her yörenin her koyun kendi içinde degişik kultur,orf ve adetlerinde degişiklikler vardır.sofular koyunde her sene yagmur duasına cıkılır.dualar edilip sofu dedinin turbesi ziyaret edilerek dualar edilir.yagmur duasının sonunda keşkek et turu pilav verilir civar koylerden duaya gelen mısafırlere ikramlarda bulunur airlanır.koyde evleneceklere yardımda bulunur ve koy heyeti tarafından maddi yardımda bulunur ve dügünleri yapılır.dügünlerde güreşler yapılır kazananlara öduller verilir.genelde davul ve zurna eşliginde gecer.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 152 km, Vezirköprü ilçesine 37 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları ılık ve yağışlıdır. Yağışlar yaz aylarında da devam eder.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 588
2000 620
1997 647

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köydeki birçok kişi farklı şehirlere inşaat işçisi olarak gitmektedir. Ayrıca köyde bulunan Orman Deposunda 14 kişi istifleme işiyle bazı dönemlerde de köy halkı kesim işiyle uğraşmaktadır. Köyde tarım ürünü olarak buğday, mısır, yulaf, fiğ, şeker pancarı, fasülye, nohut gibi birçok bitki yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde 2013 yılında yapılmış 13 sınıflı ilkokul mevcuttur. Orta okul için ise köyde bulunan çocuklar köye 5 km uzaklığındaki Göl Mahallesine gitmektedir. Köyde, içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]