Özyörük, Vezirköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Özyörük
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Vezirköprü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2008)
 • Toplam 131
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 05467120666
Posta kodu 55900

Özyörük, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgede gerek bilimsel arkeolojik gerekse gayrı-resmi yapılan kazılardan elde edilen verilere göre şu anki Samsun ili, Vezirköprü İlçesi Özyörük mahallesinin olduğu yerde Kurtuluş Savaşı'ndan önce Uyuzsuyu adında Rum mahallesi bulunmaktadır. Söz konusu arkeolojik bulgular burada bir Hristiyan Rum mahallesinin varlığını doğrulamaktadır. Rum mahallesinin yerleşkesi mahallesi çevreleyen iki dağ arasındadır: bugün mevcut bulunan Özyörük Köyü yerleşkesidir. 1920'li yıllarda Adapazarı, Aktaş mahallesinden Tekeli yörüklerinden Karatekeli yörükleri bu mahallenin arazisini satın alarak Kabalı Köyüne bağlı Karapınar mahallesi olarak yerleşmiştir. Daha sonra muhtarlığı alarak Kabalıkarapınar olarak anılmış ve 1980 yılında Özyörük olarak bugünkü adını almıştır.

Bu köye ilk etapta 5 aile yerleşmiştir: Süleyman Çavuş (Süleyman Toygar), Kara Abdi (Abdullah Çağlayan), Kara Ellez (İlyas Çağlayan), Kırçene (Mehmet Deveci), Peltek (Mustafa Sarıtaş). Bunlara ilaveten daha sonra Kör Mahmut (Mahmut Dindar), Cılbak Nuri (Nuri Çiçekdağı), Enişte Memet (Mehmet Teker) aileleri de katılmıştır.

Göç

Mahallenin göç ettiği şehirler, başta Bursa, İzmir, İstanbul, Ankara. Bursa'da köy halkının birlikte kurduğu "Samsun Yörükleri Kültür Dayanışma Derneği" vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek yörük olmak şartıyla yörük Türkmen gelenek ve görenekleri aynıdır ve yemeklerinden ise tarhana, mantu, keşkek, topalak, höşmerim, yahni, mısır çorbası, katık çöreği, kaypak sayılabilir. Ayrıca deri çökeleği meşhurdur.

Topalak bulgur tanelerini yoğurarak ve unla yuvarlayarak yapılır. Misket büyüklüğündeki topalaklar daha sonra kaynatılarak, sulu ikram edilir. Sulu köfteden farkı topalakların et içermiyor olması ve boyutlarının küçük olmasıdır. Kaypak yemeği de bölgeye has diğer bir tattır. Yoğurulan hamur kalın yufka halinde açılır ve iki parmak kalınlığında boyuna kesilir. Daha sonra iki parmak kalınlığında kesilmiş uzun şeritler üçgen olacak şekilde muska gibi kesilir. Kurutulmadan haşlanır ve tereyağı ile servis edilir. Kaypak yemeğini mantıdan ayıran özellik içine et dahil herhangi bir şey katılmıyor olması ve hamurunun daha kalın olmasıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 137 km, Vezirköprü ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 190
1997 190

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır Mahallede, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 http://ozyorukkoyu.blogspot.com/