Elbeyi, Vezirköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Elbeyi
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Vezirköprü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 221
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55900

Elbeyi, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihi/kültürü[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kuruluşu çok eski tarihlere dayanmakla birlikte, tam zamanı bilinmemektedir. Tokat ilinin Erbaa ilçesinden türkmen olan 3 hane olarak buraya gelen kişiler yerleşimlerini tamamlayarak mahallenin oluşumunun ilk temellerini atmışlardır. Bu kişilere hitaben mahallenin ismi bir dönem Erbaalılar olarak adlandırılmış, zamanla bu isim değişimlere uğramış ve köy bugünkü ismi olan Elbeyi adıyla anılmaya başlanmıştır.

[GELENEKLER] Köy Düğünleri: Köy ve çevresinde nişan takma, kına yakma ve gelin alma olarak belirlenen üç bölümde düğünler gerçekleşmektedir. Mahallede düğünler büyük bir şenlik havasında geçmekte ve eğlenceler birkaç güne yayılarak sürmektedir. Eğlenceye gelin almaya gidilecek günün öncesi gecede başlanır ve gece yarısına kadar devam eder, ertesi gün gelin almaya gidecek olanlar belirlenir ve genelde traktör, minibüs v.b. araçlarla topluca gidilir. Gelin kendi evinden alınıp damadın evine getirilir. Gelin geldikten sonra yapılan ikinci işlem takı merasimidir. Genelde takı olarak verilen şeyler altın ve çeşitli ev eşyası özellikle de mutfak eşyasıdır. Burada amaç yeni evli çiftlere destek vererek onların Bir ölçüde rahat etmelerini sağlamaktadır. Gelin geldikten sonra eğlenceler bir süre daha devam eder ve daha sonra düğün sona erer. Bulgurluk: Köy halkı, genelde yarmalık ve bulgurluk yapacağı zaman buğdaylar ortak bir yerde toplanır mahallenin ileri gelen kadınları liderliğinde tüm hanelerin ihtiyacını karşılayacak şekilde çalışır. Bayramlaşma: Mahallede bayramlaşma toplu bir şekilde yapılmaktadır. Bayram namazından çıkan kişiler en yaşlısı en başta olmak üzere sıralanır ve herkes sırasıyla birbiriyle bayramlaşır. Buradaki amaç dargınları barıştırmaktır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 123 km, Vezirköprü ilçesine 8 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 221
1997 215

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallede, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]