Kıranalan, Vezirköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kıranalan
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Vezirköprü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.116
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55900

Kıranalan, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge halkı arasında Türkmenderesi diye bilinir.Dere tabiri köy dışından geçen çay ile kalıplaşmıştır. Bu çaya ''Kuru Çay'' denir.Halk arasında adı ''Alkısrak'' olarak geçen ağaçlık ve su yakaklı bölgede bulunan kiremitler uzun zaman önce buralarda yaşamış olan insanların varlığını işaret etmektedir.Yahudi mezarlıkları yer yer göze çarpmaktadır.Yundaal denilen bölgede amatör kazıcılar zaman zaman tarihi eser veya define aramaları yapıldığı gözlemlenmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Pıt denilen ekmeği meşhurdur.Odun ateşi üzerindeki saçta pişirilir , sade ve lezizdir.Her bayram namazı cıkışında camii avlusunun önüne büyükten kücüğe doğru sıralanarak tek tek bayramlaşılır.Ayrıca köye ait olan 3 odada her cuma günü,cuma namazından sonra yemek ve çay verilir.Ayrıca mahallede semaver çayı meşhurdur.Kurban Bayramında ise kurbanlıklar kesildikten sonra odalara toplanılır ve hep beraber mangal keyfi yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 148 km, Vezirköprü ilçesine 33 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 1
2000 1116
1997 1043

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Mahalledeki genç nüfusun inşaat sektörüne yönelmesi sonucu, yurtiçi ve yurtdışı inşaat bölgeleri çalışan genç nesilin tercihi olmuştur.Bu sebepten çalışan kesim genellikle maddi durum olarak ülke ortalamasına göre ortadirek-üst sınıftadır.Fakat mahallede yaşamak zorunda olan ehilli kişiler maalesef yardıma muhtaç durumdadırlar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu deniz feneri derneğinin katkılarıyla yeniden inşa ettirilmiştir. Mahallede, içme suyu şebekesi 2007 deniz feneri tarafından su kuyusu vurularak 55 metreden su çıkartılmıştır fakat halen kaymakam lık tarafından yapımı üslenenilen su aynen durmaktadır herhangi bir işlem yapılmamıştır mahallenin yolları hatır asvaltı olduğundan bozulmuştur bunada da birönlem alınmamıştır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]