Adatepe, Vezirköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Adatepe
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Vezirköprü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.384
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55900

Adatepe, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tepe, herhangi bir dağ ya da tepe silsilesine dahil olmayan, yekpare kayadan oluşuyordu ve savunması kolaydı. Toplam 1500 dönümlük tepenin 400 dönümlük taraçasının etrafı basit bir surla çevrildi. Olasılıkla güney-doğu yönünden “kapılık” bırakıldı. Neolitikten Kalkolitik sürecine giren çağcılları gibi, basit yöntemlerle toprak işlediler. (Tahıl ya da çeşitli bitki köklerini öğütme gibi işlemlerden geçirerek bir yemek kültürü oluşturdukları yargısına da, alanda bulunan öğütme ve dövme taşlarından anlıyoruz.) Neolitik dönemi devrimlerinden olan mülkiyet kavramının gelişmesiyle beraber, topraklarını paylaştılar. Kendilerini yakın düşmanlarından ve yaban hayvanlardan korumak ve avladıkları hayvanların etlerini işlemek için çakmak taşından kesiciler, kazıyıcılar, ok ve mızrak uçları, el baltaları yaptılar. M.Ö 5500’lü yıllardan başlayıp 2500 yıl süren kalkolitik dönemin hemen hemen tüm izlerini barındıran Adatepe, yine bu dönemde gelişen tapım olgusunu da tanık oluyor. Neredeyse dairesel bir yerleşim yeri olan bu doğal kalenin tam ortasında bir de tapınak formu mevcuttur. (Kimilerine göre ise bu yapı bir tümülüstür.) Yerleşim yerleri ve tarım alanları bu formun etrafında merkezden dışarıya doğru dairesel genişleyerek serpişmiştir. Adatepe doğal bir kale olduğundan, hemen her dönem önemli bir yerleşke olmuştur. Muhtemelen maden üretimi de gerçekleştirilmiştir. Bölgede yapılan yüzey araştırmalarında bunu destekleyen maden ve cüruf kalıntılarına rastlanmıştır.

Maden kullanımıyla gelişen ve kendine güveni artan yöre sakinlerinin Tunç Çağı boyunca (3000 – 1200) tepenin kuzey-doğu eteklerinde yeni bir yerleşke oluşturduğuna tanık oluyoruz. Şimdiki Adatepe yerleşiminin hemen kıyısındaki “Tepecik” te Alman Arkeolog Rainer Czichon ve arkadaşlarının yaptığı yüzey araştırmalarının yayımlanmamış sonucuna göre “Tepecik” önemli bir dokuma merkeziydi.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kendine özgü düğün, nişan, asker uğurlama ve cenaze adetleri vardır. Bunun yanında mahallede her ilkbahar mevsiminde bolluk aşı yapılır. Ve bu bolluk aşında tüm köy halkına ve çevre köylerden gelen misafirlere yemek dağıtılır. Yağmurun az oldğu ve bununla birlikte kıtlığın baş gösterdiği zamanlarda ise tepedeki "dede" mevkiinde yağmur duası yapılır ve yemek dağıtılır. Düğünlerde ise düğünden birkaç gün önce eksik giderme (biçim) yapılır. Düğünden bir gece önce eğlenilir. Ertesi gün ise mevlid okutulur ve gelin alma merasimi yapılır. Asker uğurlamada ise köy halkı, köy imamı ile birlekte askerlerin araçlara bineceği yerde toplanır ve askerler dualarla uğurlanır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 119 km, Vezirköprü ilçesine 4 km uzaklıktadır.attepe avren bilmesen ögren

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 2000
2000
1997 1423

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulunun yanı sıra içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi, Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]