Kaplancık, Vezirköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kaplancık
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Vezirköprü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2008)[1]
 - Toplam 376
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 362, 692
İl plaka kodu
Posta kodu 55900
İnternet sitesi: [2]

Kaplancık, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının 1990'lı yıllarda 50-60 yaşlarındaki ihtiyarlar bu mahallenin sulakbitkili böğürtlenlik ve sincaplık olduğunu ve buralarda kaplanların yaşadığı söylemişlerdi. Bu da bizim o yıllardaki ilkokul öğretmeni İsmail CANSIZ'ın mahallenin yaşlılarına sorulmak üzere verdiği ev ödevi idi, doğruluğu tartışılır.Eğer sizde Kaplancık Köyü'nü gezip görmek istiyorsanız hemen Samsun/Vezirköprü ilçesinden Kaplancık mahallesine gelin.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenekleri arasında imece usulü çalışarak iş ve manevi yöndende geride kalmış komşuların ve çevre köy halklarının yardımlarına koşacak kadar alınan aile terbiyeleri,insana olan sevgileri ve dini inanışlarınında buna büyük katkıda bulnmuştur. ayrıca eskilere dayanan geleneklere eklenecek düğün merasimlerinin önceleri bir hafta olduğu fakat zaman ve teknolojiye yenik düşerek 2 gine düşmüş bir gelenektir. düğünlerindeki davul zurna çalgıları bir gelenek haline gelmiş çevre köylerde teknolojik çalgıların kullanılmaya başlamasına rağmen bu mahalleden başka yerlere göç eden köylülerinde davul zurna çalgılarını tercih etmeleride bir ayrıcalık olmaya devam etmektedir.Mahallede 1898 tarihli turistlik bir ahşab camii vardır.tamamen çivisiz olup zamanımızda halen sapasağlamdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 134 km, Vezirköprü ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2008 376
2000 501
1997 547

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallede, içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol 16 km'si asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Camisi 2012 yılında başlanıp 2013 yılında tamamlanmştır.köy su bakımından çok zengindir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]